+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Ринкова капіталізація компанії — навіщо це знати інвестору

Ринкова капіталізація компанії — навіщо це знати інвестору

Очевидно, що визначення "капіталізація" утворилося від слова - "капітал", що означає вартість ваших активів, використовуваних для отримання прибутку. Кількісний показник "капіталізації компаній" відображає економічну ситуацію в країні і окремих виробничих галузях.

Що таке капіталізація компанії

Капіталізація компанії - це загальна вартість акцій компанії, що торгуються на фондовому ринку.

Показник капіталізації не враховує суму боргових зобов'язань і визначається як загальна вартість акцій компаній, що торгуються на біржі на цей момент.

Капіталізація компанії виступає одним з основних економічних показників для порівняння її конкурентоспроможності на ринку України та інших країн.

Розміри капіталізації визначаються самим ринком і не є статичними показниками, вони постійно змінюються й актуальні тільки в конкретний часовий проміжок.

 • Відбувся сплеск активності на ринку;
 • Інвестори активно вкладають свої кошти в акції;
 • Зростає капіталізація компанії.

Формула розрахунку з прикладом

Якщо ви вже зареєстровані в одного з брокерів, то вже маєте доступ до даних про капіталізацію; якщо ні - рекомендую звернути увагу на компанію "Interactive Brokers", що дає можливість інвестувати в американський ринок. Перед придбанням акцій ви зможете вивчити ринкову капіталізацію компанії або проєкту в розділі "інформації про компанію".

За складним словом "капіталізація" ховається проста формула для її розрахунку, що містить у собі лише два показники: кількість акцій, що перебувають в обігу, помножена на ціну цих акцій.

Ринкова капіталізація = Кількість акцій в обігу * Ціна акцій

У компанії з 10 млн. акцій, що продаються по 100 доларів, ринкова капіталізація становитиме 1 млрд. доларів, а у конкурента з 1 млн. акцій, що торгуються по 200 доларів, ринкова капіталізація складатиме 200 млн. доларів.

Капіталізація починається після становлення компанії публічним ринковим гравцем і реєстрації її на біржі. Зі зростанням попиту на акції зростає і капіталізація.

Коли інвестори не бачать у компанії потенціалу, то зростання припиняється і починається продаж акцій. При масовому продажі падає ціна на акції та знижується загальна капіталізація компанії.

Трапляються й випадки, так званого, "перегріву" ціни на акції, викликаного рекламою і завищеними очікуваннями. Капіталізація в такому разі штучно завищена і не відповідає реальним активам компанії.

Що впливає на капіталізацію компанії

Якщо подивитися на формулу розрахунку капіталізації, то стає зрозуміло, що капіталізація залежить від біржової вартості акцій і кількості випущених цінних паперів (акцій).

Кількість акцій в обігу

Первинне розміщення акцій на ринку називають - IPO (Initial Public Offering). У дослівному перекладі звучить як "ініційована замовником публічна пропозиція".

Процедура випуску українських або зарубіжних цінних паперів виконується через посередника. Залежно від побажань замовника акції або потрапляють на ринок, або переходять до рук приватних інвесторів, зацікавлених у розвитку компанії.

Кількість акцій має статичний характер, але, як і все на ринку, за бажанням, може змінитися. Компанія - акціонер може запустити "допемісію" (випустити більше акцій) або ж навпаки здійснити "байбек" (викупити акції назад).

Вплинути на кількість акцій може і процедура під назвою "спліт" - вона полягає в дробленні цінного паперу, після чого на ринку його стає кратно більше.

Усі вищеописані процедури мають лише непрямий вплив на загальну капіталізацію. Зі збільшенням або зменшенням кількості акцій на ринку змінюється і їхня вартість, за правилом: більше акцій - менша вартість і навпаки.

Ринковавартість акцій

Для того, щоб вдало торгувати на ринку, потрібно визначити вартість акції в майбутньому. Ринкова вартість постійно змінюється - вона волатильна.

Цінові значення акцій змінюються щомиті, це залежить від багатьох чинників, таких як: новинний фон і ліквідність. Зі змінами ринкової вартості змінюється і капіталізація, яка продиктована ринком, а точніше попитом і пропозицією по конкретній акції.

Види компаній на ринку

Капіталізація як показник загальної вартості компанії найчастіше застосовується в сучасному суспільстві, тому що перебуває у відкритому доступі. Вона дає можливість без зусиль оцінити стан справ в організації бізнесу.

Капіталізація не завжди відображає реальну фінансову картину всередині компанії, наприклад, забезпеченість ціни її віртуальних активів реальними коштами.

Нещодавній крах криптобіржі "FTX" показав, що висока капіталізація не може бути 100% гарантом платоспроможності, вона не враховує боргових зобов'язань, покладених на компанію.

За умовною ринковою градацією компанії діляться на чотири групи:

Високої капіталізації (Large cap)

Ринкова оцінка для "високої капіталізації" встановлена на позначці в 10 млрд. доларів. Це багато, дуже багато і свідчить про сталий розвиток компанії протягом багатьох років.

Такий коефіцієнт капіталізації притаманний, так званим, "блакитним фішкам" на фондовому ринку, "китам" і системоутворювальним операторам передових галузей виробництва з акцентом на монополію в одній із галузей економіки.

Акції таких компаній характеризуються наявністю постійного попиту та пропозиції (ліквідності). Компанії дбають про прозорість своєї фінансової звітності. Зміни в котируваннях їхніх акцій менш залежні від новинного фону і піддаються впливу тільки за фундаментальними показниками, наприклад, зниження видобутку матеріалів для продукції, що випускається.

Такі компанії легше переживають кризи, а їхні котирування менш волатильні. Це, своєю чергою, означає, що заробити на спекулятивній торгівлі акціями компаній з високою капіталізацією складніше, у них низькі спреди (різниця в ціні).

Заробіток від інвестицій у такі компанії ґрунтується на отриманні дивідендів, адже більшість із них входять до списку дивідендних аристократів. Акції з найбільшою капіталізацією в США об'єднані в індексі "S&P - 500", який відображає загальний економічний стан найкращих компаній Світу.

Середньої капіталізації (Mid cap)

Умовні значення середньої капіталізації знаходяться між $2 і $10 млрд. доларів. Цей сегмент найширше представлений на ринку і здебільшого до нього належать усі компанії, крім блакитних фішок.

Фірми та банки із середньою капіталізацією найчастіше задіяні в галузях з очікуваним швидким зростанням. Вони часто ще перебувають у процесі розширення і пов'язані з більш високим рівнем ризикованості інвестицій.

Компанії із середньою капіталізацією можна розглядати з боку перспективи майбутнього зростання. У США компанії середньої капіталізації об'єднані в індексі "S&P 400".

Малої капіталізації (Small cap)

Компанії з малою капіталізацією знаходяться в ціновому діапазоні від $300 млн. до $2 млрд. доларів. Зазвичай ці компанії або створені нещодавно, або займаються обслуговуванням нішевих ринків і нових галузей.

Акції таких компаній мають високу волатильність і менш ліквідні. Вони важче переживають економічні спади, а інвестування в них має ризиковий характер.

У компаній з малою капіталізацією нижча ліквідність, вищі ризики і величезний потенціал для зростання.

Мікрокапіталізація (Micro cap)

Компанії з капіталізацій від $50 до $300 млн. доларів теж існують на фондовому ринку, але торгівля ними відбувається в основному на позабіржових ринках OTC.

Акції таких компаній котируються на платформах "OTC Bulletin Board" або "OTC Markets Group". Розміщення акцій мікрокомпаній на цих платформах не вимагає підтвердження мінімальних ринкових стандартів, серед яких сума чистих активів і кількість власників акцій. У них менше шансів потрапити на платформу до офіційного брокера, а їхні послуги часто не відомі широкому колу людей.

Волатильність акцій мікрокомпаній вкрай висока, і вони часто залишають ринок, домігшись певних результатів. Ціноутворення на акції таких компаній часто неефективне і заробити, не маючи інсайдерської інформації, важко.

Де подивитися дані про капіталізацію

Показник капіталізації знаходиться у відкритому доступі. Майбутнім інвесторам можна з ним ознайомитися на офіційних сайтах компанії або у біржових брокерів. Наприклад, на сайті американської компанії "Interactive Brokers" ви зможете знайти дані про компанії з найбільшою ринковою капіталізацією: Apple, Microsoft або Tesla.

Дані про капіталізацію не розкажуть, як правильно розрахувати суму інвестицій і термін, на якому вони окупляться. Цього можна навчитися, записавшись на мою 15-хвилинну безкоштовну консультацію.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Статистичні дані про капіталізацію компаній і не тільки можна подивитися на порталі companiesmarketcap.com.

Як використовується в інвестиціях

Обсяг капіталізації дає можливість інвестору сформувати думку про компанію та перспективу інвестування в її активи. Перед інвестуванням ознайомтеся з витратами компанії та витратами на модернізацію виробництва, що говорить про конкурентоспроможність у майбутньому. Інвестування лише на основі відомостей про капіталізацію не є доцільним і не відображає всієї інформації про компанію.

Для оцінки інвестиційної привабливості використовують мультиплікатори - це відносні показники діяльності компанії, в яких використовується значення капіталізації.

Мультиплікатор P/E (Price to earn)

Цей мультиплікатор показує термін, який знадобиться компанії, щоб окупити початкові вкладення і почати приносити дохід. Він розраховується за формулою:

P/E =

Ринкова капіталізація

Чистий прибуток

Чим нижча ставка цього мультиплікатора, тим вищий інтерес до цієї компанії у потенційних інвесторів.

Якщо значення мультиплікатора низьке - це означає, що організація недооцінена ринком і тим більше не "перегріта". Таке часто буває після вдалих рекламних кампаній, коли ціна на акції сильно відривається від реальних активів, і, якщо не спостерігається їхнього паралельного зростання, то з часом ціна акцій впаде, що негативно позначиться на настроях інвесторів.

Мультиплікатор P/S (Price to sale)

Цей показник відображає відношення капіталізації компанії до її прибутку за період тривалістю в рік. Сенс роботи цього мультиплікатора схожий з попереднім і теж говорить про терміни окупності:

P/S =

Ринкова капіталізація

Прибуток

Він визначає термін, за який компанія отримає дохід, що відповідає ринковій вартості її активів.

Цей мультиплікатор використовують для визначення стабільності компанії на часовому проміжку з року в рік. Він використовується, коли компанія ще не має прибутку або її діяльність є збитковою.

Працюючи з ним, можна визначити періодичність прибутку, залежно від сезонності або інших факторів. Ринкова недооцінка характеризується низьким значенням показника і його рекомендується порівнювати з конкурентами в галузі.

Загальні дані за мультиплікатором будуть повноцінними, якщо порівнювати його за період кількох років.

Мультиплікатор P/BV (Price to book value)

Цей показник розкриває відношення капіталізації до розміру чистих активів. Мультиплікатор встановлює кореляцію ринкової вартості з розміром активів, встановлених аудиторами.

P/BV =

Ринкова капіталізація

Чисті активи

За мультиплікатором визначають рівень недооцінки або переоціненості компанії. Якщо він менший нуля, то це вказує на те, що активи компанії на фондовому ринку оцінюються нижче за їхню реальну вартість. Мультиплікатор вказує на наявність у компанії боргових зобов'язань, які перевищують вартість активів, що свідчить про негативну балансову вартість.

Значення показника, що перевищує одиницю, свідчить про можливий "перегрів" ціни на акції, зумовлений завищеними очікуваннями інвесторів, або свідчить про наявність у підприємства активів, які не відображаються у балансі.

Підіб'ємо підсумки

У широкому розумінні, рівень капіталізації свідчить про масштаби впливу компанії на економіку країни або окремої галузі.

Капіталізація - це один з основних маркерів, який вивчають майбутні інвестори. Чим вища капіталізація, тим відоміший бренд і ширше коло інвесторів.

Капіталізація компанії залежить не тільки від ціни на акції, а й від їхньої кількості. Акції великих компаній можуть коштувати дешевше, ніж у середніх ринкових гравців.

Саме поняття "ринкової капіталізації" не дає чіткого розуміння того, що перед вами: дивідендний аристократ чи грошова бульбашка - вона відображає лише тимчасовий стан справ і для подальшого прогнозування вартості потрібно враховувати інші фактори ціноутворення.

Капіталізація допомагає зрозуміти цінність компанії для споживачів, говорить про її популярність і популярність у суспільстві.

FAQ

Для оцінки капіталізації компанії вам необхідно знати всього дві складові - це ціна однієї акції на біржі та кількість акцій, випущених на даний момент. Множите їх між собою й отримаєте цифру, яка відповідає капіталізації компанії.

В інвестуванні цей показник використовується для визначення розмірів компанії, не враховуючи рівень продажів і розмір загальних активів. Це метод, що оцінює вартість компанії, яка торгується на фондовому ринку. Капіталізація допомагає встановити цінність компанії для покупця.

Під процесом капіталізації мається на увазі накопичення активів за допомогою реінвестування отриманого прибутку. Компанії вкладає прибуток, отриманий від продажу акцій, у розвиток виробництва і збільшує виплату дивідендів, провокуючи подальше зростання капіталізації.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 1
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Дивіденди та порядок їх отримання

  Що таке дивіденди Дивіденди - це частка від прибутку компанії, що розподіляється між її акціонерами.…
  19.08.2022
  Читати

  Що потрібно для створення подушки безпеки

  Особисті фінанси
  Сьогоднішнє життя настільки непередбачуване, що мінімальна подушка безпеки має бути в кожній родині. Бажано…
  23.05.2022
  Читати

  Як обрати ETF для інвестицій

  Коротко про ETF Усі люди, які намагалися вивчити питання біржової торгівлі на фондовому ринку, стикалися…
  6.10.2022
  Читати

  Interactive Brokers - тарифи та комісії

  Interactive Brokers
  Види тарифів Interactive Brokers Стандартно клієнтам пропонується два тарифні плани:
  27.10.2022
  Читати

  Популярні послуги