+38 (063) 652-79-97

Що таке біржові індекси і як за ними стежити

"Маркер", "еталон", "індикатор" - ці слова максимально точно описують біржовий індекс, як орієнтир стану фондового ринку.

Що таке біржовий індекс

Біржовий індекс - числове значення, що відображає стан справ в економіці країни або її окремому фінансовому секторі.

Ринковий індекс - це, по суті, гіпотетичний портфель з інвестиційних активів, у якому представлений конкретний сегмент фінансового ринку (машинобудування, медицина, IT тощо). Для розрахунку індексу за основу береться графік ціни базових активів в обраному секторі або зріз капіталізації компаній, що торгуються на фондовому ринку. За допомогою читання індексних значень онлайн можна швидко уявити спрощену картину великого ринкового сектора.

Як працює і навіщо потрібен біржовий індекс

Основна маса біржових індексів розраховується на основі трьох ринкових показників:

 1. Капіталізації;
 2. Ціни;
 3. Рівня прибутковості.

Є й інші показники, що впливають на формування індексу, але всі вони розраховуються методом зважування. Зважування - це спосіб визначення та коригування індивідуального впливу елементів, включених до індексу.

Індекс формується на основі середньозваженого значення базових активів, взятих при створенні індексу. Завдяки ринковому індексу можна виміряти вартість портфельних активів з певними ринковими характеристиками.

Кожен індекс відрізняється власним методом розрахунку, який ведеться компанією-засновником або постачальником індексу. Якщо індекс розраховується за ціною, то на його котирування найбільше впливають зміни ціни на найдорожчі активи, додані до індексу. Біржові індекси відображають не тільки великі фінансові сектори (finex), а й створюються для вужчого ринку. Вони можуть відображати ситуацію в конкретній географічній зоні або відстежувати ринки, що розвиваються.

Які індекси знадобляться приватному інвестору

Індекси становлять величезну цінність для інвесторів, за допомогою них вони відстежують економічний стан обраної ринкової ніші перед початком інвестування. Фінансистам набагато простіше судити про стан окремого сектора економіки за ринковим індексом, ніж оцінювати кожну компанію окремо. Індекси як орієнтири або маркери ринку широко використовуються у сфері консалтингу та управління інвестиціями. Найпопулярніші фондові індекси в інвесторів - це американські індекси "Доу Джонса", "S&P 500" і "Nasdaq Composite". Нагадаю, що інвестиції в американський ринок вважаються найприбутковішими і найбезпечнішими.

Ринок облігацій США представляє постачальник ринкових індексів "Bloomberg", а індекс "Bloomberg US Aggregate Bond Index", є найпопулярнішим орієнтиром для інвесторів, які обирають консервативну стратегію інвестування.

Індекс, як і всі ринкові інструменти, може зростати і знижуватися, але інвестувати в сам індекс не можна. Але не поспішайте засмучуватися, для цього створено різні фонди, які копіюють набір цінних паперів з індексу і легально торгують цими інструментами, називаючи їх ETF-фонд.

Використовуючи індекси як еталони, приватні інвестори обирають, який ринок або ніша буде придатна для інвестування. Вивчення ринкових індексів значно полегшує роботу інвестора з аналізу економічної ситуації в обраній галузі. Вони використовують індекси для оцінки ліквідності та прибутковості обраного сектора економіки.

Інвестори, ґрунтуючись на даних з індексу, можуть скласти диверсифікований портфель, беручи участь у кількох індексах або додавати окремі активи з безлічі індексів.

Захотіли інвестувати, але не знаєте куди? Обираєте біржовий індекс у галузі, яка вас цікавить, розглядаєте його складові та інвестуєте в обрану вами компанію. Якщо компанію включено до якогось біржового індексу, то це один із чинників, що свідчить про її надійність.

Індекси на міжнародному ринку

Українські індекси

Серед українських індексів можна виокремити "ПФТС" - це еталон, перша фондова торговельна система України, яка відображає ситуацію на найбільшій українській біржі цінних паперів. До цього індексного набору входять найбільш ліквідні акції, що торгуються на українському фондовому ринку.

Другим за важливістю є індекс "UX", який відображає стан ринку за середньозваженою ціною на акції 15 українських "блакитних фішок".

Нагадаю, що купити акції українських компаній доволі проблематично, вони або зовсім не котируються на біржі, або ж контрольні пакети акцій належать одній групі компаній і мають лише одного чи кількох власників.

Американські індекси

Найпопулярнішими ринковими індексами США є:

 • індекс "Dow Jones", який відображає економічний стан американської промисловості;
 • "S&P 500" - індекс, який містить у собі 505 акцій найкращих 500 компаній, що торгуються на американському фондовому ринку та мають найбільшу капіталізацію;
 • "Nasdaq Composite" - індекс, що показує стан сфери IT технологій.
 • Вивчивши показники цих індексів, можна визначити стан американської економіки загалом і тенденції, що переважають на фондовому ринку. Серед емітентів американських індексів популярністю користується і компанія "Russell". Наприклад, індекс "Russell 200" є більш стислим показником компаній з найбільшою капіталізацією і конкурує з "S&P 500".

Індекс "Russell 3000", навпаки, оцінює загальну капіталізацію ринку США, включно з 3000 показниками, на основі яких розраховується середньозважене значення.

Європейські індекси

Найзнаменитішим європейським агентством, що займається створенням індексних пропозицій, є підрозділ фондової біржі "FTSE", ще відомої як "FTSE Russell Group".

Великою популярністю в інвесторів користується індекс "FTSE 100", що відображає середнє значення компаній з найбільшою капіталізацією, які торгуються на Лондонській фондовій біржі. Оскільки Лондонська біржа є найвідомішою в Європі, компанії-інвестори часто розглядають показник індексу "FTSE 100", який на сленгу називають "футсі", як віддзеркалювач стану економіки всієї Великої Британії.

Ситуацію на фондовому ринку серед компаній з меншою капіталізацією відображає розшифровка індексу - "Russell 2000", а серед найменших - "Russell 3000".

Для оцінки стану французької економіки можна використовувати "CAC 40" - це основний індекс французької біржі, що визначається на основі зрізу даних по 40-ка французьких компаніях з найбільшою капіталізацією.

Індекс "Stoxx 50" визначає загальний стан єврозони і розраховується на основі 50 компаній європейського регіону за принципом найбільшої капіталізації.

Азіатські індекси

Важливим індексом, за яким орієнтуються інвестори, націлені на азійський ринок, став "Nikkei 225" - провідний і найважливіший індекс японських акцій. Він формується шляхом зважування цін (середня ціна) на акції 225 найбільших японських компаній, що торгуються на Токійській фондовій біржі.

Серед японських індексів інвестори приділяють увагу токійському індексу цін, скорочено "Topix". Розраховується він методом капіталізації та містить в собі всі акції, що торгуються на Токійській фондовій біржі.

Серед цікавих азіатських індексів можна звернути увагу на індекс "Hang Seng" або "HSI", який розраховується на основі середньої капіталізації шістдесяти найбільших компаній, що торгуються на Гонконгській біржі.

"HSI" є еталонним індексом Гонконгського фондового ринку і виступає барометром усього азіатського ринку в цілому. Інвесторам, які бажають стежити за станом азіатського ринку, слід брати до уваги індекси ринків Гонконгу, Шанхаю, Шеньчженя і Тайваню.

Найпопулярнішим із них став "CSI 300" - індекс, що відтворює показники 300 найкращих компаній, які торгуються на Шанхайській та Шеньчженській біржах. Саме "CSI 300" вважають індексом блакитних фішок материкової частини Китаю. З огляду на значну вагу Тайваню у формуванні ринку напівпровідників, необхідних для виробництва електроніки в усьому світі, варто звернути увагу на індекс "TWSE", котрий містить у собі всі галузеві акції, які котируються на острові Тайвань.

Серед китайських індексів популярний і "HSI 50", розрахований на основі середнього значення 50 китайських компаній з найбільшою капіталізацією.

Як інвестувати на основі біржового індексу

Для пасивного управління портфелем найбільше підходить стратегія інвестування в біржові фонди, так звана "індексація".

Наслідуючи склад індексу у своєму інвестиційному портфелі, інвестор розраховує на те, що його співвідношення прибутку або збитку відповідатиме графіку біржового індексу.

Усе це може здатися легкою прогулянкою, але от невдача, адже індексів теж існує безліч. Який з них обрати для визначеної вами мети чи завдання вам підкаже фінансовий радник, посилання на безкоштовну консультацію з яким ви знайдете тут.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Найпопулярнішим індексним фондом є Vanguard S&P 500 ETF (VOO), який копіює еталонний індекс S&P 500. Зверніть увагу, що цінні папери, які входять до копії ринкового індексу - ETF - мають норму дохідності та обмежують отримання можливого доходу. Плюсом інвестування в ETF - фонд стають низькі комісії та знижені податкові зобов'язання.

Індексні ETF на акції

Вище за текстом я згадував про популярні європейські індекси, які створюються об'єднаною групою компаній "Financial Time and Russell". Так ось, для інвестування в ці індекси, точніше в портфель, що копіює їхній зміст, компанія "Vanguard Group" пропонує інвестувати в ETF - фонди, створені на основі цих індексів.

Наприклад, "Vanguard FTSE 100" (VUKE) або "Vanguard FTSE 250" (VMID). Компанія FTSE в парі з Vanguard створює безліч копій на популярні індекси, в які ви можете інвестувати свої заощадження. Найпопулярнішим біржовим фондом на індекс "Russell 200" є "iShares Russell Top 200", створений у вересні 2009 року.

 • "Vanguard S&P 500 UCITS ETF" (VUSA) визнано найкращим індексним фондом ринку цінних паперів США.
 • "SPDR MSCI Europe UCITS ETF" (ERO) - це передовий індексний фонд європейських акцій.
 • "iShares Select Dividend ETF" (DVY) - це набір акцій компаній з найвищими в США дивідендами.
 • "iShares MSCI China ETF" (MCHI) - найкращий індексний фонд економічного зростання Китаю.

Індексні ETF на облігації та єврооблігації

Головною відмінністю інвестування в ETF-фонд на облігацію від вибору інвестицій у традиційні облігації є нижчий поріг входу та вища ліквідність.

Інвестування тільки в єврооблігації є не особливо поширеним способом, на них створено всього кілька індексних фондів. Існує величезна кількість індексних фондів, у яких істотно переважають боргові папери таких країн, як Італія, Франція, Швейцарія та інші.

Наприклад, кілька тікерів на єврооблігації, "FLEA", "BWZ", "ISHQ", а єврооблігації в чистому вигляді представлені у фонді "PICB". Врахуйте, що навіть при інвестуванні в фонди на облігації, вони все одно залишаються консервативним інструментом і не є високоприбутковим активом.

Для отримання більш високого доходу від облігацій раджу придивитися до муніципальних облігацій США, які показують кращу динаміку, порівняно з рештою ринку, за останній 2022 рік. Ось тікери деяких із них: "PVI", "IBMK" і "BSMM".

Купити американські облігації можна за допомогою найкращого американського брокера, доступного для українців - компанії "Interactive Brokers". Загалом для інвестування в муніципальні облігації на американському ринку створено 65 ETF фондів.

Індексні ETF на валюти і товари

Валютні та товарні ETF - це об'єднані інвестиції, що дають доступ інвесторам до кошиків із різних активів як на валютному ринку "Форекс", так і на товарних біржах, наприклад, Чиказькій.

Інвестори можуть купувати індексні ETF за тим самим принципом, що й акції корпоративних компаній. За допомогою валютних ETF можна займатися спекулятивною торгівлею або хеджувати свої активи. Наприклад, можна використовувати індекс долара США - "USDX", який вказує на співвідношення вартості долара щодо кошика іноземних валют. Він включає в себе шість валют, серед яких: євро, швейцарський франк, японська єна, канадський долар, британський фунт і шведська крона.

Якщо USDX зростає, то це означає, що долар набрав сили. Інвестувати в нього можна через "бичачий фонд" індексу долара "Invesco DB", що відстежує зміни курсу через ф'ючерсні контракти.

Товарні ETF складаються з набору ф'ючерсних контрактів, забезпечених самим товаром. Наприклад, існує товарний індекс "Доу Джонса AIG", який відстежує 28 ф'ючерсних контрактів на продукцію від металів до корисних копалин, таких як нафта і газ. Загальна товарна прибутковість індексу залежить від зростання капіталу або динаміки цін на товари, що знаходяться в індексі. Якщо ціна товару не зростає, то інвестор не отримує прибуток. Тобто, можна зробити висновок, що купівля таких індексних товарних ETF вигідна під час високої інфляції.

Основними товарними індексами є:

 • "S&P GSCI Index" (SPGSCITR) - зважений індекс світового виробництва на основі середньої ціни на товари за п'ять років;
 • "Bloomberg Commodity Index" (BCOM) - індекс цін, розроблений агентством Блумберг, створений на базі широкої диверсифікації цін на товари;
 • "DBIQ Optimum Yield Diversified Index" - диверсифікований індекс оптимальної прибутковості;
 • "L&G Gold Mining UCITS ETF" (AUCO) - відображає економічний стан золотодобувних компаній.

Що варто запам'ятати

 • Ринкові індекси відображають стан окремого фінансового сектора і на їхній основі можна створити свій інвестиційний портфель;
 • Методологія складання індексів відрізняється, але максимальна кількість розрахунків базується на отриманні середнього значення з набору активів;
 • Інвестори орієнтуються на індекси як на еталони, що вимірюють рух і прибутковість ринку;
 • Індекси використовуються як основа для створення пасивного інвестування.

Вопросы для закрепления материала

Біржові індекси - це числові показники, що відображають стан фондового ринку в окремому фінансовому секторі або географічній зоні.

Біржовий індекс дає змогу швидко оцінити стан економіки в окремому секторі. Він дає можливість інвестору скласти пасивний портфель інвестицій, копіюючи цінні папери, що входять в індекс.

Біржові індекси розраховуються на основі середнього значення сукупності обраних активів, що відображають стан окремого фінансового сектора на фондовому ринку.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Ф'ючерси - що це таке і як на них заробляти

  Портфель
  Що таке "ф'ючерс" Ф'ючерс - від англійського…
  16.02.2023
  Читати

  Що таке Margin Call і як його уникнути

  Портфель
  Що таке маржа Слово "маржа" ніяк не синонім до слів "моржі" та "моржування". Поняття "маржин…
  2.03.2023
  Читати

  Пасивний дохід vs активний дохід: що обрати для створення багатства?

  Портфель
  Що таке активний дохід? Активний дохід заробляється шляхом обміну вашого часу, знань чи вмінні…
  21.11.2022
  Читати

  Що таке біржові індекси і як за ними стежити

  Портфель
  Що таке біржовий індекс Біржовий індекс - числове значення, що відображає стан справ в економіці…
  9.03.2023
  Читати

  Десять питань, які варто поставити фінансовому раднику перед початком співробітництва

  Особисті фінанси
  Для Європи та Америки мати надійного фінансового радника – звична річ: і для тих, хто має високий рівень…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги