+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Що таке стагфляція в економіці-як її передбачити і при цьому заробити

Що таке стагфляція в економіці-як її передбачити і при цьому заробити

Інфляція, рецесія, стагфляція, а ми торгували й продовжуємо це робити. У цій статті я розповім вам про найстрашніше економічне явище, яке відбулося всього один раз в історії і є передумови, що настане знову - стагфляція.

Що таке стагфляція в економіці

Економіка України з початку російської агресії набуває характеру стагфляції. Галопуюча інфляція (25-30%) поєднується зі зростанням безробіття, призводячи до застою і зниження купівельної спроможності населення.

Настання стагфляції супроводжується трьома економічними негативами - це рецесія (спад виробництва) + інфляція (зростання цін) + безробіття.

Перша і поки що єдина стагфляція роз'їдала економіку США в 1970 році. У той період через брак нафти на ринку країни ціни різко злетіли. Банки в цей час займалися боротьбою з безробіттям, знижуючи відсоткові ставки з кредитування, що випустило з-під контролю інфляцію.

Різке підвищення цін на нафту стало шоковим фактором для економіки, що спричинило зростання цін практично на всі споживчі товари. Для зниження інфляції уряд скористався "стоп-краном", різко підвищивши процентну ставку. Після чого фондовий ринок не витримав і обвалився.

Досі у світі не існує чітких механізмів для подолання стагфляції, і, якщо вона настане знову, важливо знати, як уберегти свої активи.

Поняття та ознаки прояву

Визначення "стагфляція" вперше було використане в 1965 році політиком із Британії Іеном Маклеодом, а через п'ять років настала і перша стагфляція у США.

Я, звісно, не політик, але "вангую", що стагфляція в Україні вже настала, і, якщо вам цікаво, куди інвестувати свої кошти, записуйтеся до мене на безкоштовну консультацію.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Стагфляція - це економічне явище, що поєднує в собі постійно високу інфляцію, зростання кількості безробітних і зниження попиту у покупців.

Інвестори, для того щоб прогнозувати настання стагфляції, зобов'язані стежити за показниками індексу споживчих цін "PPI" та індексу цін виробників "CPI".

Індекс споживчих цін розповість вам про тенденції, які переважають серед продажів і вкаже на рівень прибутку в різних галузях економіки.

По ІСЦ можна судити, як змінився рівень витрат на виробництво, що дає можливість передбачити зниження або підвищення попиту на товари в конкретній категорії.

Нормальне значення середньорічного зростання ІСЦ становить 2%, якщо значення вище, то варто побоюватися розвитку інфляції, яка є однією з гілок падіння економіки під час настання стагфляції.

Другою ознакою наближення стагфляції є зростання безробіття, за рівнем якого також можна визначити стан ринку та економіки загалом. Дані про рівень безробіття уряд публікує щомісяця.

Зросло безробіття, знижується інфляція за рахунок падіння попиту. Рівень безробіття знизився, ціни продовжують зростати.

Зниження рівня ВВП теж свідчить про несприятливі процеси, що відбуваються в економіці. Коли економіка здорова, то спостерігається зростання ВВП, що корелює зі зростанням продуктивності. ВВП знижується, падає потужність виробництва, а разом із цим зростає безробіття, що є одним із чинників настання стагфляції.

У 2023 році відбувається процес, коли неможливо знизити відсоткові ставки для запобігання рецесії через боротьбу з інфляцією, яка в Америці перебуває на рівні 6.5%*, у Європі сягає 8%*, а це далеко від бажаних 2%. Неможливість зниження відсоткових ставок для стимулювання виробництва, коли економіка близька до рецесії - два фактори, що наближають стагфляцію.

*дані вказані на момент написання статті - лютий 2023 року

Причини виникнення

Вимірювання стагфляції ведеться за економічними показниками та ринковим індикаторам за тривалий відрізок часу.

Зростання цін і рівень безробіття - два глобальні показники входження економіки країни в стан стагфляції. Якщо йдеться саме про стагфляцію, то ці явища не можна розглядати окремо.

Існує багато теорій виникнення стагфляції, за версією однієї з яких вона залежить від обсягів пропозиції та її цінності. Це, так звана, народна причина стагфляції, коли відбувається шокове зростання цін на продукти харчування та енергоносії для населення.

Економісти, які стоять на боці пропозиції, говорять про причини стагфляції, які полягають у надмірному регулюванні бізнесу в поєднанні з високими соціальними виплатами, що дають змогу людям існувати, не працюючи. Не кажучи вже про вічно низькі відсоткові ставки кредитування в США, які для багатьох є втіленням терміна "американська мрія".

Якщо стагфляція вже виникла, то не існує сили, яка зможе зупинити її за короткий проміжок часу, тож усі припущення про причини її виникнення не є точними.

У 2023 році актуальними є прогнози щодо повернення стагфляції у США або настання її в Україні з її зруйнованою економікою та галопуючою інфляцією. Небезпечна ситуація не тільки в Україні, а й в усьому світі, де постійно наголошується на рецесії, що наближається, а Західні банки постійно підвищують відсоткові ставки.

Якщо рецесія все-таки настане, а хвиля мігрантів з України чи інших країн накриє західні держави, збільшивши рівень безробіття, то ми отримаємо стагфляцію світової економіки.

На стан економіки та занурення її в стагфляцію впливають й інші чинники:

 • високий державний борг;
 • старіння населення;
 • геополітичні конфлікти;
 • зміна клімату та кібервійна.

Для повноцінного настання стагфляції у світі поки що відсутній один фактор - високий рівень безробіття. З розвитком штучного інтелекту, війнами та епідеміями, які захлеснули сучасне суспільство, зростання безробіття бачиться дуже високоймовірним.

Негативні наслідки стагфляції

Саме визначення стагфляції містить у собі набір із трьох негативних наслідків ведення економіки: безробіття, високі ціни, спад виробництва.

Різкі зміни кількості пропозиції призводять до зростання ціни, стимулюючи інфляцію і завдаючи шкоди виробництву, знижуючи купівельну спроможність і сповільнюючи економічне зростання.

Центральні банки, в свою чергу, починають знижувати ставки з кредитування, наповнюючи суспільство дешевими грошима, стимулюючи попит і штовхаючи ціни ще вище. Прибутковість по акціях падає, а компанії перестають виплачувати дивіденди.

Як уникнути стагфляції

При наявності в портфелі агресивних інструментів фондового ринку вам потрібно знизити ризики або диверсифікувати портфель.

 • Не варто здійснювати великі покупки в період, коли економіка йде на спад, дочекайтеся максимального зниження цін і сигналів, що ситуація починає налагоджуватися, і тоді купуйте.Наявність довгострокового плану, складеного за допомогою фінансового консультанта, однозначно допоможе вам уникнути стагфляції.
 • Не піддавайтеся паніці й в зручні моменти позбавляйтеся класичних інструментів фондового ринку у своєму портфелі, вдаючись до інвестицій в інші неординарні активи, наприклад, у предмети мистецтва або коштовності.

Чому стагфляція - це погано

Страшно уявити подію, коли багато людей втратять роботу на тлі триваючого зростання цін і втрати частини виробництва. На жаль, війна в Україні стала саме такою подією. Відсутність зростання ВВП і висока інфляція завдасть шкоди нашій економіці на довгі роки вперед.

При стагфляції звичайні інструменти, як, наприклад, зниження відсоткових ставок, не діють, а отже, і сам процес може тривати довгий час.

У стандартній ситуації, коли починається спад виробництва, держава вдається до зниження відсоткових ставок по кредитуваннях, але в умовах зростаючої інфляції це стає неможливим.

У 2022 році в економіці США спостерігалося постійне підвищення відсоткової ставки Федеральною Резервною Службою на тлі звітів виробничих гігантів про зниження прибутку, скорочення робочих місць, закриття майбутніх проєктів. Компанії "Amazon", "Meta", "Apple" - лідери за популярністю у світі, провели рекордні скорочення співробітників і така хвиля скорочень торкнулася майже всіх галузей економіки, включно з IT.

Стагфляція несе більш руйнівні наслідки для економіки, ніж рецесія, яка при правильному реагуванні триває не довше року.

Стагфляцію не можна перемогти лише зниженням відсоткових ставок по кредитах, адже на відміну від інфляції - не спостерігається економічного зростання.

Чи можливо при цьому заробити

Найкращими інвестиційними активами при настанні стагфляції стануть інструменти, в яких доступне хеджування. Наприклад, облігації з плаваючим купоном, прив'язаним до індексу інфляції, золото і в перспективі нерухомість.

При настанні стагфляції інвестори розглядають для себе галузі з відносно стабільним попитом незалежно від зміни ціни.

Це можуть бути інвестиції в:

 • охорону здоров'я;
 • інформаційні технології;
 • нерухомість;
 • послуги зв'язку;
 • комунальні послуги;
 • товари першої необхідності (особиста гігієна).

Ці галузі найбільше потрапляють під визначення цінової нееластичності, маючи стабільний попит в умовах інфляції.

Навіть якщо ви отримаєте просідання компанії в одній з описаних категорій, вартість акцій найімовірніше зросте, адже ці галузі найбільш циклічні.

Перед інвестуванням ознайомтеся з інформацією про наявність боргів у компанії та їхнє співвідношення до власного капіталу. У період стагфляції краще уникати стартапів, які перебувають на ранній стадії розвитку.

Пам'ятайте, що через циклічність ринку на ньому можна заробити в будь-який період.

Вопросы для закрепления материала

Стагфляція - це рідкісне економічне явище, що поєднує в собі три негативні чинники: зростання цін (інфляція), безробіття, спад виробництва. Востаннє відбувалася у США в 1970-х.

Настання стагфляції загрожує обвалом фондового ринку через неможливість підприємств і держав обслуговувати свої борги. З цієї причини можливі масові дефолти (банкрутства), що призводять до тотального безробіття, яке супроводжується зростанням цін і збіднінням населення.

Це негативні наслідки для економіки, спричинені неефективною політикою уряду впродовж тривалого відрізка часу. Рецесія - це один із трьох чинників, що викликають стагфляцію, який означає спад виробництва (застій). Стагфляція - це рецесія доповнена зростанням безробіття та високим рівнем інфляції.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Як змусити гроші працювати для збільшення капіталу

  Портфель
  Як змусити гроші працювати на себе У процесі отримання активного доходу, або, по-простому, працюючи…
  12.01.2023
  Читати

  Навіщо потрібен інвестиційний радник та як його вибрати

  Особисті фінанси
  Шлях до забезпеченого, комфортного життя з можливістю не працювати, одержуючи пасивний прибуток, складається…
  23.05.2022
  Читати

  Інвестиції під час війни

  Особисті фінанси
  Безпечні форми збереження грошей під час війни Початок військових дій – це завжди негативні наслідки…
  4.08.2022
  Читати

  Як заробити на дивідендах

  Портфель
  Чимало українців пам'ятають, а деяка частина й досі береже серед документів акції підприємств, на яких колись…
  23.05.2022
  Читати

  7 порад багатих людей, яким вони не слідують

  Особисті фінанси
  Бідність уособлюють із фінансовим станом, коли важко дозволити зайве, доводиться виживати, маючи нескінченні…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги