+38 (063) 652-79-97

Технологія блокчейн: що треба знати

Технологію блокчейн часто називають новою техно-революцією, що прийшла після поширення інтернету. Але, на мою суб'єктивну думку, блокчейн - це насамперед нова бізнес-модель.

Що таке блокчейн простими словами

Блокчейн - це технологія зберігання, передавання та відтворення даних методом їхнього розподілу та дублювання у всіх учасників проєкту.

У традиційній моделі, якою є інтернет, усі комп'ютери користувачів, під'єднавшись до мережі, передають інформацію на центральний сервер, де вона упаковується та централізується, формуючи потік для подальшого розподілу.

Технологія блокчейн не має централізації і кожен окремий комп'ютер виступає в ролі "зберігача" абсолютно всіх даних, якими користуються клієнти цього ланцюга. Система блокчейн не потребує центральних вузлів, таких як сервери в традиційному інтернеті, а всі, підключені до неї пристрої, автоматично стають виділеними вузлами.

Blockchain - це система розподілених реєстрів і, в разі втрати інформації одним із користувачів, вона з легкістю відтворюється з іншого вузла. Усі пристрої, під'єднані до системи блокчейн, зберігають всю інформацію, від самого початку закладену в неї у вигляді смарт-контрактів (умов, при створенні яких викликається та чи інша дія в мережі, наприклад, оплата за послуги).

Ніхто одноосібно не контролює цю мережу, вона піддається тільки колективному контролю за рахунок розподілу даних між користувачами.

Дані, додані в блокчейн, практично неможливо змінити. За винятком злому системи із заволодінням 51 % блоків у ланцюжку, випадків якого поки що не зафіксовано. Якщо таке станеться, то теоретично хакери зможуть змінювати інформацію в блоках.

Мережа працює за встановленим протоколом, згідно з яким під час вчинення будь-яких дій: купівля-продаж або написання діагнозу для обговорення на закритому консиліумі лікарів - уся інформація про подію стискається та поміщається в блок. Щойно комп'ютер підключається до системи блокчейн, він автоматично отримує доступ до всієї інформації, що зберігається в цьому ланцюзі.

Блоки мережі доступні для читання і кожен з них несе в собі всю інформацію про попередній блок, ця інформація сформована в хеш-код.

Хеш-код - це набір символів для перенесення даних з одного блоку на інший. Його формують майнери на своїх обчислювальних станціях за допомогою потужних відеокарт. Формування постійно нового хеш-коду - це непросте обчислювальне завдання, і тепер ви розумієте, навіщо потрібно мати дуже серйозне обчислювальне обладнання, щоб сформувати щоразу унікальний код (хеш).

Завдяки цьому комп'ютер, який хоч раз був під'єднаний до мережі блокчейн, може відтворити всю структуру та зміст кожного окремого блоку.

Історія поняття блокчейн

Технологія блокчейн і всі криптоекономічні процеси, що з нею пов'язані, покликані стати в один ряд з новаторськими моделями двостороннього ринку, такими як AirBnb, Uber і Delivery Club.

Концепції мережі, що працюють за технологією блокчейн, з'явилися в 1994 році і називалися "BitGold" від Ніка Сабо та "Digicash" від Девіда Чаума. Але тоді починалася епоха інтернету, і ці розробки залишилися без належної уваги.

Свого часу блокчейн був створений для зниження впливу централізованих інстанцій, таких як банки та урядові організації. Блокчейн і сьогодні покликаний знизити концентрацію влади в одних руках шляхом застосування децентралізованих механізмів підпорядкування, помістивши їх у блоки різних користувачів. Варто нагадати, що блоки не є сховищем масиву даних, вони лише несуть у собі опис функцій, які будуть викликатися смарт-контрактами.

Початок 2009 року ознаменував повномасштабний запуск проєкту Bitcoin, побудованого на мережі блокчейн. Творцем біткоїна вважають Сатоші Накамото, проте ніхто донині не знає як він виглядає, а може це взагалі псевдонім реального персонажа або групи людей.

Консенсус Накамото стверджує - що майнери будуть винагороджені тільки в разі їхньої сумлінної роботи, завдяки якій ціна на криптовалюту матиме не спекулятивний ріст, і від цього підвищуватиметься зарплата майнерів.

Як блокчейн пов'язаний з поняттям біткоїн?

Біткоїн став першим проєктом, у якому розробникам вдалося досягти справжньої децентралізації та повністю відповідати ідеям створення мережі блокчейн, де управління буде в руках користувачів, не маючи єдиного центру обробки транзакцій.

Мережа біткоїн стала першою структурою, яка працювала за технологією блокчейн та отримала широку популярність. Застосування мережі біткоїн об'єднало користувачів, які не знають один одного, у дієву грошову систему без єдиного обриву, що існує понад 10 років поспіль.

Протокол біткоїна не має лідерів чи власників, і ще ніхто у світі не зміг отримати від нього додаткових переваг, ніж ті, що закладені від самого початку. Максимізація переваг учасників мережі біткоїн досягається виключно шляхом доброчесної участі в протоколі.

Сфери застосування блокчейна:

Криптовалюта

Криптовалюта стала першим впровадженням технології блокчейн. Її створювали як децентралізовану платіжну систему з можливістю здійснювати грошові перекази між користувачами анонімно без посередників у вигляді банків.

Криптовалюта - це приклад відкритої блокчейн-системи, доступної для всіх охочих. Крипта виконує роль валюти, яку можна використовувати в межах проєкту і синхронізувати з іншими доступними мережами.

З моменту створення першої криптовалюти біткоїн, який спочатку коштував менше одного американського цента, а в період свого піку ціна сягнула 69 000 тис. доларів, жоден актив в історії не досягав подібного стрімкого зростання вартості.

Банківська справа

Впровадження технології блокчейн у банківську індустрію має закритий тип на відміну від криптовалюти. У банківських організаціях застосовуються корпоративні блокчейн-системи, які забезпечують надійність і прозорість усіх клієнтських транзакцій, включно з угодами щодо цінних паперів тощо.

За заявами фінансової організації "Morgan Stanley" це допомагає заощадити до 50 % витрат на стандартне обслуговування клієнтських операцій.

Кібербезпека

Завдяки копіюванню даних на всі вузли, що перебувають у мережі та підтримують постійний взаємозв'язок, блокчейн використовується для підвищення рівня безпеки системи, в якій він застосовується.
Кібербезпека забезпечується за рахунок можливості додавання в систему тільки перевірених даних, відкинувши можливість заміни вже створених.

Посвідчення особи

Безпека блокчейн системи дає змогу зберігати в ній персональні дані. За потреби в їх використанні система може ідентифікувати користувача, який виконує ті чи інші дії (за прикладом того, як ми створюємо облікові записи через Google). Користувачам блокчейн систем дозволено отримувати доступ до інформації та за бажанням зберігати свою анонімність.

Цей спосіб ідентифікації особистості використовується в таких країнах як Об'єднані Арабські Емірати, Естонія, Україна та інші, а також для визначення особистості під час входу до закритих корпоративних блокчейн-систем.

Як працюють платіжні засоби на блокчейні

Для розуміння як відбуваються транзакції в блокчейні наведу приклад однієї з них за платіжним протоколом Proof-of-work.

Розглянемо угоду між двома сторонами: Діаною та Євгеном

 • Євген обіцяє Діані заплатити певну суму грошей через мережу блокчейн;
 • Для цього Євген НЕ надсилає транзакцію безпосередньо Діані, а підписує і надсилає запит про переказ грошей на вузол у мережі, яким він володіє, інформуючи мережу про виклик якоїсь функції "Pay" у смарт-контракті;
 • Далі вузол розміщує запит Євгена в загальному пулі транзакцій, що проходять у мережі;
 • Запит у мережі підхоплюють майнери і додають його вміст у попередній блок, водночас генеруючи новий код завдяки своїм обчислювальним здібностям;
 • Кошти, відправлені за командою зі смарт-контракту, надходять на вузол мережі, який належить Діані;
 • Усі транзакції в мережі підписані криптографічним підписом, який відсутній у традиційних транзакціях;
 • Передача коштів на гаманець відбувається без посередників у вигляді банків і без розсекречення даних про відправника й одержувача.

Мінуси технології блокчейн

 1. Обмежена масштабованість (низька швидкість транзакцій);
 2. Обмежена конфіденційність (верифікація на криптовалютній біржі розкриває дані про особу покупця, також витік інформації можливий через кукі файли);
 3. Нестійкі механізми консенсусу (проблема трилеми блокчейну полягає в складності одночасного досягнення децентралізації, безпеки та масштабованості системи. Існуючим блокчейн-системам першого рівня доводиться жертвувати однією з трьох складових);
 4. Відсутність способів управління і стандартизації (законодавча база в більшості випадків відсутня);
 5. Квантова обчислювальна загроза (існує теорія, що створення квантового суперкомп'ютера загрожує ланцюгу блокчейн, оскільки за допомогою його обчислювальної потужності можна вносити зміни в систему, зламавши 51% її блоків).

Прогнози щодо ринку

Ринок криптовалют дуже високоволатильний і з точки зору інвестицій вважається високоризиковим активом.

Волатильність криптовалют більшою мірою зумовлена тим, що ціни на криптовалюту формуються, виходячи з дій її власників. Сама мережа нічого не виробляє і не має матеріального еквівалента.

На ринку криптовалют з'являється дедалі більше альткоїнів, що представляють нові проєкти, а операції з ними доступні на криптовалютних біржах.

Хтось порівнює торгівлю криптовалютою з ігровими автоматами. Причиною цього стало обвалення ціни біткоїна з $69 до $20 тис. доларів, а нещодавно він продемонстрував падіння нижче $16 тис. Це створює негативний інформаційний потік про майбутнє криптовалют.

Але, якщо одні криптовалюти знецінюються, то інші - дорожчають. У світі активно обговорюється нова ера інтернету "WEB 3", побудована за технологією блокчейн. Вона покликана замінити традиційні "WEB 2" додатки і стати основною технологією в проєкті метавсесвітів.

Блокчейн системи побудовані за принципом, що користувач не може створити зло для системи і при цьому отримати вигоду. Тільки сумлінне використання протоколу системи зможе принести користувачам бажаний результат або дохід. Колектив користувачів і кожен окремо максимально зацікавлений у її розвитку, по мірі зростання якого вона приноситиме прибуток.

Майбутнім криптосистем є створення алгоритмів, в якій незаконні дії користувачів перешкоджатимуть загальній капіталізації. Учасники блокчейн-систем не зможуть отримувати вигоду шляхом махінацій або нечесного використання.

Навіть останній обвал ринку, пов'язаний із крахом 3-ї за величиною у світі платформи криптовалют "FTX", не означає занепад "крипто" ери, а дедалі ближче наближає нову епоху WEB 3, що прийде замість інтернету, як це трапилось із появою звичного нам інтернету в 90-Х.

Звідси випливає, що інвестиції в криптовалюту були і залишаються високоліквідними вкладеннями. Для ефективного використання яких необхідний постійний моніторинг ринку з пильним відстеженням новаторських проєктів, що використовують блокчейн системи замість традиційних технологій.

Заробіток на криптовалюті може нести як спекулятивний, так і інвестиційний характер, а як визначити перспективи цих видів заробітку у 2023 році, ви дізнаєтеся, записавшись на мою безкоштовну 15-у консультацію.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

Вопросы для закрепления материала

Блокчейн - це, по суті, цифровий реєстр транзакцій, що лежить в основі більшості віртуальних валют, який відповідає за реєстрацію всіх транзакцій без участі фінансового посередника, такого як банк. Іншими словами, це нова бізнес-модель передачі інформації.

Технологія блокчейн може бути використана для надання безпечного доступу до інформації. Вона використовується як альтернатива традиційним фінансовим операціям із застосуванням технологій кібербезпеки.

Блокчейн допомагає запобігти шахрайству та несанкціонованій діяльності шляхом створення записів, які є повністю зашифрованими і їх неможливо змінити. Інформація зберігається в мережі комп'ютерів, а не на одному сервері, що дає можливість відновити їх на будь-якому ПК, приєднаному до мережі блокчейн.

Майнінг означає додавання нових блоків даних у блокчейн. Майнери криптовалюти повинні знайти розв'язання складної математичної задачі, перш ніж вони зможуть створити новий блок. Після генерації нового хеш-коду вони отримують винагороду у вигляді монет криптовалюти.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 1
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Грошові типи особистості. Хто ви і що з цим робити

  Особисті фінанси
  Типологія Гольдберга та Льюїса Згідно з теорією чеських психологів Х. Гольдберга та Р. Льюїса, гроші…
  16.11.2022
  Читати

  Відкриття рахунку в Interactive Brokers. Як це зробити?

  Interactive Brokers
  Український біржовий ринок розвивається повільними темпами. Одним із факторів, що впливає на…
  23.05.2022
  Читати

  Що потрібно для створення подушки безпеки

  Особисті фінанси
  Сьогоднішнє життя настільки непередбачуване, що мінімальна подушка безпеки має бути в кожній родині. Бажано…
  23.05.2022
  Читати

  Ринкова капіталізація компанії — навіщо це знати інвестору

  Портфель
  Що таке капіталізація компанії Капіталізація компанії - це загальна вартість акцій компанії, що торгуються…
  19.01.2023
  Читати

  8 переваг і недоліків біткоїна

  Блокчейн
  Переваги біткоїна Хоча біткоїн був створений у 2009 році, він все ще вважається відносно новим…
  30.01.2023
  Читати

  Популярні послуги