+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Навчання дітей фінансової грамотності: навіщо, як і коли це робити?

Навчання дітей фінансової грамотності: навіщо, як і коли це робити?

Кожен із нас хотів би не лише заробляти достатньо, а й уміти правильно витрачати гроші та вкладати свої кошти. Для дорослих фінансова грамотність дуже важлива, але для дітей вона потрібна не менше. Це дозволить їм при входженні в доросле життя бути впевненими в собі, а найголовніше зробити правильні кроки на шляху до самостійності, досягти успіху в майбутньому. Дивно, коли у 30 років син чи донька «висять на шиї» у батьків. Впевнені, ти з цим погодишся.

 Але коли йдеться про навчання фінансової грамотності дітей, відразу виникає безліч питань, і головне з них: у якому віці вже буде актуальною така наука. Можу сміливо стверджувати, що починати вчити управлінню грошима можна практично у будь-якому віці, просто це відбуватиметься по-різному.

 У чому важливість навчання фінансової грамотності для дітей

Поводитися з грошима здатні навіть діти дошкільного віку. Ще не вміючи рахувати, вони можуть знати, який номінал у кожної купюри. Школярі мають більше знань щодо цього: розуміють, багато коштів чи мало, знають, що гривні можна конвертувати у валюту, орієнтуються у цінах. І саме це перші уроки фінансової грамотності, які обов'язково варто продовжувати, подаючи дітям складнішу та актуальнішу інформацію. Це дасть їм поняття, як отримувати добрий законний дохід, заробляючи чесною працею, як забезпечувати себе самостійно та досягати певних фінансових цілей. У процесі також варто пояснити, що шахрайство – це неправильно, і, зрештою, можна більше втратити, ніж отримати.

 Фінанси передбачають якусь відповідальність, тому і дитина зможе навчитися приймати рішення та наслідки від неї не лише у фінансовій, а й у інших сферах свого життя. У нього точно буде більше перспектив досягти у житті успіху. Позитивно позначаться такі уроки на дисципліні, терпінні, виваженості та цілеспрямованості.

Але разом з тим варто дотриматися балансу, щоб дитина не думала, що все життя базується на грошах, умінні збирати і заробляти. Слід підкреслювати: радість від улюбленої справи, можливість насолоджуватися життям набагато важливіша.

Уроки фінграмотності для дітей шкільного віку

 У шкільній програмі немає предмета, який би навчав дітей керувати своїм доходом у дорослому віці. А шкода, адже це більш ніж актуально. У європейських країнах вже давно зрозуміли корисність подібних уроків, але в Україні поки що його немає, і перспективи появи теж невідомі. Здебільшого відповідальність за такі знання беруть він батьки.

 Якщо ти не знаєш, з чого варто розпочати, спробую допомогти. Насамперед варто пояснити дитині кілька найважливіших істин:

1. Коли ми дістаємо гроші з гаманця або знімаємо їх у банкоматі з банківської картки, вони не беруться там звідки. Для появи потрібно або працювати, або вміти правильно інвестувати. Відповідно, що більше заробив, то більше можеш собі дозволити.

2. До грошей потрібно ставитися з відповідальністю, як мінімум, підраховуючи доходи та витрати, як максимум, правильно їх інвестуючи. Для дитини першими кроками до цього може бути підрахунок здачі, а також накопичення на щось якісне та корисне, а не щоденне придбання дешевих дрібничок. У цій істині можна обговорити кредити, адже оформляючи їх, людина має взяти на себе відповідальність за їхнє повернення.

3. Гроші можуть стати об'єктом інтересу інших, тому важливо засудити можливі фінансові схеми шахраїв, а також донести інформацію про те, як діяти в таких ситуаціях. Доцільно пояснити, що гроші потрібно надійно зберігати, щоб їх важко було вкрасти із сумки чи кишені.

Подавати всі ці істини можна в ігровій формі. Цікава та актуальна гра Монополія, яка випускається виробниками у різних варіаціях. Можна скачати її на смартфон, тоді дитина точно зацікавиться. Також варто використовувати наочні реальні приклади. Вони діють навіть більш показово.

Навчання підлітків

 Фінансова грамотність для підлітків мало чим відрізняється від уроків для школярів молодших та середніх класів. Її ази аналогічні, але з більш дорослого віку, починаючи з 14 років, вже можна обговорювати такі питання, як податки, складання фінансового плану, пасивний дохід. Якщо дитина знатиме, що з накопичених грошей можна ще й отримувати відсотки зі вкладів, то вона легше ставитиме за мету заробляти більше.

 Щоб підліток зрозумів, як це працює, батьки можуть взяти на себе роль банку, нараховуючи дивіденди на гроші, що накопичилися дитиною. А все тому, що знання мають бути не лише теоретичними, а й успішно застосовуватись на практиці.

 Якщо самі батьки не впевнені у своїх силах, старшокласник може вирушити на тематичні курси чи тренінги, читати книги з фінансової грамотності. А мама та тато – разом з ним. Рекомендую прочитати ці п'ять книг:

 • Для дітей від 10 років — «Книга майбутнього мільйонера: багатство та бідність, золото та гроші, твої особисті гроші», автор Д. Бейлі, а також «Твої гроші» у співавторстві Д. Бейлі та Ф. Ло;
 • Для дитини старше 12-ти - "Багатий тато, бідний тато для підлітків", бестселер Р. Кійосакі;
 • Тим, кому виповнилося 14 - "Юний інвестор" від К. Бейтмана;
 • «Найбагатша людина у Вавілоні», Д. Клейсон - підійде з 16-ти років.

 Основні переваги фінансової грамотності

 Важливість фінансової письменності важко недооцінити. Якщо навчити дитину правильно управляти своїми коштами, вона у майбутньому:

 • Чи зможе досягати фінансових цілей;
 • Стане незалежним та самодостатнім;
 • Буде грамотно поводитися зі своїми грошима;
 • Зможе забезпечити собі та своїй сім'ї комфортне життя;
 • Створить "подушку безпеки";
 • Забезпечить приріст коштів за допомогою інвестування.

Якщо у тебе ще залишилися питання на цю або іншу тему, або ти хочеш більше дізнатися про інформацію, записуйся до мене на консультацію.

 

.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Що таке Margin Call і як його уникнути

  Портфель
  Що таке маржа Слово "маржа" ніяк не синонім до слів "моржі" та "моржування". Поняття "маржин…
  2.03.2023
  Читати

  Технологія блокчейн: що треба знати

  Блокчейн
  Що таке блокчейн простими словами Блокчейн - це технологія зберігання, передавання та відтворення…
  8.12.2022
  Читати

  17 порад, щоб вирватися з бідності

  Особисті фінанси
  Ніхто не хоче залишатися бідним. Але іноді із полону бідності важко вирватися. Багато…
  23.05.2022
  Читати

  Почни в 25, вийди на пенсію в 45 - як вийти на пенсію після 20 років роботи

  Портфель
  Переваги раннього виходу на пенсію Очевидні причини дострокового виходу на пенсію пов'язані…
  13.03.2023
  Читати

  Популярні послуги