+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Як почати інвестувати - інструкція для новачків

Як почати інвестувати - інструкція для новачків

"Інвестування має нагадувати спостереження за тим, як сохне фарба або як росте трава. Якщо вам потрібен азарт, то візьміть 800 доларів і поїдьте в Лас-Вегас" - Пол Самуельсон, американський економіст.

Що таке інвестування

Заняття інвестуванням - це вершина фінансової грамотності, яка доступна людям, що не мають економічної освіти. Перші інвестиції потребують грошей: особистих чи кредитних. Для того, щоб почати інвестувати, спочатку розберіться у своїх фінансах, і тільки після цього займайтеся капіталовкладеннями в придбання активів.

Метою інвестицій є: отримання прибутку від зростання ціни куплених активів з плином часу + отримання доходу від позик під відсотки або здачі майна в оренду.

Найприбутковішим і енерговитратним видом інвестицій вважається торгівля цінними паперами на фондовому ринку, а найпростішим - відкриття депозиту в банку.

Інвестиції у фондовий ринок - це такий вид заробітку, в якому ваше робоче місце - це біржа, а товар - цінні папери: акції, облігації тощо.

Як інвестувати

Раджу перед початком інвестування створити фінансову подушку безпеки, адже інвестування - це завжди ризик, а фінансова подушка допоможе вам впоратися з негативними наслідками, якщо такі виникнуть. Про те, як створити фінансову подушку безпеки, я розповідав у статті.

Проведіть аудит власних доходів, виокремивши суму, без якої ваш бюджет не потерпить критичних змін, а потім переходьте до вибору початкових варіантів для інвестування.

Форм для заробітку на інвестиціях існує безліч. Найпростішим способом стане передача активів у довірче управління професіоналу.

Перестаньте скрізь шукати підступ. Інвестиції, трейдинг - це не фінансова піраміда, а складний легальний інструмент для заробітку. Інвесторів, трейдерів і фрілансерів не випускають в університетах, але це не заважає їм заробляти гроші та бути популярними на ринку праці.

Самостійне інвестування вимагатиме від вас максимальної залученості та забиратиме багато вільного часу на початковому етапі.

Знайдіть вільний час і відкрийте брокерський рахунок, без якого ви не зможете торгувати цінними паперами. Про те, як грамотно вибрати брокера для торгівлі на фондовому ринку, читайте в статті.

Перед початком торгівлі прочитайте хоча б одну книгу, написану людьми, для яких інвестування стало стилем життя, і принесло, такі бажані всіма, мільйони. У моїй статті ви знайдете короткий опис ТОП-7 книг з фінансової грамотності.

Зареєстрували рахунок, переходьте до створення інвестиційного портфеля - набору цінних паперів, які приноситимуть вам дохід.

Що таке диверсифікований портфель

Правильно сформований інвестиційний портфель - це ключ до отримання пасивного доходу. Диверсифікований портфель - це набір із різних класів активів, інформація про кількість і ціну яких зберігається на вашому біржовому акаунті.

За складним словом "диверсифікація" ховається простий розподіл цінних паперів за класами: акції, облігації, сировинні товари, золото, валюта, а також за їхньою географією.

Однією з найпопулярніших моделей для диверсифікації стала формула портфеля, в якому 60% акцій і 40% облігацій.

Підбором цінних паперів для інвестиційних портфелів займаються фінансові консультанти. Вони мають досвід роботи з фондовим ринком, розуміються на термінології та вміють розраховувати прибутковість інвестицій.

Найпростішим способом розрахувати прибутковість від інвестицій стане використання калькулятора пасивного доходу.

У кожного класу активів є свої плюси і мінуси, а глибина диверсифікації залежатиме від вашої фінансової мети. Метою самої диверсифікації є зменшення падіння загальної прибутковості портфеля в разі зниження ціни на частину портфельних активів.

У разі подорожчання активів, що перебувають у вашому портфелі, частину з них можна продати, а прибуток реінвестувати для якнайшвидшого досягнення мети. Залежно від глибини диверсифікації портфель потребує активного управління та ребалансування для підтримання рівноваги відповідно до обраної бізнес-моделі.

Як приклад, можна вибрати створення, так званого, "вічного портфеля", в якому 25% - це короткострокові облігації, 25% - довгострокові облігації, 25% - акції зростання і 25% - дорогоцінні метали.

Детальніше про те, як створити диверсифікований портфель, який працює, читайте в статті

Куди інвестувати початківцям

 • Банківський депозит - найпростіший спосіб для інвестування. Враховуйте, що прибутковість від вкладів у банк не завжди випереджає інфляцію, яка в Україні йде рекордними темпами. Депозит з правом дострокового вилучення чудово підійде для зберігання фінансової подушки безпеки, але навряд чи стане джерелом пасивного доходу.
 • Інвестування у валюту - один із простих і зрозумілих способів заробітку для широкого кола осіб. Не потрібно бігати по обмінниках у пошуках вигідного курсу, достатньо зареєструвати біржовий акаунт і торгувати валютою за курсовою різницею в будь-якому куточку світу. При грамотному підході на торгівлі валютними парами можна непогано заробити (тільки це вже ризиковий спосіб).
 • Акції, облігації та ETF фонди - це більш ризикові інструменти фондового ринку. Перед їх придбанням вам потрібно розібратися в механізмах отримання прибутку від цих продуктів. Рекомендую почати з вивчення того, що таке облігації. Чому облігації? Тому що їх випускає держава, і вони є інструментом з мінімальним ризиком втрати ваших вкладень. Поки ви не розберетеся, як працюють акції та облігації, інвестування у фондовий ринок може обернутися втратою капіталу і розчаруванням у цьому виді заробітку.

У тому, як працює біржа, може розібратися будь-яка грамотна людина. Але не думайте, що це буде легкою прогулянкою по термінах. Стежити за фондовим ринком дуже трудомістке заняття, яке починається з читання новин економіки й закінчується вивченням графіків руху ціни за допомогою онлайн платформ і сотень інструментів технічного аналізу.

З якої суми можна почати інвестувати

Сума для інвестування залежить конкретно від вашого поточного фінансового становища. Для того, щоб її визначити, порахуйте свої доходи, витрати, борги і якщо знайдете хоча б 10% вільних коштів, то можна розпочинати інвестування.

Зафіксуйте на папері мету інвестування, наприклад, навчання чи створення пасивного доходу, якого вистачатиме на відпочинок двічі на рік. Заведіть на біржу частину грошей і, попрацювавши на живому ринку, оцініть свою сприйнятливість до ризику втрати частини активів, що періодично відбувається з кожним інвестором.

Після деякого часу, проведеного на торгах, до вас прийде розуміння, якою сумою ви готові ризикнути заради досягнення мети. Почніть поступово наповнювати ваш інвестиційний портфель тими активами, які ближче вам за духом, не забуваючи основні правила й уроки.

Інвестувати можна практично з будь-якої суми, але зі 100 доларами ви навряд чи досягнете якихось масштабних цілей, крім оплати комісійних брокеру за укладення угод. Інвестуючи маленьку суму, краще заздалегідь уявіть, що ви втратите ці гроші як плату за навчання і розуміння ринкових механізмів.

Заробити при маленьких вкладеннях набагато складніше, ніж втратити. Якщо ви ризикнете зайти на вкладку "ф'ючерси", не розуміючи механізму побудови цінового графіка, можете на хвилину стати багатшими, а наступної секунди все втратити.

Адекватною сумою для початку інвестування стане капітал від 10 000 тис. доларів, з ним можна і портфель нормально диверсифікувати, і поставити досяжні цілі на довгостроковому періоді, наприклад, придбання нового автомобіля через п'ять років.

Чим більше цінних паперів у вашому портфелі, тим більший дохід від інвестування ви отримаєте. Інвестування - це довга історія, і чим вона довша, тим вищі шанси отримати очікуваний дохід і нижчий ризик втратити заощадження.

Інвестиції для початківців: інструкція

Якщо ви не маєте наміру витрачати багато часу на інвестування, зверніть увагу на довірче управління. Передайте ваші активи в керівництво людям, які мають ліцензію і досвід торгівлі на фондовому ринку. Про те, як обрати фінансового консультанта, читайте у статті

Визначити мету

Інвестуючи заради інтересу, перебуваючи в категорії "чайників", ризикуєте нічого не заробити, а в гіршому випадку - все втратити. Інвестування повинно мати цикл, кінець якого визначає не теорія, а мета.

Глобальний поділ за цілями базується на: захисті своїх доходів від інфляції або отриманні доходів, які перевищують банківські депозити.

Інвестиції можуть бути спрямовані для створення фінансової подушки, яку буде застосовано в разі втрати роботи, потраплянні в аварійну ситуацію або інших форс-мажорних обставин, пов'язаних із втратою працездатності, або таких, що потребують значних грошових вливань. Якщо мета ваших інвестицій - "захист", купуйте тільки високоліквідні активи: валюта, дорогоцінні метали, акції провідних світових компаній.

Інвестори-початківці, які вдаються до інвестування без мети, після низки вдалих угод починають вірити, що в них особливий дар, і надалі, не контролюючи емоцій, зливають свої депозити в надії на випадок.

В інвестиціях присутня частка везіння, але основа успіху - це правильний вибір мети, стратегії та правильна диверсифікація портфеля. Якщо у вас виникають проблеми хоч з однією з цих складових, записуйтеся до мене на безкоштовну 15-ту консультацію, і ми разом вирішимо, як діяти у вашому випадку.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Маючи мету, вам буде легше контролювати свідомість, здійснюючи угоди. Досягнувши мети, закінчуйте цикл інвестування, виводьте або реінвестуйте активи, і, за бажанням, продовжуйте працювати над збільшенням розмірів пасивного доходу.

З досягненням невеликих цілей задумайтеся про довгострокові стратегії, при яких інвестування особливо ефективне. Довгострокова стратегія забезпечить вам пасивний дохід при виході на пенсію або переїзді в іншу країну, маючи постійне джерело доходу, здатне повністю забезпечити ваше існування.

Вивчити терміни та інструменти ринку

В інтернеті є маса навчальних роликів і матеріалів, що дають базові знання про фондовий ринок. Не бійтеся гучних і незрозумілих позначень, таких як акції або облігації, вони піддаються вивченню, аналізу і при достатньому розмірі інвестицій приносять непоганий дохід.

Без розуміння, як працюють інвестиційні інструменти та їхні похідні, ви не зможете заробити. Інвестиції - це не лотерея, тут виграшних квитків набагато більше, але витягнути їх під силу тільки тим, хто досконально знає терміни та інструменти фондового ринку.

Дізнатися як працює фондовий ринок

Вивчіть інформацію про принципи роботи фондового ринку і порядок укладення угод, ознайомтеся з часом відкриття і закриття торгів у різних куточках планети.

Фондовий ринок постійно перебуває в русі й для того, щоб відщипнути шматок прибутку від інвестиційного пирога, націльтеся на довгострокове його вивчення. Як купувати акції, платити податки, що вплинуло на зміну ціни, яка залежить як від економічної ситуації, так і від одного допису власників компанії або селебріті в соц. мережах.

Виберіть для себе кілька компаній і постарайтеся простежити, які умови змушують її акції зростати, а за якими подіями слідує падіння ціни.

Пам'ятайте, фондовий ринок циклічний, його зростання змінюється падінням і навпаки. Щоб розуміти, коли фіксувати прибуток, а коли не варто продавати акції після падіння, спостерігайте за ринком, розпочавши з читання спеціальної преси та реєстрації в брокерському додатку.

Скласти план дій на ринку

Після того, як ви познайомилися з фондовим ринком, визначте для себе фаворитів, тобто, компанії, чиї активи ви купуватимете, і ціну, за якою продаватимете.

Вирішіть, що будете робити, якщо ціна акцій не зростатиме. Встановіть для себе цінову межу, досягнувши якої ви їх продасте, навіть якщо отримаєте від цього збиток.

Визначте пікові години активності продавців і покупців на обраній вами біржі. У ці години ціна на акції може як максимально зрости, так і впасти, а на цьому можна заробити. Якщо ви маєте консервативну й обережну манеру поведінки на торгах, укладайте угоди на триваліший термін і терпляче чекайте прийнятної для вас ціни.

Оцінити інвестиційні ризики

Чим вища прибутковість від інвестування, тим вищий ризик втрати капіталу. Перед початком інвестування визначте свій ризик профіль. Це тактика поведінки на торгах при різких коливаннях ціни та у виборі інструментів для інвестування.

Ризик профіль вказує на рівень азарту інвестора, який, на мою думку, більше шкодить інвестуванню, ніж приносить користі.

Ви маєте одразу для себе зрозуміти, що інвестування - це ризик. Інвестуючи, можна як пристойно заробити, так і втратити всі заощадження. Кожен вид активів несе в собі різний ступінь ризику, під час їхнього придбання чітко засвойте, що акції компаній, що розвиваються, можуть впасти дуже різко, а облігації принесуть вам стабільний невеликий дохід майже зі 100% вірогідністю.

Сформувати стартовий капітал

Для високоризикових інвестицій, наприклад, у криптовалюту, можна почати інвестувати і зі 100 доларів, але для складання адекватного інвестиційного портфеля із середньою прибутковістю в 10-20 % річних, необхідно від 10 000 тис. доларів.

Інвестування - це покупки, і без купівельної спроможності, вираженої у величині капіталу, на фондовому ринку вам робити нічого

Вибрати брокера

Вихід на фондовий ринок можливий тільки через брокера, тобто посередника, через якого ви будете здійснювати операції на біржі.

При здійсненні угод ви платите брокеру комісію, наприклад, в американського брокера "Interactive Brokers" вона становить від 0.005 $ за акцію.

Мінімальні знання з вибору брокера повинні починатися з перевірки ліцензії на надання брокерських послуг. Далі дізнаємося про тарифи за обслуговування рахунку та розмір комісії за здійснення угод і які є форми виведення коштів. Оцініть зручність інтерфейсу платформи та наявність мобільного додатка. Вибирайте більш відомих і великих брокерів. Детально про те, як вибрати брокера, читайте в статті.

Не поспішайте купувати платні стратегії та поради, які спливають у рекламі брокера. Обирайте тільки тих брокерів, які надають страховку ваших активів від можливого банкрутства.

Вибрати стратегію інвестицій

Існує два основних типи стратегій, які ґрунтуються на часовому проміжку: довгострокова - від 5-ти років, і короткострокова - 1-3 роки.

При короткостроковій стратегії вищі ризики, більша залученість у процес і витрати вільного часу.

Довгострокова стратегія передбачає досягнення фінансової мети більш консервативними методами та з очікуваним результатом.

Помилки інвестора-початківця

 1. Торгувати за новинами - одна з головних помилок інвесторів-початківців. Слідкуйте за акціями, які ви купили, але не поспішайте позбуватися якісних активів, які ви вибирали на довгострокову перспективу через тимчасове падіння ціни;
 2. Не вкладайтеся на останні гроші й не торгуйте по інтуїції;
 3. Боріться з емоціями. На цю тему написано не менше книг, ніж про саму біржову торгівлю. Емоційний стан людини допомагає їй підтримувати стабільність і чітко слідувати стратегії, незалежно від припливу ендорфінів або пригніченого настрою в періоди просідання портфеля.
 4. Не нехтуйте навчанням. В інтернеті є безліч книг і безкоштовних консультацій, пройшовши які вам набагато легше буде увійти в ринок і почати заробляти.
 5. Не використовуйте фінансові інструменти, якщо не розумієте принцип їхньої роботи та ціноутворення.
 6. Диверсифікуйте портфель, розбивайте активи за класами, географією та іншими ознаками.
 7. Остерігайтеся гучних обіцянок і обирайте компанії з хорошою репутацією.

Вопросы для закрепления материала

Обирайте низькоризикові інструменти фондового ринку, такі як державні облігації. Вкладайте в американський фондовий ринок, він найстабільніший і найприбутковіший.

Найкращим додатком для інвестицій в американський фондовий ринок є брокерський додаток від компанії "Interactive brokers". Після реєстрації вам буде доступна мобільна версія "IBKR Mobile".

Для інвестування відсутній поріг входу. Почати інвестування можна навіть з 1000 тисячі гривень. Оптимальним розміром для інвестицій є сума від 10 000 тис. доларів.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Що таке інвестиційний портфель

  Портфель
  Типи інвестиційних портфелів за рівнем ризику Вибір стратегії впливає на складові вашого портфеля. Насправді,…
  3.11.2022
  Читати

  Найпоширеніші помилки, які можуть залишити вас без грошей

  Особисті фінанси
  Вміти заробляти гроші – чудова навичка. Але важливо ще правильно керувати бюджетом, не робити…
  23.05.2022
  Читати

  Що таке IPO - Initial Public Offering

  Портфель
  Що означає IPO IPO - це процес, що запускає торгівлю акціями на фондовій біржі. Дослівно "ipo"…
  23.03.2023
  Читати

  Навіщо потрібен інвестиційний радник та як його вибрати

  Особисті фінанси
  Шлях до забезпеченого, комфортного життя з можливістю не працювати, одержуючи пасивний прибуток, складається…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги