+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Складний відсоток – що це таке і як його використовувати в інвестуванні

Складний відсоток – що це таке і як його використовувати в інвестуванні

Коли вперше зустрічаєш словосполучення "складний відсоток", уява малює картини з безліччю формул, книжками з алгебри та складними обчисленнями. На практиці слово "складний" у цьому випадку виконує функцію підсумовування всіх відсотків, тобто їх додавання, а не складність застосування.

Що таке складний відсоток

Складний відсоток нараховується на початкову суму вкладень + на відсотки, накопичені за попередні періоди інвестування.

Під час розміщення депозитів у банках або виходу на фондовий ринок багато хто з нас звертає увагу тільки на відсоткову ставку, що вказує на прибутковість від вкладу або від цінних паперів.

Досвідчені інвестори тримають в голові ще й механізм складного відсотка, якщо інвестиції мають довгостроковий характер. У професійному сленгу існує вираз "розігнати депозит". Це можна зробити, використовуючи ефект від складних відсотків, але результат буде помітний тільки на довгому відрізку шляху.

"Складний відсоток" відображає процес нарахування відсотків на відсотки за депозитами, облігаціями та іншими інструментами для інвестування.

Якщо ви з фінансовим радником зупинилися на довгостроковій інвестиційній моделі, то нарахування складних відсотків прискорює зростання вашого капіталу в геометричній прогресії.

Уся складність цих відсотків полягає в тому, що їх нараховують поверх тіла вкладу з уже врахованими простими відсотками, які ви отримуєте від своїх активів, що перебувають, наприклад, на депозиті або в кредитних позиках.

Коли ваш депозит перебуває в банку, ви можете, згідно з договором, забирати накопичений процентний дохід (простий відсоток) у певний час. При використанні простих відсотків вони зазвичай зараховуються на все тіло вашого депозиту незалежно від терміну дії депозиту і не збільшують сам розмір депозиту.

Якщо ви не живете на відсотки від депозиту, а ставите собі за мету – отримати якомога більшу економічну вигоду наприкінці терміну інвестування, то вам слід реінвестувати: додати отриманий процентний дохід до депозиту. У наступному періоді відсотки будуть нараховані на нову, більшу суму, адже ви, по суті, збільшили тіло свого депозиту за рахунок реінвестування отриманого прибутку. У нашому випадку додали свої відсотки до тіла банківського депозиту, таким чином, поповнивши його.

Після застосування методу складання накопичених відсотків із тілом вкладу зростатиме сума на вашому рахунку і в підсумку прибутковість депозиту збільшується. Збільшення суми депозиту відбуватиметься в періоди виплати відсотків з подальшим реінвестуванням, наприклад, раз на місяць або як зазначено у вашому договорі.

Використання складного відсотка змушує ваш депозит зростати, навіть якщо ви його не поповнюєте.

Крім назви "складний відсоток" ви зможете зустріти такі визначення як:

 • відсотки на відсотки;
 • ефективні відсотки;
 • композиційні відсотки;
 • норма доходів з урахуванням реінвестування;
 • норма доходу з урахуванням капіталізації.

Процес, який описує нарахування складних відсотків, називають реінвестування або капіталізація.

Де використовується складний відсоток

Складний відсоток використовується в галузях економіки і накопичувальних процесах, заснованих на довгостроковому інвестуванні.

Він виражається у вигляді надбавки до відсотків, уже нарахованих на банківський депозит, або в процесі реінвестування дивідендів власниками акцій, прискорюючи зростання накопиченого капіталу. Складний відсоток використовують підприємці, інвестуючи раніше отриманий прибуток у просування нових проєктів. У цьому випадку він виступає як альтернатива кредитам або позикам у банку.

Нас, як приватних інвесторів, передусім цікавить поводження зі складними відсотками у віддаленому інвестуванні, коли заощадження вкладають у цінні папери, золото, валюту, ETF-фонди та інші біржові активи. Якщо слово "біржа" або "брокер" для вас щось далеке і незрозуміле, то раджу звернути увагу на цикл моїх статей про американського брокера "Interactive Brokers" або записатися до мене на безкоштовну консультацію.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Реінвестиції поділяються на реальні та фінансові:

Реальні – це інвестування отриманого прибутку від одного активу в інші реальні, фізично відчутні цінності, наприклад, нерухомість, виробництво та обладнання. Такий вид розподілу складних відсотків підходить для людей з великим капіталом.

Тим, хто інвестує з використанням інтернет-брокерів, підходять фінансові реінвестиції, оскільки саме вони пов'язують "складний відсоток" з отриманим доходом від торгівлі на фондовому ринку. Для збільшення свого прибутку не завжди потрібно поспішати його фіксувати, іноді варто зачекати і дати складному відсотку виконати свою роботу. Не дарма мільярдер Ротшильд назвав "складний відсоток" восьмим чудом світу.

Як обрати вклад з капіталізацією

 • Обираємо банк, уважно ознайомившись з його кредитним рейтингом. Для українських банків можете використовувати сайт
 • Вивчайте всі пропозиції за вкладами, не звертаючи увагу на гучні назви на зразок "сталевий" або "золотий". При виборі вкладу звертайте увагу на відсоткові ставки, періодичність нарахування відсотків, можливість поповнення та дострокового зняття;
 • При виборі депозиту зі складним відсотком уточніть терміни капіталізації. Важливим моментом стане методика нарахування складного відсотка: чи буде він нараховуватися одразу після отримання простого відсоткового доходу або раз за певний період, наприклад – квартал, що вже гірше;
 • Порахуйте відсоткову ставку за всіма перспективними, на ваш погляд, вкладами, орієнтуючись на термін інвестування та фінансову мету.

В банківських вкладах

У банківських установах процес нарахування складних відсотків іменується капіталізацією доходів.

Капіталізація вкладу – це спосіб розрахунку відсотків, при якому сума вкладу спочатку збільшується на вже нарахований відсоток, а потім від отриманої суми рахується відсоток за період.

Складні відсотки можуть нараховуватися по вкладу в різні часові періоди, і чим частіше це відбуватиметься, тим вищою буде загальна капіталізація. Найприбутковішим способом стане оформлення вкладу зі щоденною капіталізацією, але такі пропозиції зустрічаються вкрай рідко.

У нашій фінансовій системі найпоширенішим варіантом є щомісячне підсумовування отриманих відсотків з тілом депозиту.

Під час відкриття депозиту уточніть, чи можливе застосування складних відсотків, або, що ще краще, чи можливий внесок із багаторазовим поповненням і застосуванням складних відсотків.

При використанні складного відсотка прості накопичені відсотки не доступні для зняття, найчастіше це стає основною умовою їхнього реінвестування.

Процентна ставка за депозитом із застосуванням складного відсотка може бути нижчою, ніж у разі стандартного розміщення під простий відсоток. Для зниження прибутковості депозиту банки застосовують схему з нарахуванням простих відсотків щомісяця, але додавати їх до депозиту для отримання складних відсотків пропонують щоквартально.

В облігаціях

Основний принцип дії складного відсотка працює однаково з усіма інструментами для інвестування. Різниця тільки в тому, що доходи від банківських вкладів обчислюються у відсотках, а дохід від облігацій вимірюється в купонах. Отриманий купонний дохід ви можете витратити, придбавши облігації або інвестувати в інші інструменти.

Вдало застосувати складні відсотки у випадку з облігаціями можливо лише тоді, коли у вас у портфелі є хоча б 50 боргових паперів, дохід від яких вже можна реінвестувати, адже ціна однієї облігації ОВДП в Україні 1000 гривень. Якщо купонний дохід вам виплачуватимуть раз на квартал, на ці гроші ви зможете купити ще з десяток облігацій, які принесуть свій купонний дохід. Реінвестувати можна і амортизаційні виплати (дострокове погашення), якщо такі передбачені.

В ETF фондах

У наборах, іменованих ETF, складні відсотки практично завжди реінвестуються, автоматично збільшуючи вартість такого фонду.

Механізм складного відсотка в ETF фонді є доволі сумнівним, адже інвестор не контролює в які папери інвестується відсотковий дохід, і в теорії це може знижувати прибуток.

Комісія, яку бере компанія, що керує фондом, теж частково знижує прибутковість від отриманих відсотків. Хоч інструмент ETF і складний для реінвестування доходу, але не варто знецінювати його переваги серед інших, адже ніхто так не диференціює ваш дохід, як вдало куплений ETF.

В акціях

Процес реінвестування в акціях ведеться за рахунок доходу, отриманого від дивідендів, і спрямовується на придбання акцій перспективних компаній або автоматично реінвестується в акції тієї ж компанії.

Для вибору акцій компаній, що виплачують дивіденди, зверніть увагу на періодичність виплат дивідендів, їх зростання або зниження протягом часових відрізків. Зверніть увагу на американські компанії, що входять до списку дивідендних аристократів, які виплачують дивіденди протягом більш ніж 25 років поспіль. Тільки при стабільних дивідендах можна повною мірою відчути роботу складних відсотків.

В інвестиційному портфелі

Грошовий потік від інвестицій не повинен вилучатися з обороту, якщо в цьому немає потреби. Купони від облігацій, дивіденди за акціями, відсотковий дохід від депозитів – усе це має відразу запускатися в роботу для якнайшвидшого досягнення фінансової мети. Стратегія реінвестування доходів не дасть вам фізично відчути в руках долари або золото, але на вашому брокерському рахунку ви бачитимете, що процес інвестування перестає бути "важким", і зростання вашого портфеля прискорюється із закономірною періодичністю.

Запасіться терпінням і дотримуйтесь стратегії, в якій складні відсотки – це премія за терпіння і довіру до обраного інструменту для інвестицій і свого фінансового радника.

Як розрахувати складний відсоток

Розрахунок складного відсотка важливий не тільки з погляду наочного прикладу щодо збільшення вашого прибутку, а й для того, щоб не перевищити ставку відсоткового доходу, від якої вам доведеться платити податок на прибуток.

Ставку процентної прибутковості, від якої нараховується податок на прибуток, ви зможете дізнатися на сайті центрального банку вашої країни.

Припустимо, що ви зробили внесок розміром 10 тис. доларів під 10% річних, через рік ви отримаєте 11 тис. доларів. Якщо ви додасте до основної суми зароблений відсоток у сумі 1000 доларів, наступного року отримаєте процентний дохід у 1100 доларів – так діє механізм складного відсотка. Завдяки такому підходу ваші інвестиції зростатимуть як снігова куля, а дохід від них відразу переходитиме в ранг інвестицій і буде приносити новий дохід.

Нагадаю, що використання складного відсотка максимально ефективне тільки на тривалому відрізку часу. Існують винятки, наприклад, на ринку криптовалют, де висока волатильність і є ймовірність швидкого заробітку. Реінвестування отриманого доходу в інші монети може принести вигоду і на невеликому часовому відрізку.

Вручну

Щоб обчислити складний відсоток вручну, не потрібно володіти неординарними математичними здібностями. За допомогою ручки, аркуша паперу і калькулятора ви самі можете розрахувати розмір прибутку від складного відсотка за формулою:

К - розмір вашого капіталу наприкінці терміну інвестування;
П - процентна ставка за депозитом;
С - початкова сума вкладень;
N - кількість періодів нарахування відсотків.

За допомогою онлайн калькулятора

Найпростішим способом стане розрахунок прибутковості від використання складного відсотка за допомогою онлайн калькулятора.

В інтернеті існує маса онлайн калькуляторів для розрахунку складних відсотків. Перейшовши за цим посиланням, ви зможете без зусиль розрахувати, скільки прибутку ви отримаєте, реінвестуючи дохід, застосувавши складний відсоток.

За формулою в Excel або Google Sheets

Для проведення розрахунку в EXCEL таблиці вам потрібно залучити 4-и клітинки.

А - це дата депозиту;
В - сума депозиту;
С1 - сьогоднішня дата;
D1 - річна процентна ставка.

Для клітинки C2 створюєте формулу =B2*(((( 1+(D$1/360))^(C$1-$A2))-1)

Ця формула працюватиме для ощадливих рахунків зі щоденним розрахунком складних відсотків і щомісячними нарахуваннями кредитних відсотків. Ви навіть можете пропустити фактичну формулу розрахунку складних відсотків і використовувати вже вбудовану формулу для майбутньої вартості.

= FV (D$1/360, C$1-$A2, 0, -B2) - B2

Для розрахунку складного відсотка в Google таблицях використовуйте формулу А = P (1+r/n) ht

А – це остаточна сума доходу;
P – розмір початкових вкладень;
r – річна процентна ставка;
n – кількість періодів нарахування складного відсотка;
t – кількість років інвестування.

Висновки

"Складний відсоток" – це історія про те, як змусити працювати не тільки початково вкладені гроші, а й – прибуток, отриманий від них.

У комплексі заходів для збільшення доходу від інвестування складні відсотки відіграють роль каталізатора прибутку в стратегії довгострокового інвестування. У прагненні отримати максимум вигоди від інвестування не забувайте про стратегію, яка є двигуном вашого прогресу, а складний відсоток - це, як тюнінг, для поліпшення її роботи.

Для тих, кому все ще складно зрозуміти механізм дії складних відсотків, пропоную звернутися особисто до мене, де на 15-хвилинній безоплатній консультації ви отримаєте прості відповіді на складні питання.

Вопросы для закрепления материала

"Складний відсоток" – це процес отримання прибутку, при якому вкладник інвестує дохід від вкладів або цінних паперів одразу після його отримання.

"Складний відсоток" потрібен для збільшення прибутку від вкладень, орієнтованих на тривале зберігання або інвестування.

Прибуток від складних відсотків можна реінвестувати в ті самі активи, з яких його було отримано (вклади, облігації, цінні папери) або диференціювати на розсуд інвестора.

"Складний відсоток" працює за принципом нарахувань "простих відсотків" на тіло вкладу, підсумоване з відсотками за минулі періоди.

Існує формула розрахунку "складного відсотка". Найпростішим способом стане калькулятор складного відсотка

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 3
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Що потрібно для створення подушки безпеки

  Особисті фінанси
  Сьогоднішнє життя настільки непередбачуване, що мінімальна подушка безпеки має бути в кожній родині. Бажано…
  23.05.2022
  Читати

  Чи варто накопичувати капітал дитині?

  Особисті фінанси
  Мені часто запитують: чи потрібно формувати капітал для дитини, як це робити. Упевнений, що тема…
  23.05.2022
  Читати

  Як інвестувати гроші: 4 поради для початківців

  Портфель
  Поради, які слід врахувати перед початком інвестування Вкладення ваших грошей допоможе вам підготуватися…
  23.01.2023
  Читати

  Облігації - що це таке і як на них заробити

  Портфель
  Що таке облігації Історія облігацій починається з 17-го століття, коли Нідерланди випустили…
  15.12.2022
  Читати

  8 переваг і недоліків біткоїна

  Блокчейн
  Переваги біткоїна Хоча біткоїн був створений у 2009 році, він все ще вважається відносно новим…
  30.01.2023
  Читати

  Популярні послуги