+38 (063) 652-79-97

Що таке Margin Call і як його уникнути

"Маржин колл - це один із пунктів посвяти в інвестори через подолання негативних відчуттів, які він викликає"

Що таке маржа

Слово "маржа" ніяк не синонім до слів "моржі" та "моржування". Поняття "маржин колл" більше схоже на старовинний вислів - "хрін моржовий", що позначає неприємну подію. Але це все жарти, пов'язані з широким спектром емоцій, які супроводжують цю торгову подію.

За однією з версій, слово "маржа" походить від французького слова "marge", що означає край або кордон. Така інтерпретація підходить під вираз "Margin Call", поява якого сигналізує про граничний залишок коштів на вашому кредитному рахунку.

Ще одним значенням слова "маржа" є "перевага", яку отримує інвестор, торгуючи з кредитним плечем.

Маржа - це сума активів, заблокованих на рахунку інвестора як застава за угоду, укладену на позикові у брокера кошти

Маржа - це не кредит і не ставка, це сума грошей або активів, які блокуються на вашому рахунку, коли ви відкриваєте позицію на ринку. Чим більша біржова позиція, тим більша маржа.

Розмір маржі дорівнює сумі одного придбаного лота, помноженої на кількість куплених лотів. Після вдалого закриття угоди маржа повертається вам на рахунок.

Найчастіше маржинальна торгівля використовується в трейдингу на ринку ф'ючерсів та інших деривативів, де аналогом маржі служить ГО (гарантійне забезпечення). Придбання традиційних фінансових інструментів на позикові кошти не настільки популярне, оскільки за обслуговування такого боргу брокер встановлює дуже високі відсотки, наприклад, 1 долар в день за один лот.

Торгуючи на ф'ючерсах, ваші втрати списуватимуться з маржі, яка забезпечує угоду. Не вистачає маржі на торговому рахунку, поповніть його або брокер закриє збиткову угоду автоматично.

Маржа - це приклад гарантії, яку ви надаєте брокеру як компенсацію за можливі збитки.

Що таке "кредитне плече" і "маржинальна торгівля"

Кредитне плече майже нічого спільного з традиційним кредитом не має. Воно передбачає на скільки "іксів" ви хочете збільшити свою позицію на покупку або продаж. Беремо, наприклад, 5-е плече, яке збільшить ваші 100 доларів у п'ять разів і відкриваємо позицію на 500 доларів.

Прибуток і збитки нараховуватимуться або списуватимуться з вашого маржинального рахунку. Маржинальна торгівля дає змогу збільшити обсяг капіталу для торгівлі на фондовому ринку. Плаваючі збитки доведеться платити не від своїх 100 доларів, а так, ніби ви торгуєте 500 баксами.

У маржинальній торгівлі розділяють два поняття:

 • початкова маржа, яку ви платите з власного рахунку для входу в позицію;
 • підтримуюча маржа - мінімальна сума грошей на рахунку для забезпечення кредитного плеча в разі, якщо початкова маржа вже не зможе покрити збитки.

Розмір ставки підтримуючої маржі зазвичай перебуває на рівні 25% від ціни утримуваних активів. Вона має бути вільна і ніде не залучена. Таку маржу ще називають - "вільна" і розраховується вона за формулою: розмір депозиту - маржа + варіаційний прибуток.

Варіаційний прибуток - це дохід, який ви отримуєте протягом дії угоди, якщо ціна на обраний актив пішла у ваш бік.

Маржинальна торгівля - це таке онлайн кредитування з відрахуванням коштів з вашого рахунку одразу після того, як ціна на обраний актив піде не у ваш бік.

Кредитне плече зменшує розмір маржі. Початкова маржа, необхідна для відкриття позиції, ділиться на розмір обраного кредитного плеча. Тепер для купівлі лота вартістю в 1000 доларів з кредитним плечем 1:10 вам знадобиться всього 100 доларів.

На терміновому ринку ф'ючерсів маржинальність надає гарантійне забезпечення, яке працює за тим же принципом, що і початкова маржа. За підвищеної волатильності ринку біржа збільшує гарантійне забезпечення. Значно менша кількість людей зможе купувати ф'ючерси за їхньою повною вартістю і ринок заспокоюється.

"Margin Call" і "Stop Out"

Маржин колл до появи торгових інтернет-майданчиків здійснювався телефоном, тому після слова - "маржа" стоїть слово - "колл" (дзвонити).

Маржин колл - це повідомлення від біржі про швидку ліквідацію ваших позицій на купівлю або продаж акцій, якщо ціна пішла сильно не у ваш бік і на вашому рахунку недостатньо грошей для утримання позиції.

"Margin Call" відбувається, коли на брокерському рахунку закінчується підтримуюча маржа. Посилаючи вам маржин колл, брокер вимагає, щоб ви збільшили розмір рахунку для продовження торгів. Саме по собі це явище для інвестора негативне, адже якщо маржа використана, то угода явно збиткова, і ухвалювати рішення про поповнення рахунку або закриття позиції дуже не просто. Вам необхідно додати коштів на рахунок, оскільки поточна ціна активу під час продажу вже не зможе покрити суму кредиту.

На Нью-Йоркській фондовій біржі "Margin Call" відбувається згідно з вимогою організації, яка регулює фінансову індустрію - "Finrа". Це трапляється, коли сума підтримуючої маржі падає нижче вимог США, а це 25 % від загальної вартості цінних паперів. Часто брокерські компанії самі встановлюють вимоги, після яких відбувається "Margin Call", це може бути і 30%, і 40%.

Якщо "Margin Call" це тривожний дзвіночок, то сигнал "Stop out" - це закриття ваших позицій у примусовому порядку. Рівень стоп ауту встановлюється кожним брокером по-різному. У перекладі російською мовою "Stop out" означає "перервати роботу". Брокер ліквідує вашу угоду, зафіксувавши максимально можливий збиток, обнуливши ваш маржинальний рахунок. Тобто спочатку відбувається "Margin Call", а далі, якщо рахунок не поповнений, то "Stop out" - стоп торги.

Співвідношення для ліквідації позицій між активами трейдера "Equity" і заставою "Margin" здебільшого знаходиться на рівні 20%.

Як уникнути "Margin Call"

Для уникнення "Margin Call" інвестору необхідно стежити за своїм рахунком. Після сигналу від брокера про те, що сума на рахунку наближається до мінімально необхідної, для утримання позиції слід або закрити позицію у збиток, або поповнити рахунок. Якщо цього не зробити, брокер автоматично ліквідує ваші позиції з кредитним плечем, утримавши з вас усі можливі комісії.

Найкращим способом для уникнення маржин коллу є використання стоп-наказів. "Стоп-наказ" - це заздалегідь розміщений на біржі ордер (окрема угода) на продаж активу, яким ви торгуєте, хоч за збитковою, але прийнятною для вас ціною. Коли ви торгуєте "інтрадей" і маєте можливість постійно стежити за відкритими угодами, то можете закривати збиткові позиції по ринку. Але, якщо ви розраховуєте на прибуток у довгостроковій перспективі і не прикуті до монітора комп'ютера, то розміщення стоп-наказу - це найкращий захист від маржин коллу.

При наявності чітко вираженої стратегії ризик-менеджменту від інвестиційного консультанта ваші збитки будуть допустимі, а майбутній прибуток перекриє втрати, зафіксовані за "стоп-лосом".

"Стоп-лосс" - це поширена назва "стоп-наказу" і дослівно означає "стоп втрат". Це нормально, оскільки "Margin Call" - це втрати, максимальні втрати на вашому маржинальному рахунку.

Не завантажуйте великі обсяги в торгівлю з кредитними плечима, у разі високої волатильності на ринку ви можете зазнати колосальних збитків. До того ж "стоп-наказ" може не виконатися, якщо на ціновому графіку, наприклад, стався "геп" (різка зміна ціни на актив) і ваш "стоп-наказ" опинився в діапазоні цінового розриву.

Якщо trading не є вашим основним джерелом доходу і ви не хотіли б мати високу ймовірність в один момент залишитися без штанів, то торгуйте на біржі тільки на свої гроші (не використовуйте "плечей"), обирайте прості та зрозумілі інструменти. Якщо вам трапилася надійна стратегія, яка стабільно дає прибуток, то майте на увазі, що з високою часткою ймовірності вона є страховкою від низькоімовірних подій (англ. tail risk). Простіше кажучи, "великі дядьки" з хедж-фондів, які торгують по інший бік цієї стратегії, лише платять вам невелику комісію, уникаючи великих втрат у виняткових випадках.

В основний час, проведений в торгівлі, вас супроводжуватиме стабільний дохід від фондового ринку, але періодично ви залишатиметеся з величезним мінусом, про появу якого вам сигналізує "Margin Call". Чим рідше настає ця подія, тим кращий ваш інвестиційний радник.

Вопросы для закрепления материала

Маржин колл - це повідомлення від брокера, яке сигналізує про низький залишок коштів на рахунку, і, якщо його не поповнити, то послідує ліквідація угоди в односторонньому порядку з утриманням усіх комісій і фіксацією максимальних збитків.

Кредитне плече - це інструмент, що регулює розмір, на який ви хочете збільшити свій капітал, відкриваючи угоду за рахунок позикових у брокера коштів. Збільшення розміру ринкової позиції кратне величині плеча 1:5, 1:10 і т.д.

Stop out - сигналізує про закриття кредитних позицій через нестачу коштів на рахунку. Брокер самостійно фіксує ваші збитки, якщо ціна на обраний актив пішла не у ваш бік, а грошей на поповнення рахунку у вас не залишилося.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Шість помилок, що заважають досягти фінансової незалежності

  Особисті фінанси
  Кожен з нас прагне багатства та фінансової незалежності. Але вдасться досягти його лише деяким. А…
  23.05.2022
  Читати

  Інвестиції через закордонного брокера

  Портфель
  Отримувати пасивний дохід та вести комфортне життя без особливих зусиль – можливо. Для покупки…
  23.05.2022
  Читати

  Плюси та мінуси Interactive Brokers

  Interactive Brokers
  Плюси та мінуси Interactive Brokers: Плюси Interactive Brokers: Доступ…
  7.09.2022
  Читати

  10 кроків до створення надійного фінансового плану

  Портфель
  Що таке фінансовий план? Фінансовий план…
  9.01.2023
  Читати

  Як змусити гроші працювати для збільшення капіталу

  Портфель
  Як змусити гроші працювати на себе У процесі отримання активного доходу, або, по-простому, працюючи…
  12.01.2023
  Читати

  Популярні послуги