+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Як вибрати брокера для торгівлі на фондовому ринку

Як вибрати брокера для торгівлі на фондовому ринку

Круто бути власником нового Iphone, але ще крутіше бути власником акцій компанії Apple.

Хто такий брокер зрозумілою мовою

Брокер - "посередник" або "попутник", фізична особа або інвестиційна компанія, через яку ви отримуєте доступ до торгівлі на біржовому ринку.

Брокер - це "ліцензований фахівець" з набором інструментів для інвестування на фондовому ринку. Він діє від імені інвестора та зобов'язується виконувати вимоги, прописані у двосторонньому договорі. Регулятором брокерської діяльності в Україні виступає Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

Чим займається біржовий брокер

Частковий доступ до бірж можна отримати онлайн, але здійснення угоди доступне тільки після реєстрації у брокера або звернення до послуг банку.

Банківська система часто вимагає від вкладника непідйомних сум для початку інвестування. У інвестора виникають складнощі при отриманні консультацій у відділенні банку.

Біржові брокери існують для того, щоб зробити процес торгівлі на фондовому ринку зрозумілим та доступним. Інвестори найчастіше звертаються за допомогою до брокерів, адже у них відсутні обмеження щодо суми, необхідної для входу на фондовий ринок.

Брокер пропонує набагато більший інструментарій для ведення торгівлі разом з можливістю розробки індивідуальної стратегії для отримання прибутку.

За допомогою біржового брокера ви відкриєте собі рахунок у цінних паперах - аналогічно відкриттю зарплатного рахунку в банку.

Ви зможете купувати та продавати цінні папери за вигідними умовами, а ваші заощадження будуть зберігатися в еквіваленті вартості ЦП.

Відкрити біржовий рахунок просто, на відміну від вибору індивідуальної торгової стратегії. Вам необхідно вибрати брокера, зайти на його онлайн платформу та після проходження процесу реєстрації перед вами відкриється ринок для інвестицій.

Брокер виступає третьою стороною між покупцем та продавцем, гарантуючи прозорість угоди за дорученням клієнта. За це клієнт виплачує винагороду брокеру у вигляді комісій, сума яких позначена в договорі між сторонами.

Біржовий брокер часто бере на себе процедуру зі сплати податків та формує фінансові звіти. Операції обміну валюти для купівлі активів також здійснюються за допомогою брокера.

Як обрати брокера

В Україні найвідомішими брокерськими компаніями є: Interactive Brokers, Exante, Freedom Finance. Всі перелічені брокери - це міжнародні компанії з клієнтами по всій земній кулі. Interactive Brokers - американська компанія з найвищим ступенем захисту ваших заощаджень та доступом на 135 світових ринків.

На офіційних сайтах фондових бірж ви знайдете розділ, в якому розміщено контактні дані акредитованих інвестиційних компаній. Уклавши договір з одним із них, ви зможете проводити торгові операції. Якщо інвестиційна компанія схиляє вас до підписання договору, але її назва відсутня в біржовому реєстрі, то слід бути обережним і детальніше з'ясувати за рахунок чого вестиметься торгівля.

Альтернативою, яка підходить для початківців, стане робота з субброкером. Це суб'єкт у вигляді брокера та фінансового радника в одній особі. Субброкер допоможе вам відкрити рахунок у іноземного брокера, наприклад, у Interactive Brokers, пояснить механізм дії ринку цінних паперів та візьме участь у розробці індивідуальної стратегії для інвестування та отримання прибутку. Запитаєте: навіщо шукати обхідні шляхи?

Субброкер допоможе заощадити при сплаті комісій за обслуговування рахунку – у субброкерів вони нижчі. Інвесторам-початківцям слід обрати саме субброкера, який нівелює страх втрати капіталу і змусить ваші заощадження працювати, але тепер уже не на депозиті, а на фондовій біржі. Це дасть значно більший відсоток прибутку.

При виборі брокера зверніть увагу на:

 • історію компанії;
 • кількість клієнтів;
 • розмір капіталізації;
 • наявність страховки;
 • Нагороди і премії;
 • відгуки клієнтів;
 • службу підтримки;

Перейдіть на сайт брокера, вивчіть якість поданих матеріалів, структуру сайту, перевірте наявність ліцензії, ознайомтеся з фінансовою звітністю, переконайтеся в актуальності поданих даних.

Ліцензія

Не можна торгувати на біржі за відсутності ліцензії чи договору з брокером. І, якщо у брокера вона є, то це вже говорить про його благонадійність.

Для ведення брокерської діяльності інвестиційної компанії (юридична особа) або приватного підприємця (фізична особа) необхідно отримати ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Для цього майбутньому брокеру необхідно пройти декілька етапів:

 • зареєструвати юридичну особу;
 • привести компанію у відповідність до фінансових нормативів;
 • отримати рекомендації від торговців, що діють, цінними активами;
 • стати членом саморегулівної організації СРО над ринком цінних паперів;
 • одержати ліцензію на брокерську діяльність;
 • записатися до Реєстру фінансових компаній;
 • стати на облік у службі фінансового моніторингу;

Для отримання ліцензії брокеру необхідно виконати низку умов:

 • Стати членом СРО (професійне об'єднання учасників фондового ринку);
 • Статутний капітал. (не менше 4-х мільйонів гривень для дозволу отримувати кошти на свій рахунок та 1.5 мільйона - без дозволу отримувати кошти на рахунок та розпоряджатися ними. Частина статутного капіталу брокера, делегована іншому торговцю цінними паперами, не може бути більшою, ніж 10%. Частина брокера в депозитарій не може перевищувати 5%);
 • Приміщення (Площа центрального офісу не може бути менше 20 кв.м., а філії компанії 10 кв.м);
 • Сертифікація співробітників (щонайменше трьох кваліфікованих співробітників);
 • Керівник (особа-керівник не може одночасно брати участь в інших професійних сферах на фондовому ринку та повинен мати стаж роботи з цінними паперами від 3 років та не менше 1 року на керівній посаді);
 • Головний бухгалтер ( зобов'язаний мати вищу освіту, документи про проходження курсів підвищення кваліфікації, не мати проблем із законом та стаж від 2 років роботи у фінансовій установі);
 • Фінансовий стан учасника (капітал прямого власника повинен бути більшим, ніж його частка у статутному капіталі);
 • Ділова репутація (участь у брокерських спільнотах та клієнтська база з позитивними відгуками).

Перед вибором брокера зверніть увагу на наявність усіх перерахованих вище умов. У цьому полягає різниця між офіційними брокерами та шахраями.

Репутація та надійність

"Репутація дорожча за гроші" - це вираз можна застосувати до брокера, який працює відкрито і заробляє пропорційно доходу свого клієнта.

Підтвердження репутації ви можете самостійно знайти в інтернеті або звернутися за допомогою до фінансового радника. Це забезпечить вам відсутність нічних кошмарів і позбавить страху залишитися без своїх заощаджень.

Критерії надійності брокера:

Інформація про брокера міститься у реєстрі офіційних регуляторів НКЦПФР.

Платіжні системи. Дізнайтеся, якими постачальниками послуг із поводження з грошима користується брокер. Наприклад, система Pay Pal, електронні гаманці тощо. Якщо ця інформація прихована, то це явно ознака ненадійності компанії.

Кількість офісів. На інформаційному стенді компанії в інтернеті вказані всі плюси та мінуси: наприклад, робота з певним розміром капіталу та бажаний рівень інвестора (новачок, професіонал).

Відсутність прихованих комісій. У статуті чітко вказується розмір комісії та за що вона стягується.

Відсутність провисань сайту та збоїв у роботі брокерської платформи.

Швидкість реакції служби підтримки. Відповіді на запитання кваліфіковані та приходять максимально швидко.

Виведення коштів відбувається відповідно до вказаної дати. Після запиту на виведення дається певний час на обробку платежу, якщо він затримується без обґрунтованих причин, то подумайте над платоспроможністю брокера.

Багата історія компанії.

Ознаки шахраїв:

 • Багато матеріалу для початківців;
 • Приховані комісії за обслуговування;
 • Сервери часто зависають;
 • Техпідтримка відмовчується;
 • Негативні відгуки чи позитивні, написані як під копірку;
 • Компанія заснована нещодавно та не має опублікованої ліцензії;


УВАЖНО перегляньте всі вищезгадані пункти, включаючи вимоги до брокерів для отримання ліцензії.

На фондовому ринку працює чимало, так званих, "кухонних" брокерів, які самі вигадують котирування та виплачують гроші попереднім вкладникам за рахунок нових. Щоб не потрапити в пастку до шахраїв, зверніться за допомогою до фінансового радника. Він як адвокат зможе захистити ваш капітал від шахраїв і не дасть зробити його заручником в руках нечесних брокерів.

Вартість обслуговування

Вартість обслуговування визначається кожним брокером самостійно. Наприклад, у “Interactive Brokers” вона становить 0.0035$ за угоду. У відомого українського брокера "Фрідом Фінанс" - 2$, а при роботі з субброкером "Interactive Brokers" компанією "АРТ-Капітал" комісія за угоду з цінними паперами та ETF фондами складе 1,5$.

Існують компанії, які працюють без комісій, але вони поки що недоступні для українських інвесторів.
Брокери часто пропонують інвесторам підключитися до певного тарифного плану, який відповідає їхнім цілям і можливостям. Тарифний план має бути максимально прозорим.

Види брокерських комісій:

 • Комісія за угоди з цінними паперами та ETF фондами;
 • Комісія за угоди через особистий кабінет клієнта;
 • Комісія за правочин з державними цінними паперами;
 • Комісія за угоди РЕПО.

Комісія може змінюватися залежно від обсягу цінних паперів в угоді. Але не варто турбуватися, адже при виборі правильної інвестиційної стратегії в парі з фінансовим радником розмір комісії можна звести до мінімуму, а деяких й взагалі уникнути.

Доступність ринків

Ви не зможете отримати доступ до фондових ринків без участі брокера. Для цього виберіть країну, економіка якої є найбільш вигідною для інвестицій, наприклад, Америка.

Майже всі сьогоднішні брокери пропонують широкий інструментарій для ведення торгівлі на всіх найпопулярніших світових ринках. У списку у Interactive Brokers їх 135. Це з головою покриє потреби не лише початківця, а й досвідченого інвестора.

Як перевести акції від одного брокера до іншого

Якщо ви прийняли рішення про зміну брокера, то у вас буде два шляхи, як вчинити зі своїми активами.

Продати весь інвестиційний портфель, потім вивести гроші, сплативши всі необхідні податки і відкрити новий брокерський рахунок в іншого брокера. Підходить тим, хто не любить займатися фінансовою документацією і не має бажання розбиратися з заявами та звітами.

Продаж інвестиційного портфеля:

 1. Обов'язково доведеться сплатити податок на прибуток від продажу активів;
 2. Заплатити комісії з операцій з продажу старих та купівлі нових цінних паперів;
 3. Якщо в портфелі є неліквідні активи, доведеться чекати відповідного моменту або продавати за заниженою вартістю;
 4. Вас може не влаштовувати поточна ціна на окремий вид цінних паперів;

Передача "портфеля" іншому брокеру:

 • При виборі другого методу власникам широких портфелів доведеться зіткнутися з комісіями за передачу кожного найменування цінних паперів;
 • У випадку, якщо брокер не вкладається в строк до 30 днів на процедуру передачі активів, то ви втратите всі податкові пільги та можете заробити штраф;
 • Не можна перенести до іншого брокера валютні кошти та фінансові інструменти у вигляді ф'ючерсів та опціонів. Ви будете змушені їх продати.

Процедура переведення цінних паперів:

 • Зареєструвати рахунок у нового брокера;
 • Запросити виписку у колишнього брокера;
 • Отримати інформацію по реквізитам з обох сторін;
 • Колишньому брокеру подати заяву на зняття цінних паперів з обліку;
 • Новому брокеру подати заяву про прийом цінних паперів;
 • Сформувати для нового брокера пакет документів, що відображають вартість цінних паперів колишнього брокера.

Намагайтесь зробити так, щоб активи нового брокера не відображалися з нульовою балансовою ціною, ніби ви отримали їх безкоштовно.

Цей пункт особливо важливий і вимагає пильної уваги, адже у разі неправильної оцінки активів, що переказуються, їх оподатковувана складова може бути завищена в рази.

Загалом процедура досить трудомістка, але при цьому є можливість провести її онлайн. Щоб уникнути переживань та своєчасної сплати податків під час заміни брокера, скористайтеся послугами фінансового радника.

Що робити у разі банкрутства брокера чи позбавлення його ліцензії

Найчастіше перед початком процедури банкрутства брокера спочатку позбавляють ліцензії. Після цього зупиняються всі операції з ведення брокерської діяльності, і брокер має три місяці на виконання зобов'язань перед клієнтами.

Закон не дозволяє брокеру використовувати кошти інвестора у своїх цілях. Насправді, у договорі, укладеному між сторонами, майже завжди є пункти, у яких клієнт дає згоду на використання своїх коштів у інтересах брокера.

Як і коли брокер використовує активи з клієнтського рахунку, інвестор не знає. Гарантії брокера про виконання побажань клієнта надаються лише на словах. У ситуації з програшною стратегією ведення справ самим брокером клієнт ризикує втратити свої заощадження.

Довіряйте професіоналам! Записуйтеся на мою безкоштовну 15-хвилинну консультацію.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Що буде з цінними паперами та як діяти

Слідуючи цій інструкції, ви можете підвищити шанси на повне відшкодування коштів.

 1. Зробіть запит на отримання звіту про ваші операції з рахунком. Отримавши цей документ, ви можете підтвердити ваше право на володіння цінними паперами та активами, що зберігаються на рахунку.
 2. Зверніться до брокера з дорученням вивести кошти на банківський рахунок або перевести активи зі старого депозитарію до відкритого нового.
 3. Якщо брокер має в своєму розпорядженні ці засоби або їх покриває страховка, то проблеми з поверненням активів не виникне.
 4. У разі браку коштів для погашення рахунку, інвестору слід дочекатися закінчення процедури банкрутства, на яку піде мінімум півроку.
 5. Після цього необхідно направити звернення до арбітражного суду, який веде справу про банкрутство для додавання вас до реєстру кредиторів збанкрутілого брокера.

Що буде з грошима і чи можна їх повернути

Шанси на повернення залежатимуть від фактора: чи давали ви дозвіл на використання ваших фінансових активів безпосередньо брокеру чи ні.

Активи клієнтів, які не давали дозволу на використання своїх заощаджень брокером, зберігаються на спеціальному рахунку. У разі банкрутства брокера, вони не йдуть на погашення його боргів, і ви можете без перешкод вивести свої кошти.

Для цього ви укладаєте договір з іншим брокером, який має ліцензію депозитарію. Цей спосіб не популярний через великі комісії за користування спеціальним рахунком.

У випадку, якщо ваші кошти були розміщені на звичайному рахунку, після виконання алгоритму, описаного вище, ви можете розраховувати на відшкодування коштів. У більшості випадків їх буде повернено лише частково. Для зниження ризиків потрапляння в ситуацію, коли брокера визнають банкрутом, дійте в парі з фінансовим радником, який у потрібний момент розпізнає сигнали, що ведуть до банкрутства брокера, і ви встигнете вивести свої кошти без втрат.

Вопросы для закрепления материала

Вибираючи брокера, ви повинні думати про свої безпосередні потреби як інвестора або трейдера. Якщо ви новачок, вам може знадобитися брокер, у якого є чудові навчальні матеріали про фондовий та інші фінансові ринки. Вибір брокера має відображати ваш інвестиційний стиль - віддаєте перевагу ви активній торгівлі або більш пасивному підходу "купи і тримай".

Ви маєте обирати свого біржового брокера з тією ж ретельністю, з якою ви обираєте інших фахівців. Ознайомтеся з комісіями, способами введення і виведення коштів. Дізнайтеся історію роботи брокера, його нагороди і напишіть у службу клієнтської підтримки, щоб упевнитися в роботі платформи.

Перше, що варто спробувати під час пошуку фінансового посередника - це простий пошук в Інтернеті за назвою брокера. Будьте особливо обережні з тими, хто використовує тактику продажів під високим тиском, розповідає про можливості, які випадають раз у житті, або відмовляється надіслати письмову інформацію про інвестиції. Періодично проводьте операції з виведення коштів і читайте фінансові матеріали, щоб першим дізнатися про можливе банкрутство або фінансову "бульбашку".

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 2
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

 1. Віктор 04 листопад 2022, 16:53 # 0
  Прочитавши дану статтю зрозумів, що успіх інвестиційної справи напряму залежить від вибору брокера. Краще вже одразу обрати надійного, ніж потім шукати способи повернути свої кошти.
  1. Галина 04 листопад 2022, 17:03 # 0
   Довго думала, чи потрібно співпрацювати з фінансовим аналітиком. Зараз точно визначилася — треба. Для власної ж фінансової безпеки.
   Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
   • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
   • Під управлінням $1,3 млн.
   • Особистий капітал $200+ тис.
   • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

   Інші статті автора

   7 кроків, які змінять ваше ставлення до грошей

   Портфель
   На що впливає фінансове здоров'я Усвідомлено чи ні, але у вас уже сформувалася певна грошова…
   19.12.2022
   Читати

   Як досягти фінансового благополуччя

   Особисті фінанси
   1. Створіть бюджет, який працює на вас Ваша мета - скласти бюджет на основі щомісячних доходів, видатків…
   5.12.2022
   Читати

   Технологія блокчейн: що треба знати

   Блокчейн
   Що таке блокчейн простими словами Блокчейн - це технологія зберігання, передавання та відтворення…
   8.12.2022
   Читати

   Як обміняти валюту в Interactive Brokers

   Interactive Brokers
   Купівля та продаж валюти в Interactive Brokers Валюта на Interactive Brokers купується так само як акції,…
   20.10.2022
   Читати

   Компанія Interactive Brokers, ти чув про таку? Чим вона цікава?

   Interactive Brokers
   Фінансова незалежність – саме те, чого варто прагнути. Але накопичуючи гроші, недостатньо зберігати…
   23.05.2022
   Читати

   Популярні послуги