+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки та як її зберегти

Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки та як її зберегти

Військові дії, які спіткали територію України у 2022 році, застали громадян зненацька. Багато хто втратив роботу, хтось здоров'я чи в найгіршому випадку – життя. Від втрати життя фінансова подушка, звичайно, не врятує, хоча саме люди старшого віку мають звичку відкладати на власний похорон.

Що таке фінансова подушка і навіщо вона потрібна

Саме слово "подушка" у підсвідомості людини говорить про пом'якшення наслідків від несприятливих явищ.

"Фінансова подушка" - це інструмент у вигляді заздалегідь накопиченої суми, який застосовується для вирішення раптово виникнувших завдань та вимагає фінансового рішення. До формулювання "Фінансова подушка" можна сміливо додати слово "безпека". Подушка створюється для відчуття безпеки та незалежності в період фінансових потрясінь, наприклад, втрати робочого місця, хвороби, аварії чи інших надзвичайних подій. Зі словом "подушка" пов'язаний і спокійний сон, який забезпечується її наявністю під головою, а в нашому випадку - і під матрацом.

"Фінансова подушка" - це, по суті, страховка, засновником якої є ви самі, виключивши потребу постійно сплачувати страховий внесок. Докладніше про “фінансову подушку” я розповів у своєму інстаграмі.

Який обсяг накопичень достатній

Розмір "фінансової подушки" встановлюєте особисто ви самі, спираючись на розміри доходів та витрат. Перед початком створення першого фінансового резерву не прив'язуйтесь до якихось конкретних сум, а просто поставте за мету створити подушку. Коли мета визначена, можете проаналізувати, скільки коштів ви здатні відкладати на регулярній основі. Після цього починайте рахувати, скільки потрібно відкласти для забезпечення свого існування на період, наприклад, від трьох місяців до півроку. Фінансова подушка не обов'язково повинна покривати всі витрати на період втрати джерел постійного доходу, вона може бути спрямована на усунення негативних наслідків, таких як оплата штрафів або лікування.

Намагайтеся виділяти суму в 10% і більше відсотків від отриманого щомісячного доходу або зафіксуйте цифру заощаджень, наприклад, у сумі 10 тис. грн. щомісяця. Не бійтеся дізнатися, скільки ви та ваша сім'я витрачає щомісяця на покриття своїх основних потреб, так ви за бажанням можете запобігти необов'язковій витраті, натомість заощадите та створите "фінансову подушку".

Чому важливо мати фінансовий резерв

Фінансовий резерв мають всі свідомі особи, які розуміють свою відповідальність за свою долю та долю близьких.

Держава має резервний фонд, щоб зберегти національну валюту від інфляції. Економіка підприємства включає фінансовий резерв для своєчасної виплати зарплати співробітникам і, щоб уникнути скорочення у період тимчасових труднощів. Для окремого громадянина резервний фонд - це його "фінансова подушка", завдяки якій він забезпечує продовження своїх починань. Наприклад, інвестування без огляду на те чи будуть заходи збитковими, чи принесуть дохід.

Фінансовий резерв підвищує самооцінку особи, яка зуміла його створити, а потім ефективно керувати та використовувати. Якщо на якомусь із перерахованих етапів формування резерву у вас виникають проблеми, зверніться за допомогою до фінансового радника. Він постає як зовнішня сторона подушки, яка контролює порядок її поповнення.

Як сформувати подушку безпеки

Подушка безпеки формується в період, коли людина не бажає відмовлятися від задоволення своїх звичних потреб, перебуваючи у скрутному фінансовому становищі. Фінансова подушка безпеки створюється усвідомлено, ґрунтуючись на періодичному поповненні довільної чи фіксованої суми. Все залежить від джерел отримання вашого доходу: чи то щомісячна зарплата, чи фріланс + пасивний дохід від інвестування. Визначте суму, на яку ви поповнюватимете подушку безпеки і стабільно її відкладаєте. Можливо, на першому етапі доведеться відмовити собі у чомусь, але згадайте, що ви працюєте над процесом досягнення фінансової незалежності.

Подушка безпеки формується не завжди. Це не цільовий депозит та не мета інвестування. Намітьте конкретну суму, накопичивши яку, ви почуватиметеся в безпеці.

Фінансова подушка – це окрема фінансова мета, над якою ви працюєте. Вона як дорога покупка задовольнить ваші базові потреби. Насамперед - це безпека та самореалізація.

Наприклад, відкладаючи 25 відсотків від щомісячного доходу, ми за рік сформуємо подушку безпеки, яка здатна покрити ваші витрати у 100% обсязі на три місяці без відмови від звичайних витрат. Якщо її розтягнути, то цього цілком вистачить на півроку існування, не маючи жодних доходів або використовувати її для задоволення своїх стандартних потреб у разі його часткової втрати.

Де зберігати резервний фонд

Головними атрибутами подушки безпеки є:

 • доступність;
 • ліквідність;
 • безпека зберігання.

Для зберігання фінансової подушки не варто використовувати ризиковані активи. Не зберігайте подушку в акціях, фондах та інших високоволатильних інструментах. Маючи на меті сформувати подушку безпеки, яка буде доступна саме у скрутний момент, не варто вкладатися у важкодоступні активи, такі як купівля низьколіквідної нерухомості або депозити без можливості часткового вилучення. Якщо ж ви маєте намір створити фінансову подушку саме в цінних паперах, зверніть увагу на консервативні інструменти, такі як державні облігації з різними термінами погашення або депозити в надійному банку.

Для підвищення рівня доступності та надійності своїх заощаджень їх можна диференціювати: частину зберігати у національній валюті, а частину – у доларах чи інших активах країн зі стабільною економікою. У наші дні дедалі більшої популярності набирає китайський юань. Частина експертів навіть пророкує йому майбутнє головної світової валюти.

Що робити після того, як "подушка" сформована

Для початку похвалити себе за виконану роботу у досягненні однієї з важливих цілей на шляху до здобуття фінансової незалежності. Далі переконайтеся, що ваша подушка не зазнала впливу інфляції за період її створення та заощадження не девальвувалися. Якщо це сталося, означає саме час звернутися за допомогою до фінансового радника, який підбере інструменти для створення фінансової подушки, виходячи з ваших доходів та потреб.

Захопившись стабільним відкладенням грошей, не варто постійно збільшувати фінансову подушку до незрозумілих розмірів, адже гроші, вкладені в її створення, працюють тільки на збереження, але не на збільшення капіталу. Суму, яку ви звикли відкладати під час створення фінансової подушки, варто інвестувати в інші більш ризиковані та прибуткові інструменти, наприклад, в американський фондовий ринок та ETF. Це можна зробити, зареєструвавшись у брокерській компанії Interactive Brokers, і заручившись хорошим фінансовим радником. Про те, що являє собою компанія Interactive Brokers і те, як відкрити в ній рахунок, читайте в блозі.

Для оформлення продукту потрібний брокерський рахунок

При створенні сучасної фінансової подушки із застосуванням консервативних, але все ж таки інструментів фондового ринку, вам знадобиться брокерський рахунок.

На відміну від створення "подушки" у вигляді готівкових заощаджень, зберігання в облігаціях або інших низькоризикових активах убезпечить ваші гроші від інфляції.

Для купівлі активів на фондовому ринку необхідно відкрити рахунок у перевіреного брокера. У моєму випадку, це американська компанія з 40-річною історією "Interactive Brokers", що має першочергову властивість фінансової подушки. Це “надійність”, яку контролюють державні регулятори США, такі як SEC. Ваші заощадження матимуть страховку у розмірі півмільйона доларів. Цього вам не може запропонувати жодний світовий брокер. Ви не втратите свої заощадження ні через надзвичайні події, ні шляхом випадкових витрат.

Чим можна доповнити "подушку"

Якщо ви націлені на створення недоторканого фінансового резерву тільки для використання у надзвичайних ситуаціях, то у випадку порівняно невеликих витрат або затримки заробітної плати, вам допоможе кредитна картка. Цей інструмент застосовується у тому випадку, якщо “подушка” зберігається на вигідних умовах під високий відсоток і вам не хотілося б переривати термін дії вкладу. Кредитна картка не замінить саму "подушку", адже гроші потрібно повертати. Вона виступає як доповнення до неї, для вибору найбільш вигідних вам умов безпеки заощаджень.

Для створення так званого безпечного "купола" над вашим фінансовим становищем, вам стане в нагоді страховий поліс, який покриє раптові витрати і вам не доведеться користуватися фінансовою подушкою. Насамперед, зверніть увагу на страхування житла, автомобіля та власного здоров'я.

Які відмінності у "фінансової подушки безпеки" та інвестування

Прийнято вважати, що фінансовий резерв виділяється в окрему сутність і не поєднується з інвестиціями. Він сам по собі є метою і не є інструментом для отримання пасивного доходу, а лише є складовою у досягненні фінансової незалежності.

На підсвідомому рівні гроші, відкладені на створення фінансової подушки, переходять на недосяжний рівень і виводяться з ужитку. Застосування такого підходу підтримує дисципліну, не даючи розслабитися і зі словами "ще нагромаджу" витратити фінансову подушку на придбання нового автомобіля.

Фінансова подушка виступає лише як безризикова інвестиція для створення пенсійного портфеля. У будь-якому випадку подушка - це частина вашого багатства, створена особисто вами і як її використовувати вирішувати тільки вам.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 1
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Диверсифікація інвестиційного портфелю

  Портфель
  Що таке диверсифікація Диверсифікація (diversification)…
  5.01.2023
  Читати

  Переваги та недоліки Interactive Brokers

  Interactive Brokers
  Історія створення "Створити технологію, що забезпечує ліквідність на кращих умовах. Бути лідером…
  13.10.2022
  Читати

  Обмін криптовалют на готівку – способи вивести кошти

  Блокчейн
  Перевести в готівку криптовалюту через біржу Алгоритми дій щодо виведення коштів можуть відрізнятися,…
  15.09.2022
  Читати

  Десять питань, які варто поставити фінансовому раднику перед початком співробітництва

  Особисті фінанси
  Для Європи та Америки мати надійного фінансового радника – звична річ: і для тих, хто має високий рівень…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги