+38 (063) 652-79-97

Дивідендні акції: різновиди та відмінності

Дивіденди - це як бонуси для постійних клієнтів, а "дивідендні акції" - це фінансовий інструмент, що дає право отримувати ці бонуси

Що таке дивідендні акції?

Аналітика показує, що, як правило, дивіденди платять компанії, у яких обмежений запас зростання. Вони мають тривалу позитивну історію і володіють більшою стійкістю порівняно з іншими учасниками ринку

На фондовому ринку торгуються "акції зростання", на яких заробляють від зміни їхньої вартості; і "дивідендні акції", які менш волатильні, але приносять стабільний дохід у вигляді дивідендів.

Існує безліч теорій, що дивіденди не несуть додаткового прибутку і вже закладені у вартість акцій компанії, яка торгується на біржі. Тільки магічний вплив відсотків і стабільність дивідендних виплат схиляють інвесторів до придбання дивідендних акцій.

Дивідендні акції - це цінні папери компанії, яка регулярно виплачує винагороду своїм акціонерам у вигляді дивідендів.

Компаніям, чиї "дивідендні акції" увійшли до списку найбільш прибуткових і стабільних, присвоюють звання - "дивідендні аристократи". Для вивчення списку компаній, удостоєних звання "дивідендних аристократів", на ринку США існує індекс S&P 500 Dividend Aristocrats (SPDAUDT), який визначається рейтинговим агентством Standard&Poor's.

Дивідендні акції можуть випускати компанії, які нещодавно втратили в ціні, для залучення нових інвесторів, але, в основному, компанії, що втратили доходи, знижують ставку з виплат дивідендів або зовсім відмовляються від них.

Українські дивідендні акції

В Україні компаніями, які виплачують найбільшу кількість дивідендів, є підприємства гірничо-металургійної промисловості. Крім підприємств, що видобувають залізну руду, найактивнішими платниками дивідендів є: банки, агрокорпорації та машинобудівні підприємства.

На ділі все не так райдужно, особливо для пересічних інвесторів. Дивіденди від українських компаній отримує або держава, або невелике коло великих акціонерів. Фондовий ринок в Україні вкрай неефективний, а 95% акцій компаній перебувають у руках однієї групи осіб, тоді як на заході ця частка лише 30-40%.

Після приватизації підприємств у 90-х, люди, які стали власниками акцій, від нерозуміння, що робити з цими цінними паперами, масово продавали їх тим людям, які зараз стали олігархами і витіснили з фондового ринку дрібних і приватних інвесторів. У результаті на фондовому ринку України у вільному обігу перебуває з десяток акцій компаній, які мають інвестиційні перспективи.

На ринку України продовжують торгуватися одні з останніх "блакитних фішок" - компанії "Центренерго" та "Укрнафта", але в ці об'єднання можуть заходити лише терплячі інвестори на довгострокову перспективу через постійне порушення керівництвом компаній законодавства та відмивання прибутку.

Компанія "Турбоатом" має структуру трохи прозорішу, але дивіденди вона виплачує спочатку державі, а потім усім іншим, хоча згідно із законом вони мають виплачуватися одночасно.

Єдиним надійним, локальним емітентом є "Райффайзен банк Аваль", який дотримується розумної корпоративної політики і виплачує дивіденди. Інвестори можуть придбати акції українських гірничозбагачувальних комбінатів "Полтавського" та "Єристівського", котрі належать компанії "Ferrexpo" і торгуються на Лондонській біржі.

Пам'ятайте, що доступ на українську біржу закритий для приватних інвесторів, на ній торгують тільки брокери від імені своїх клієнтів.

Дивідендні акції США

Дивідендні акції американських компаній, по праву, вважаються одними з найкращих у поєднанні прибутковості та стабільності. У списку "дивідендних аристократів" вони займають найбільшу кількість позицій.

Серед них:

 • "Philip Morris" - один із найстабільніших платників дивідендів і світовий лідер із виготовлення тютюнових виробів, у 2022 році виплатив 5.32% дивідендів;
 • "IBM" - виробник програмного забезпечення з дивідендною прибутковістю в 5%;
 • "Verizon" - лідер на ринку телекомунікаційних послуг у США та стабільний платник дивідендів на рівні 5%;
 • "Exxonmobil" - найбільша нафтова компанія з дивідендною прибутковістю в 4.39%;
 • "3M" - відомий виробник товарів споживчого та промислового призначення. Компанія, якій належить всесвітньо відома розробка клейких стрічок "Scotch", платить дивіденди в розмірі 4%;
 • "Pfizer" - компанія, назву якої після пандемії коронавірусу впізнав увесь світ, виплачує дивіденди в розмірі 3.09%.
 • "Intel" - якщо у вас є ПК, то з імовірністю у 50 %, у вас стоїть процесор від компанії, що платить 2.95 % дивідендів.


На ринку склалася тенденція, що американські компанії платять нижчі дивіденди, ніж вітчизняні, і це зрозуміло, адже вони набагато стабільніші, і прибуток від вкладень у них має очікуваний розмір і періодичність. З деякими з них я вас познайомив, а за більш детальною інформацією звертайтеся до мене особисто. На безкоштовній 15-хвилинній консультації я навчу вас користуватися додатком для придбання дивідендних акцій від американського брокера "Interactive Brokers".

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Яка прибутковість у дивідендних акцій

Як і в будь-яких інвестиціях, чим вища капіталізація і популярність компанії, тим нижчий дохід, але більші гарантії його отримання. Це правило поширюється і на розмір дивідендних виплат, наприклад, у дивідендних аристократів вони на рівні 1-5% від частки ваших акцій.

Для отримання високих відсотків дивідендних виплат вам доведеться підвищити свою стійкість до ризику та інвестувати в компанії, які не мають високої курсової стабільності.

За умови вибору правильної стратегії інвестування дивіденди за акціями досягають 8% річних у доларовому еквіваленті, тоді як, поклавши гроші на депозит у банк, ви отримаєте всього близько 1-2%.

"Дивідендні акції" - це консервативний вид інвестицій. Він використовується для диференціації портфеля, а не як основне джерело прибутковості.

Календар виплат за дивідендними акціями

Для того щоб отримати дивіденди, вам потрібно купити дивідендні акції і тримати їх до закінчення реєстрації акціонерів під виплату дивідендів.

Дату початку і закінчення реєстрації ви можете дізнатися на сайті компанії в розділі інформація для інвесторів. Великі компанії, як правило, виплачують дивіденди раз на рік, а їхня сума встановлюється на раді директорів. Іноді дивіденди виплачуються щоквартально, а іноді й щомісяця, календар виплат встановлюється самою компанією емітентом. Розмір дивідендів може змінюватися залежно від величини чистого прибутку компанії.

Для потрапляння до реєстру на виплату дивідендів вам необхідно купити акції за два дні до його закриття. Дивіденди надійдуть на ваш брокерський рахунок приблизно через місяць з дати закриття реєстру.

Акціонерне товариство зобов'язане надіслати вам повідомлення, в якому зазначено дату, розмір, порядок і строки виплати дивідендів. Насамперед компанія оголошує дату та обсяги виплат, далі закривається реєстр акціонерів і вже потім призначається "Payment Date" (дата виплат), протягом якої відбувається нарахування коштів акціонерам.

Кілька основних правил заробітку на дивідендних акціях

Дивідендні акції містять багато інформації, і щоб заробити, вивчіть її.

 1. Зверніть увагу на вид акції: звичайна чи привілейована. Дивіденди за привілейованими акціями з фіксованим доходом не можуть бути нижчими, ніж за звичайними з плаваючими котируваннями. Для вибору інвестицій у дивідендні акції звертайте увагу саме на привілейовані, так ви гарантовано отримаєте дивіденди на відміну від звичайних акціонерів;
 2. Проаналізуйте зростання капіталізації компаній з року в рік. Про те, що таке капіталізація, я розповідав у своїй попередній статті. Якщо компанія демонструє стабільне зростання, то, з великою ймовірністю, вона продовжить виплачувати дивіденди. Проаналізувати темпи зростання компанії можна на платформі "Seeking Alpha";
 3. Зверніть увагу на розміри дивідендів, регулярність їх виплат і прогнози розвитку в майбутньому.
 4. Інвестуєте в компанії з різною географією і комбінуйте в портфелі акції циклічних галузей (металургія або машинобудування) та нециклічних (охорона здоров'я або телекомунікації).
 5. Для зниження втрат під час криз наповніть портфель "блакитними фішками" і "дивідендними аристократами" мінімум на третину.
 6. Для американських компаній коефіцієнт виплат за дивідендами має бути не меншим за 2%, для вітчизняних - 5-6%.

Плюси дивідендної стратегії

Дивідендна стратегія інвестування передбачає отримання доходу від виплати дивідендів, а не від купівлі-продажу акцій.

Відносно стабільний дохід

Якщо компанія є "дивідендним аристократом", то майже зі 100% гарантією ви отримаєте виплати по дивідендах, навіть у найскладніші періоди для економіки.

У разі, якщо акції не зростатимуть, ви все одно отримаєте дивідендні виплати, краще, якщо це буде раз на квартал. Вам не потрібно продавати акції, щоб користуватися грошовими коштами, отриманими від дивідендів.

Передбачуваний результат

Для того, щоб дізнатися суму майбутніх дивідендів, перед покупкою подивіться на розмір виплат за минулий період, зазвичай компанії не мають тенденції до зниження дивідендних виплат, а тільки збільшують їх.

Чіткі критерії відбору

Існує список "дивідендних аристократів", з якого ви зможете вибрати компанію, яка ближча саме вам. Наявність дивідендів свідчить про її стійке становище на ринку і використовується інвесторами як критерій під час вибору акцій для придбання.

Переваги складного відсотка

Реінвестиції дивідендів захищають портфель від стрибків вартості акцій на ринку. На американському ринку існує програма "Dividend Reinvestment Plan". Її суть полягає в автоматичному реінвестуванні отриманих дивідендів у придбання акцій компанії емітента за зниженою ціною.

При реінвестуванні дивідендів запускається механізм "складного відсотка", про який я розповідав у статті https://e-zubkovskiy.com/blog/skladniy-vidsotok-shcho-tse-take-i-yak-yogo-vikoristovuvati-v-investuvanni .

Придбання акцій на дивідендні виплати збільшує капіталізацію вашого портфеля, а разом з цим і розмір дивідендних виплат у майбутньому.

Дивідендний геп

Це явище являє собою падіння ціни акцій компанії відразу після виплати дивідендів.

З "гепом" пов'язують і неефективність дивідендної стратегії, але найчастіше ціновий розрив ліквідується протягом декількох днів, іноді відновлення затягується до пів року. Чим нижча дивідендна прибутковість за акціями, тим нижчий геп і вища швидкість відновлення ціни.

Геп найчастіше з'являється перед датою, яка закриває реєстр акціонерів на отримання дивідендів, після цього прибутковість акцій різко падає.

Геп несе не тільки негативні наслідки, а й виступає як захист від спекуляцій інвесторів, які купують акції для отримання дивідендів, а потім відразу їх продають.

Податки

При отриманні дивідендів від українських компаній сплачуються ПДФО 5% та військовий збір 1.5%. У разі, якщо платником дивідендів є іноземна компанія, то потрібно сплатити податок у розмірі 9% і 1.5% військовий збір.

Якщо платник податків володіє привілейованими акціями, то сплачувати потрібно 18% ПДФО і 1.5% військовий збір.

Якщо ви отримали дохід за кордоном, наприклад, від інвестування в американський ринок, то в такому разі вам необов'язково платити податки від дивідендів, адже між країнами підписано договір про відсутність подвійного оподаткування, і всі податки за вас сплачує брокер, але вам все одно потрібно сплачувати військовий збір у розмірі 1,5%.

Під час подання декларації в податковій все одно вимагають 9% + 1,5% військовий збір, оскільки не приймають документи від іноземних брокерів. Американські брокери, наприклад, "Interactive Brokers" беруть з українців 15% як під час купівлі-продажу акцій, так і з дивідендів. Громадянин повинен сплатити податок з усіх доходів, зокрема й іноземних. Якщо ви виходите на ринок через українських брокерів, то податки сплачують вони.

Податки від купівлі-продажу акцій порахувати дуже просто, від суми, отриманої під час продажу акцій, віднімаємо суму, витрачену на їхнє придбання, з різниці результату сплачуємо ПДФО і військовий збір. При цьому не забуваємо враховувати курсову різницю.

Українські фіскальні служби не надто пильно стежать за отриманням громадянами доходів за кордоном, і ви самі маєте право вирішувати: вказувати ваші доходи в декларації чи ні. Якщо ваш дохід не перевищує 400 000 тис. гривень, то не варто турбуватися про підвищений інтерес від українських податківців.

Вопросы для закрепления материала

Компанії, які виплачують високі дивіденди від 8% річних, не мають високої курсової стабільності та можуть призвести до втрати капіталу. Найвигіднішими акціями для отримання дивідендів є акції американських компаній та інших країн з розвиненою економікою, наприклад, "Великої сімки".

Середнім розміром дивідендів вважається 5% річних. Такий розмір виплат можна знайти в низці американських компаній, наприклад, "IBM" або "Verizon". Високі відсотки по дивідендах часто платять компанії, замішані у відмиванні грошей, тож слід з обережністю підходити до їхнього придбання.

Купуйте дивідендні акції не пізніше, ніж за два дні до закриття реєстру акціонерів. Календар з виплатами дивідендів і датою закриття реєстру знаходиться на сайті компанії.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 1
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Шість помилок, що заважають досягти фінансової незалежності

  Особисті фінанси
  Кожен з нас прагне багатства та фінансової незалежності. Але вдасться досягти його лише деяким. А…
  23.05.2022
  Читати

  Військові облігації в Україні

  Що таке військові облігації Військові облігації - це різновид цінних паперів, які випускаються державою-учасницею…
  4.08.2022
  Читати

  Десять випадків, коли інвестувати ще зарано

  Особисті фінанси
  Інвестування - відмінний спосіб отримувати прибуток без особливих зусиль. Вкладати гроші можна…
  23.05.2022
  Читати

  Облігації - що це таке і як на них заробити

  Портфель
  Що таке облігації Історія облігацій починається з 17-го століття, коли Нідерланди випустили…
  15.12.2022
  Читати

  Популярні послуги