+38 (063) 652-79-97

Диверсифікація інвестиційного портфелю

Прибутковість вашого інвестиційного портфеля визначається ступенем грамотності в його управлінні. Грамотне управління, в свою чергу, закладене у правильній диверсифікації портфеля.

Що таке диверсифікація

Диверсифікація (diversification) – це спосіб управління ризиками, заснований на інвестуванні в активи, вартість яких мінімально залежить один від одного.

За час існування цінних паперів виникла проблема “трилеми”, в умовах якої складно знайти інструмент для заробітку. Існують три однаково розвинені складові успіху: висока ліквідність, дохідність і низький рівень ризику, які в однакових пропорціях не поєднуються в жодному біржовому активі.

Даючи визначення "диверсифікації", комісія з цінних паперів США - "SEC" назвала її процесом розподілу грошей по різним активам з метою зниження ризиків при максимальному зростанні капіталу.

Є. Зубковськи

Диверсифікувати можна як ваш "автопарк", так і інвестиційний портфель, і чим вдаліший другий варіант, тим легше здійснити перший

Суть диверсифікації в інвестиціях

Основний момент, на який звертають увагу інвестори, – це прибутковість. За нею вже слідує ризик, терміни інвестування та інші елементи обраного активу.

При диверсифікації дуже важливо дотримуватися принципу максимальної прибутковості інвестицій, а для цього вам доведеться створити грамотну стратегію з диференціації портфеля.

Тільки грамотний полководець зазнає менших втрат, домагаючись при цьому більших успіхів. Займаючись диверсифікацією, ви можете повною мірою відчути себе полководцем, тільки замість солдатів у вас будуть інструменти для інвестицій. Диверсифікація дає можливість вкладати у ризикові активи, знижуючи ризик втрати капіталу.

За ефективністю завжди йде безпека - це визначення якнайкраще характеризує диверсифікацію в цілому.

Прибутковість активів у портфелі повинна мати мінімальний рівень кореляції (взаємозв'язку), щоб утримувати загальний позитивний баланс у разі просадки одного з інструментів.

Процес диверсифікації - це найвідповідальніший і найскладніший момент при створенні портфелю та в подальшому управлінні. Він налічує десятки стратегій та моделей поведінки.

Якщо ви вирішили створити портфель, що працює, а не грати в інвестора, уклавши пару вигідних угод, то зверніться за допомогою. Можливо це буде моя 15 хвилинна консультація або робота з довірчим управлінням, повірте, це заощадить ваш час і, звичайно ж, гроші, адже саме за ними ви прийшли в інвестування.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Робота з диверсифікації інвестицій вимагає:

 • Аналіз поточного становища ринку, а він дуже великий і не закінчується валютними парами долара та євро;
 • Довгострокове планування – це ночі, проведені в інструментах на майданчиках типу Traiding View, над аналізом графіків руху ціни на обрані активи за минулі періоди;
 • Вивчення величини прибутку від інструментів інвестування, наприклад, на платформі The Vanguard Group;
 • Формування твердої волі для прийняття рішень, щоб при найменшому просіданні та втраті частини коштів мати сміливість слідувати обраній стратегії;
 • Реєстрація у надійного брокера, наприклад “Interactive brokers”. (Про те, як відкрити брокерський рахунок в “Interaktive Brokers” я розповідав у статті).

Диверсифікація – це не тільки про зниження ризику, а й про досягнення визначеності або, можна сказати, конкретності по сумі очікуваного прибутку. Поняття "визначеність" трактується як отримання середньоринкового результату від торгівлі, а при успішній диверсифікації його досягти набагато простіше.

Для уникнення синхронних циклічних коливань вартості портфеля оптимальною величиною вважається наявність у ньому від 8 до 20 найменувань цінних паперів.

Важливо розуміти, що розподіл активів та диверсифікація – різні поняття. Розподіл проводиться всередині одного з активів, наприклад, купівля різних акцій, а диверсифікація має на увазі розподіл по класам активів.

Плюси та мінуси диверсифікації

Метод диверсифікації не дасть вам стовідсоткового захисту від ризиків і може завдати збитків. Але ці збитки будуть явно нижчими від тих, які ви ризикуєте отримати за невдалої ставки, як кажуть “на всю котлету”.

Плюси диверсифікації:

 1. Захищає від волатильності (стрибків цін) над ринком;
 2. Орієнтована на високі дивіденди;
 3. Розподіляє ризики, пов'язані з банкрутством окремих емітентів;
 4. Підтримує збалансованість та незалежність портфеля при втратах в одному з активів;
 5. Захищає інвестиційний портфель від втрати заощаджень шляхом створення подушки безпеки;

Мінуси диверсифікації:

 1. Не захищає від системних ризиків, спричинених глобальними економічними потрясіннями;
 2. Чим більше активів у портфелі, тим більша комісія за операції з ними на брокерському рахунку;
 3. Обмежує можливості заробітку у короткостроковій перспективі. (зменшення ризиків компенсується зниженням прибутку);
 4. Вимагає значної уваги та часу інвестора для одночасного відстеження кількох активів та своєчасної реакції на їхню поведінку (проблема вирішується зверненням за допомогою до фінансового радника);
 5. Стартовий капітал для ефективної диверсифікації починається від 10 тис. доларів.

Варто зазначити, що шляхом диверсифікації неможливо систематично керувати ризиками, оскільки вони можуть нівелюватись зміною економічної політики країни чи компанії. Систематичні ризики, у низці класифікацій, визначаються, як непередбачувані.

Диверсифікація підходить для зниження несистематичних ризиків шляхом поєднання активів в інвестиційному портфелі. У довгостроковому періоді диверсифікований портфель збільшує загальну прибутковість і значно підвищує стійкість портфеля до стресів.

Як розпочати диверсифікацію особистих накопичень

 • Визначте суму, яку ви готові інвестувати. (диверсифікація неефективна при інвестиціях у розмірі менше 10 тис. доларів);
 • Поставте мету, яку плануєте досягти, чітко визначивши її грошовий еквівалент та терміни досягнення;
 • Придивіться до торгових майданчиків та зареєструйте рахунок у брокера, без якого ви не можете отримати доступ до фондового ринку;
 • Почніть вивчати інтернет-видання, присвячені інвестиціям для розуміння, які активи користуються популярністю і ближче вам за духом;
 • Вкладайте в активи, що зростають, або перспективні, на ваш погляд, проєкти фірми та організації. Перед вкладенням коштів проведіть ретельний аналіз переваг та ознайомтеся з їхнім кредитним рейтингом.

Ви повинні чітко визначати перспективи, а це вміння виробляється лише з досвідом та при довгостроковому інвестуванні.

Стратегії диверсифікації для інвесторів

Одним з основних аспектів при створенні стратегії є ребалансування портфелю. Наприклад, спочатку грошовий еквівалент вашого портфеля складався з 50% акцій та 50% облігацій. Далі деякі окремі акції зросли у ціні, і тепер ваш портфель перебуває у співвідношенні 60% на 40%. Після цього портфель потребує балансування, тобто реінвестування прибутку для купівлі облігацій або нових акцій, щоб запустити механізм дії складних відсотків, про які я розповідав у минулій статті.

За активами

Під диверсифікацією активів розуміють процес заповнення портфеля різними інструментами для торгівлі на фондовому ринку.

Виділяють основні класи активів:

 • Акції;
 • Облігації;
 • Депозити;
 • Товари;
 • Грошові фонди;
 • Нерухомість;
 • Криптовалюта

Це найголовніші та доступні для розуміння інвестора інструменти. Для мінімізації ризиків підійде наповнення портфеля облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) мінімум на 50%. Саме цей інструмент має тенденцію приносити стабільний купонний прибуток.

Більш досвідченим інвесторам варто розглянути ф'ючерси – це такий вид контрактів на здійснення угод, де можна заробити як на зростанні, так і на падінні цін, але він більш ризикований і непередбачуваний.

Перед покупкою акцій визначте акціонерів, які виплачують дивіденди та мають тривалу позитивну історію. Просідання ціни таких акцій найменш ймовірне.

На ринку біржових активів можливі різкі часові коливання цін, викликані негативними новинами. Не поспішайте фіксувати збиток, адже ціни з великою ймовірністю встановлюються на колишньому рівні через певний час. Пам'ятайте, що мінімальна вартість активів дорівнює нулю, тобто яка б ціна не була, вона може стати ще нижчою.

Акції дають найбільшу прибутковість за помірного ризику. При падінні ринку не втрачайте можливості купити багато перспективних акцій за зниженою ціною. Тільки не поспішайте з купівлею акцій третього ешелону, за статистикою 9 з 10 компаній, що розвиваються, не витримують боргового навантаження і визнаються банкрутом.

По секторам

В цьому випадку поняття “сектор” сприймається як розподіл активів по галузям економіки. Для отримання диверсифікації варто розділити активи по галузях мінімально корелюючих (незалежних) одна від одної. Наприклад, у період пандемії коронавірусу страждав туризм, але процвітала фармацевтика.

Процес, коли росте одна галузь і занепадає інша, не є обов'язковим, ваші активи можуть подвоюватися при зростанні обох секторів. Але, як свідчить практика, “тримайте яйця у різних кошиках”.

За валютами

При активному інвестуванні варто проводити закупівлю валюти, з якою відбуватимуться операції на ринку, приблизно раз на місяць для досягнення максимально вигідного грошового курсу.

Від того, наскільки часто вам доведеться конвертувати валюту, залежить розмір комісії за вашим рахунком. Якщо ви вкладаєте в активи різних країн, то валютна диверсифікація "ховається" в тому, в якій валюті вибрані вами компанії одержують прибуток і розраховуються з експортерами. Від цього залежить ваш прибуток і простота фінансових операцій з рахунком. Намагайтеся уникати грошового ризику при торгівлі на фондовому ринку.

По країнам

Хтось стверджує, що інвестору-початківцю підійде внутрішній ринок країни за місцем проживання, але, якщо ваша країна перебуває в менш вигідному фінансовому становищі, ніж інші більш розвинені економіки, то не бачу сенсу оминати їх увагою.

Інвестуйте у країни, де побачите великі перспективи, а патріотизм залиште для іншого випадку. Не секрет, що найрозвиненішою економікою вважається американська. Що тут казати, якщо грантова (безповоротна) допомога виділена Україні 2022 року, яка становила 10 млрд. доларів, це лише 0.04% від річного бюджету США.

Подумайте про інвестиції в її активи, використовуючи іноземних брокерів, таких як компанія Interactive Brokers, яка має сорокарічну історію на фондовому ринку США і з недавніх пір доступна для українських користувачів.

Пам'ятайте, що активи компаній, які перебувають у співдружності, таких як Євросоюз чи країни СНД, сильно корелюють і впливають один на одного. По географічній прив'язці розрізняють чотири основні ринки: Азіатський, Європейський, Американський та Російський. Для кращої диверсифікації додайте в портфель активи одразу деяких із них.

Внутрішня диверсифікація

Розподіл акцій на акції зростання, що мають суттєвий потенціал, та акції ціни, з низьким, але прогнозованим рівнем прибутковості. В середині активу класовий поділ можна спостерігати на прикладі облігацій, що поділяються на довгострокові та середньострокові або за емітентом платника: корпоративні чи державні.

Диверсифікація за індексними фондами та ETF

Індексні фонди дозволяють отримувати дуже хорошу ринкову прибутковість завдяки вже закладеній диверсифікації всередині фонду. Навіть за 50% негативної прибутковості частини фонду, загальна прибутковість ETF - фонду, з великою ймовірністю, буде позитивною.

Схема роботи таких фондів дуже зрозуміла й і проста, при цьому вимагає мінімального керування. Про те як обрати ETF-фонд для інвестицій я розповідав у своїй статті.

На довгостроковій дистанції від ETF - фонду можна очікувати 16-18 % доходу при помірному рівні ризику.

Приклади диверсифікації

Наведу дещо незвичайний приклад диверсифікації, розглянемо крадіжку у великих торгових мережах. У процесі збільшення кількості покупців збільшується і кількість крадіжок усередині мережі, але власник супермаркету не страждає від цього, адже у ціну на товари закладається сума втрат, завданих крадіжками. Оплачує різницю покупець. Таким чином, за рахунок покупців диверсифікуються втрати магазинів при крадіжці або псуванні товару.

Розглянемо один із прикладів щодо успішної диверсифікації портфеля:

 • 30% в акції США або їх ETF;
 • 40% в облігації з тривалим терміном погашення, в які закладений найвищий ступінь прибутковості;
 • 15% у короткострокові облігації для врівноваження портфеля, нагадаю, що короткострокові облігації переносять майже всі потрясіння і дуже рідко дешевшають;
 • 15% можна виділити для купівлі акцій сировинних товарів, наприклад золота або інших корисних копалин;

З прикладами диверсифікації інвестиційних портфелів, що підходять для конкретного типу інвестора, можна ознайомитись у статті, що таке інвестиційний портфель і навіщо він потрібен

Відповідно до теорії засновника портфельної теорії інвестування Гаррі Марковіца: прибутковість та ризик засновані на випадкових величин, а їх значення визначаються історичними даними та котируваннями.

Основні поради

Диверсифікація - не означає захист від падіння, а скоріше продукує впевненість у отриманні заданого результату. Не тримайте всі активи в одному місці.

Так, важко стежити за всіма коливаннями ринку, але ще важче переносити біль втрати грошей через впевненість у зростанні певного активу, якщо ставка на нього не зіграє.

Диверсифікація - це все ж таки історія про довгострокові інвестиції, але якщо ви азартна людина, додайте собі в портфель ф'ючерсну торгівлю і реалізуйте там свої вміння, тоді як інші активи компенсують можливі втрати.

Купуйте активи в тій валюті, в якій вони торгуються, і запасіться терпінням. Пасивний дохід не формується клацанням пальця, а диверсифікація не вбереже вас від втрат, але максимально збереже ваш капітал і дасть стабільне зростання прибутку, випереджаючи класичний депозит у два і більше разів.

Вопросы для закрепления материала

Розділіть свій портфель за різними класами активів, які не залежать один від одного. Це можуть бути: акції, облігації, товари, фінансові фонди, нерухомість, криптовалюта.

Диверсифікація підходить для зниження несистематичних ризиків шляхом поєднання активів в інвестиційному портфелі. У тривалій перспективі диверсифікований портфель збільшує загальну прибутковість і значно підвищує стійкість портфелю до стресів.

Для уникнення синхронних циклічних коливань вартості портфеля оптимальною величиною вважається наявність у ньому від 8 до 20 найменувань акцій. Це залежить від часу, який ви готові приділити інвестуванню.

30% в акції США або їх ETF; 40% у облігації з тривалим терміном погашення (ОВДП); 15% у короткострокові облігації; 15% акції сировинних товарів (золото, нафта).

Акції поділяються на акції зростання, що мають суттєвий потенціал, і акції вартості з низьким, але прогнозованим рівнем прибутковості. Дохід йде у відсотках, залежно від кількості акцій у портфелі та їх зростанні на фондовому ринку.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 2
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Накопичення грошей – звичка чи обмеження: мій особистий досвід

  Щоб у майбутньому отримати результат, треба діяти вже сьогодні. І якщо ти вирішив забезпечити…
  23.05.2022
  Читати

  4 способи гарантовано отримувати щомісячний пасивний дохід

  Особисті фінанси
  Займатися улюбленою справою, доки гроші працюють – ідеальний сценарій. Про таке мріє багато хто,…
  23.05.2022
  Читати

  Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки та як її зберегти

  Особисті фінанси
  Що таке фінансова подушка і навіщо вона потрібна Саме слово "подушка" у підсвідомості людини…
  1.12.2022
  Читати

  Як змусити гроші працювати для збільшення капіталу

  Портфель
  Як змусити гроші працювати на себе У процесі отримання активного доходу, або, по-простому, працюючи…
  12.01.2023
  Читати

  Які акції купувати у кризу?

  Портфель
  Епідемія коронавірусу захопила всю планету. Не дивно, що вона вплинула й на економіку. Інвесторів торкнулася не меншою…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги