+38 (063) 652-79-97

Облігації - що це таке і як на них заробити

Облігації - це інструмент для інвестування, який раніше був доступний тільки власникам багатомільйонного капіталу, а після розпаду СРСР - відлякавший приватних інвесторів. Через роки боргові папери знову набувають популярності на фондовому ринку.

Що таке облігації

Історія облігацій починається з 17-го століття, коли Нідерланди випустили боргові папери для фінансування морських експедицій у Новий Світ.

Облігація - це борговий інструмент, купуючи який приватна особа стає "кредитором" організації, що випустила цю облігацію.

По-простому, ви даєте юридичній особі в борг під відсотки, але не просто переказуєте їй гроші, а купуєте облігації, випущені на біржі. Облігації може випускати держава або бізнес для отримання коштів на свої проєкти.

Були випадки, що навіть приватна юридична особа ставала емітентом облігації, як це зробив британський рок-музикант Девід Бові, коли банк відмовив йому в кредитуванні, і він вирішив знайти інвесторів серед його шанувальників. Поняття облігація найбільш схоже з поняттям депозиту.

 • При депозитному вкладі - ви даєте свої гроші в розпорядження банку, за це він виплачує вам відсотки, якщо ви дотримуєтеся певних умов;
 • Купуючи облігації - ви даєте гроші в розпорядження відмінних від банку юридичних осіб, які зобов'язуються виплачувати вам відсотки.

В обох випадках є свої нюанси, які ми розглянемо далі.

Як влаштовані облігації

Для наочного розуміння принципу роботи облігацій уявіть, що ви придбали одну облігацію вартістю 1000 грн. Це фіксована ціна на найнадійніший вид облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), що випускаються Міністерством Фінансів України.

Після її придбання на ваш рахунок починають надходити виплати. У випадку з депозитом це були б відсотки, а при використанні облігацій використовується термін - купони.

Чому купони? Тому що до появи цифрового аналога облігації випускалися в паперовому вигляді з відривною частиною (яка мала назву купон), на якому вказувалася сума отриманого доходу.

Купонний дохід обговорюється заздалегідь і фіксується в облігаційній угоді. Він виплачується залежно від установленого строку: раз на півроку, рік або раз на квартал до настання часу повного погашення номіналу облігації (1000 грн). Купонний дохід виплачується на кожну окрему облігацію, яку ви придбали.

Види облігацій

 • Державні - країна друкує облігації для покриття власних потреб (фінансування макропроєктів або заповнення "дірок у бюджеті") Випускаються Міністерством Фінансів України, а їхню емісію та гарантію повернення забезпечує НБУ. Такі облігації найнадійніші, але низькодохідні. Середня номінальна прибутковість українських ОВДП для внутрішнього фондового ринку 10-12% на момент написання статті. Номінал однієї облігації внутрішньої позики 1000 грн - за даними на листопад 2022 року.
 • Військові - друкуються державою для підтримання економіки, у разі військових дій на її території. Актуальні для України та інших країн з частими військовими конфліктами, наприклад, для Ізраїлю. У період Україно-Російської війни можна придбати військові облігації України з прибутковістю від 11 % до 19.25 % у гривнях і 3.5 - 4.5 % у доларах США, на термін від півроку до двох років - за даними на листопад 2022 року.
 • Корпоративні - випускаються приватними підприємцями, коли вони беруть у борг в інвесторів для розвитку свого бізнесу. Будь-яка комерційна організація за бажанням може піти на біржу і випустити облігації. Бізнес вдається до випуску облігацій, коли не виходить отримати кредит у банку або не влаштовує процентна ставка фінансової установи. У великих компаній облігації надійніші, у дрібних - надійність нижча, але вища прибутковість і присутня премія за ризик.
 • Єврооблігації - облігації недержавних емітентів (як бізнесу, так і окремих країн), що виплачуються в іноземній валюті, переважно доларах США. Прибутковість таких облігацій від 3-5 %.

Характеристики облігацій

Облігації поділяються за терміном погашення (тобто часом, у який позичальник зобов'язується повернути вам борг) :

 • ультракороткі (векселі) - до 1 року;
 • короткі - 0 до 3 років;
 • середні - від 3 до 5 років;
 • довгі - від 5 років.

Ціноутворення

Купуючи облігації, ви маєте розуміти, що ціна придбання та вартість, за якою вона буде погашена, можуть відрізнятися. Ви можете перекупити чийсь борг на ринку за ціною нижчою або вищою від тієї суми, яка повернеться вам без урахування купонного доходу.

Існує ймовірність, що ви купили облігацію, наприклад, за 1000 грн., а на момент погашення її вартість зросла до 1100 грн. або навпаки впала до 900 грн.

Чому так відбувається: на ринку поширилася інформація, що емітент облігації (боржник) відчуває фінансові труднощі і може не знайти коштів на погашення облігацій. Таке явище називають - дефолт.

Головний фактор падіння ціни - це рівень страху інвесторів, і те, наскільки вони не впевнені в тому, що емітент не поверне їм борг.

Ціна облігації може знижуватися на 10, 20 або навіть 30 відсотків у спробах інвесторів їх позбутися на користь тих, у кого рівень страху нижчий, і вони вважають, що в емітента (боржника) у фінансовому плані все буде гаразд. У такому разі після закінчення терміну погашення боргу вони отримають прибуток від різниці в купівлі за дисконтом (900 грн.) з початковим номіналом облігації (1000 грн.).

Ціна може змінитися після появи на ринку більш вигідної пропозиції від того ж емітента. Наприклад, у бізнесу, що вже випускає облігації, з'явилися термінові потреби в грошах, і він випускає облігації з підвищеною відсотковою прибутковістю, ніж раніше. Власники облігацій із нижчою прибутковістю захочуть їх продати за заниженою вартістю. Наприклад, за 950 грн., щоб купити облігації з більш вигідним купонним доходом.

Зниження ціни відбувається для вирівнювання ринку. Під час продажу дисконтних облігацій отримати надвисокий дохід, купивши нові з вищою прибутковістю, не вдасться за рахунок різниці в ціні. Ринок самостійно вирівнює ліквідність облігацій, якщо ставки за новими облігаціями знизилися порівняно з попередніми, то раніше випущені облігації дорожчають.

Облігації є предметом біржових торгів. У разі, якщо якомусь великому власнику облігацій конкретного емітента знадобилися гроші і він починає їх продавати, то ціна коливається залежно від їхньої ліквідності. Коли ліквідність низька, ціна на облігації падає.

Типи прибутковості

Поділ за типами прибутковості ви часто зустрічатимете в обігу брокерських застосунків, тому маєте розуміти, чим вони відрізняються.

 • Купонна прибутковість означає, що під час випуску облігації на неї встановлюється розмір доходу, наприклад, у 5% - це і буде купонний дохід, зафіксований на момент її випуску.
 • Прибутковість до погашення - у процесі "життя" облігація зазнає змін у вартості, про які ми поговорили раніше. Ви купуєте у наляканих інвесторів облігації за ціною 900 грн. замість початкової вартості в 1000 грн. У разі сприятливого для вас результату емітент виплатить вам борг відповідно до номіналу 1000 грн., і ви отримаєте не тільки купонний дохід, а й дохід із різницею під час придбання та погашення (купили по 900 грн. - продали по 1000 грн, маєте дохід 100 грн. + купонний дохід = дохідність до погашення).
 • Ефективна прибутковість - відбувається підсумовування прибутковості облігацій, включно з реінвестуванням купонного доходу назад в облігації відразу після його отримання. Накопичений купонний дохід (НКД) вигідно відрізняє облігації від депозитів, оскільки прибуток ми отримуємо щодня. Купон, розмір якого становить, наприклад, 6-7 % річних, потихеньку накопичується у нас щодня до терміну погашення боргу. Якщо ви захочете продати іменну облігацію до терміну її погашення, то ви не втратите свій купонний дохід, який накопичився за період зберігання облігації. Питання: хто виплатить вам цей накопичений дохід? Виплатить його наступний покупець, під час продажу облігації НКД буде включено до її вартості.

Інші особливості облігацій

Купуючи облігації, звертайте увагу на приставку в купонах: змінний купон (ПК) і постійний дохід (ПД).

 • Постійний купон - дохід не змінюється до настання терміну погашення;
 • Змінний купон - дохідність може змінюватися залежно від ставки центрального банку з кредитування. Підвищується ставка - підвищується розмір купона і навпаки.

Способи погашення: тіло облігації вам виплачують наприкінці терміну або частинами (амортизація). Інвестори не дуже люблять амортизаційний варіант облігацій, тому що під час скорочення тіла (боргу), яке слідує за частковими його виплатами, зменшується обсяг облігації і скорочується сума купонного доходу.

Навіщо купувати облігації

Облігації відіграють найважливішу роль у портфелі приватного інвестора. Під зберіганням облігацій часто мають на увазі запас готівки (кеш). Це особливо характерно для короткострокових облігацій з терміном погашення до півроку.

Облігації надають портфелю запас міцності при виникненні на ринку фінансових потрясінь. Вони не тільки диверсифікують ваш портфель, але є найбільш стабільним інструментом інвестування, особливо, якщо ви давали в борг державі (ОВДП).

На дохід від облігацій можна жити, якщо ваші вкладення від 20 тис. доларів і ви купили, наприклад, корпоративні облігації з прибутковістю в 7-8 %. Ви точно знатимете, що вам двічі на рік приходитиме купон відомого заздалегідь розміру і на ці гроші зможете існувати залежно від ваших потреб.

Облігації дають змогу позбутися страхів падіння фондового ринку. У разі, якщо облігації становлять вашого інвестиційного портфеля, то вам не страшна просадка на ринку акцій до п'яти разів. Про те, як створити правильний інвестиційний портфель, я розповідав у статті

Відмінності облігацій від депозитів

 • Прибутковість облігацій вища, ніж у депозитів + можливість дострокового вилучення;
 • Облігації не потрапляють під фонд страхування вкладів, депозити застраховані;
 • Ціна в облігаціях може змінюватися - у депозитів ні;
 • Облігації - ідеальний варіант для великих капіталів при диференціації кредиторів;
 • Дохід від облігацій накопичується з кожним днем (НКД - накопичений купонний дохід).

Відмінності облігацій від акцій

 • Виплати за облігаціями (ОВДП) гарантовані майже на 100%;
 • Власники облігацій не мають права брати участь у русі бізнесу, який їх випустив, на відміну від акціонерів;
 • Акції - більш ризиковий інструмент, оскільки має плаваючі котирування і невизначеність з виплатою дивідендів. У облігаціях купонний дохід, найчастіше, постійний (ПД);
 • Прибутковість акцій вища, ніж у облігацій;
 • Волатильність облігацій нижча за акції.

Ризики від облігацій

 • Ризик інфляції. Низький процентний дохід в окремі періоди може не покривати інфляцію при довгостроковому інвестуванні;
 • Ризик зміни відсоткових ставок з кредитування, що встановлюються національним банком, у разі, якщо облігація має приставку ПК (змінний купон). Щоб застрахуватися від такого ризику, потрібно брати облігації з приставкою ПД (постійний дохід), але, якщо ми спостерігаємо тенденцію до підвищення відсоткових ставок, то беремо облігації зі змінним відсотковим купоном (ПК) задля збільшення їхньої прибутковості в майбутньому. У прийнятті таких рішень не обійтися без допомоги фінансового радника;
 • Можливість зміни умов погашення боржником в односторонньому порядку, наприклад, примусова амортизація (дострокове погашення, що знижує ваш купонний дохід);
 • За потреби в терміновому продажі облігації готуйтеся дати знижку (облігації не завжди мають достатню ліквідність);
 • Ризик девальвації - курс гривні різко падає відносно долара. Для зниження таких ризиків зберігайте частину заощаджень у єврооблігаціях або акціях експортерів;
 • Ризик ліквідності - намагайтеся купувати облігації з високим оборотом на ринку;
 • Волатильність облігації. Папери з довгим терміном погашення більш схильні до ризику через зміни на ринку. Рекомендую в портфелі тримати різні облігації залежно від цілей і завдань.

Типові помилки під час купівлі облігацій

 1. Звертайте увагу не тільки на рівень % купонного доходу, а й на приставки, такі як змінний (ПК) і постійний дохід (ПД).
 2. Розглядаючи терміни погашення, виключіть амортизацію;
 3. Технічна нездатність аналізу боржника та орієнтування на власні відчуття призводять до придбання "сміттєвих" облігацій;
 4. Жага високих відсотків призводить до вибору недобросовісного боржника;
 5. Ставка на один вид облігацій. Диференціюйте свій портфель

ETF на облігації

Для максимального зниження ризиків і тимчасових витрат на пошуки високоліквідних емітентів, придивіться до ETF-фонду - набору з різними класами облігацій. Детально про те, що таке ETF, читайте тут

Вам не потрібно вивчати кожного боржника в наборі ETF. Їх може бути 100 або 500, і всі щомиті не зможуть вас обдурити, а якщо хтось із них або навіть 10 боржників з ETF набору оголосять дефолт, то на загальну картину виплат це особливо не вплине.

 • В облігаційні ETF майже нульовий поріг входу;
 • Широка диверсифікація, що веде до зниження ризиків конкретних боржників;
 • Велика географія покупок;
 • Доступні будь-які типи облігацій і фонди з різними термінами погашення;
 • Регулярність виплати гарантує брокер;
 • Отримання доходу в доларах США.

Високоприбуткові облігації

Високоприбуткові облігації - це вид боргових паперів, придбаних у компаній з відсутнім інвестиційним рейтингом. Прибутковість за ними перевищує традиційну на 5% і більше відсотків. Врахуйте, що ви даєте в борг новій або нестійкій компанії.

Процес схожий на венчурну інвестицію, де в разі успіху ви отримаєте надприбуток, але ймовірність дефолту таких емітентів значно вища, ніж у держави. Премія за ризик часто не покриває самі ризики. Краще купувати високоприбуткові облігації через ETF-фонд, наповнюючи портфель не більше ніж на 5-10 % з короткостроковим погашенням.

Як вибирати облігації

Розберіться, кому ви даєте в борг! Оцініть ліквідність, розмір і частоту виплати купонів, ризики дострокового погашення, аналіз звітності та макростатистику (ВВП тощо), ознайомтеся з кредитним рейтингом позичальника.

Створіть драбинку з облігацій з різним купонним доходом і термінами погашення. Ви отримуватимете дохід з періодичністю, яка буде схожою із зарплатою.

Ультракороткі облігації зазвичай витримують будь-яку кризу і не падають.

Визначити термін інвестування

Перед придбанням облігацій необхідно зіставити термін виплати купонного доходу і час до повного погашення з цілями інвестування. Терміни інвестування обмежуються уподобаннями інвестора і його фінансового радника.

Ознайомитися з діяльністю емітента і забезпеченістю облігації

Вам потрібно почитати звітність, зрозуміти, чи є у підприємства прибуток, дізнатися розмір боргу (кредиту в банку), вивчити наявність судових позовів до компанії.

Для перевірки кредитного рейтингу компанії, що випустила облігації, вам варто звернутися до відкритих списків рейтингових агентств, таких як Moody's, Standard & Poor's, Fitch Ratings.

Залежно від надійності емітента йому присвоюється літерна абревіатура, де ААА - це дуже високий рівень платоспроможності, а ССС дуже низький.

Розрахувати дохідність облігації

Виділяють два типи прибутковості облігацій: поточна і прибутковість до погашення.

Формула розрахунку поточної дохідності дорівнює розміру річного купонного доходу за облігацією, поділеного на її ринкову вартість. При розрахунку не враховується дисконт або премія.

Розрахунок прибутковості до погашення займає чимало часу і його простіше уточнити у вашого фінансового радника або подивитися на брокерській платформі. Прибутковість до погашення включає в себе всі фактори, що впливають на кінцеву вартість облігації: розмір купона, можливу премію або дисконт під час перепродажу плюс реінвестування купонного доходу.

Диверсифікувати портфель

Тільки при правильній диверсифікації портфеля ви зможете розраховувати на отримання прибутковості вище, ніж у традиційного депозиту. Задумайтеся над придбанням облігацій країн зі стійкою економікою + інвестуйте в її галузеві сектори.

Додайте в портфель і високоризикові облігації, купуючи їх у вигляді ETF фондів. Портфель має складатися щонайменше з 8-12 емітентів, а краще 30-50.

Для того щоб дізнатися, як вибрати облігації, на дохід від яких можна жити, запишіться на мою безкоштовну 15-хвилинну консультацію, і я розкрию вам частину з мого списку найвигідніших боргових паперів.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Як платити податки

Для громадян України податковим агентом у разі придбання облігацій внутрішньої державної позики виступає брокер, який бере на себе зобов'язання зі сплати податків.

Декларацію про доходи подавати не потрібно, оскільки дохід було отримано виключно від податкових агентів - брокерів.

Інвестиційний дохід від облігацій оподатковується військовим збором у розмірі 1.5 %. Власникам корпоративних і єврооблігацій облігацій необхідно сплатити податок з прибутку в розмірі 18% плюс військовий збір у 1.5 %.

Як купити облігаці

У 21 столітті цифровізація активів торкнулася всіх сфер торгівлі на фондовому ринку. Перед придбанням облігацій внутрішньодержавної позики (ОВДП) вам слід відвідати сайт Міністерства Фінансів України, де ви зможете ознайомитися з інформацією щодо термінів погашення та рівня купонного доходу.

Купити облігації (ОВДП) можна через інтернет-додаток Приват24, Монобанк або безпосередньо у відділення практично будь-якого українського банку. Мінімальний поріг для входу стартує від 1000 гривень за одну облігацію, а мінімальна кількість для купівлі встановлюється самим банком. Також зараз є можливість купити облігації через додаток "Дія"

Корпоративні облігації (боргові папери, випущені приватною юридичною особою) доступні до придбання на суму від 50 000 тис. гривень.

Корпоративні облігації України поділяються на:

 • LOW YIELD (облігації з низьким ризиком і середньою прибутковістю 13-17%);
 • HIGH YIELD (прибутковість вища за 20%, але ці облігації нічим, крім кредитних активів, не забезпечені).

Боргові папери випускають організації ЕСКА КАПІТАЛ і Card Service, розміщуючи їх на брокерських платформах "Freedom Finance" і "Univer".

Облігації з порогом входу від 100 000 тис. гривень можна придбати на українській платформі "ICU". Серед них: бонди компанії "Moneyveo" (прибутковість 17%), магазинів "EVA" (прибутковість 12%). Компанія "Укрпошта" пропонує купити облігації з прибутковістю 12%, але поріг входу від 5 000 000 млн грн.

Лізингова компанія "ICU" пропонує придбати "фонд", який складається з ОВДП і корпоративних облігацій із загальною прибутковістю 11.5% з порогом входу від 100 000 тис. грн.

Для купівлі облігацій іноземних держав і компаній скористайтеся платформою "Interactive Brokers", про яку я розповідав у циклі своїх статей.

"Interactive Brokers" – єдиний іноземний брокер, що дозволяє українцям робити покупки на зовнішніх ринках без комісії за використання рахунку.

Для придбання військових облігацій України рекомендую скористатися додатком від Monobank, Приват 24 або Дія.

Висновки

Підсумовуючи вищесказане, можна заявити, що облігації це одночасно і грошовий потік, і подушка безпеки для інвестора. При сьогоднішній нестабільності ринків в облігаціях можна "хеджувати" (припаркувати) свої активи.

Якщо провести аналогію зі стільцем, то облігації - та сама четверта ніжка, що забезпечує його стійкість, без якої він не вважатиметься стільцем. Так само й інвестиційний портфель не матиме настільки "важкого" вигляду, якщо в ньому не знайдеться місце для боргових паперів.

Вопросы для закрепления материала

Облігації – це боргова розписка. Купуючи облігації, ви даєте свої гроші в борг приватній компанії або державі, розраховуючи отримати певний дохід у майбутньому.

Власник облігацій може розраховувати на отримання номінальної вартості активу до заздалегідь обумовленої дати + періодичні відсоткові виплати, які називаються "купонний дохід".

І те, і інше. Оскільки облігації більш стабільні та менш волатильні, ніж акції, володіння облігаціями може бути частиною стратегії збалансованого портфеля інвестора.

Купуючи облігації, існує кредитний ризик дефолту емітента облігацій, а також процентний ризик, коли ціни на облігації можуть впасти, якщо боргові папери з плаваючим купоном.

Найважливішою перевагою інвестування в облігації є диверсифікація портфеля і захист активів від інфляції. Вони також є найбезпечнішими інвестиціями з передбачуваною прибутковістю.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 2
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Як виховати в собі корисні звички

  Особисті фінанси
  Щодня кожен з нас виконує ті самі завдання. Вони для нас звичні, тому без таких справ важко уявити…
  23.05.2022
  Читати

  Шість звичок, що ведуть до бідності

  Заробляти достатньо – значить залишатися багатим. Життя може ставати біднішим, завдяки певним…
  23.05.2022
  Читати

  Накопичення грошей – звичка чи обмеження: мій особистий досвід

  Щоб у майбутньому отримати результат, треба діяти вже сьогодні. І якщо ти вирішив забезпечити…
  23.05.2022
  Читати

  Як отримати громадянство іншої країни через інвестиції

  Портфель
  Завітати практично до будь-якої країни сьогодні не проблема. У більшість європейських…
  23.05.2022
  Читати

  Що таке біткоіни і чи варто його купувати

  Блокчейн
  Що таке Біткоїн і чи варто його купувати У статті подано інформацію для людей, які розглядають цифрові…
  11.08.2022
  Читати

  Популярні послуги