+38 (063) 652-79-97

Інвестиції під час війни

Фінансова криза – це не страшно, але, якщо її причиною виступають військові дії у нашій країні, то варто задуматися над формою зберігання заощаджень, активів і бізнесу до закінчення війни.

Безпечні форми збереження грошей під час війни

Початок військових дій – це завжди негативні наслідки майже для всіх життєво важливих процесів. Заробити в цих стресових умовах вийде не у всіх, а ось зберегти свої активи, дотримуючись наших порад, під силу кожному. Важливо мати фінансову подушку: резерв чи солідний рахунок у банку.

Сучасне життя передбачає декілька видів зберігання грошей. Найпоширенішим з яких став так званий резерв, він є у кожного свідомого громадянина, адже у нас так часто люблять притримати на “чорний день”.

День початку війни - це день, «чорніше» не придумаєш, і якщо у вас на руках є заощадження у готівці, то ви можете сміливо відкинути паніку і задуматися про те, що ж робити з грошима на банківському рахунку. Частину грошей, якщо це можливо, рекомендуємо все-таки перевести в готівку, а з рештою вести фінансову активність: займатися бізнесом, купувати продукти, оплачувати комунальні послуги і взагалі все, де тільки можна розрахуватися банківською картою.

У період військових дій поведінка банківської системи - справа непередбачувана і найчастіше залишається загадкою для населення.

 • Не треба бігти та скуповувати іноземну валюту, якщо ви цього ніколи не робили, адже курс на початку війни скоріше спекулятивний та базується не на реальних котируваннях на ринку, а на відчутті паніки у населення, яке так боїться втратити свої “кровні”.
 • Якщо ви до війни з року в рік купували долари, то продовжуйте це робити. У випадку, якщо ваш резерв зберігається в доларах США, і ви звикли стежити за його курсом, то орієнтуйтеся на ціну, і якщо ви вважаєте її вигідною, то сміливо купуйте, адже долар ще надовго залишиться найнадійнішою і найвідомішою валютою у світі.

 • У разі наявності кредитів, слідкуйте за пропозиціями банків щодо рефінансування та надання відстрочки за регулярним платежем.

Висновок випливає один: спираємося на власні заощадження, не панікуємо і стежимо за ринком, щоб нічого не втратити, а можливо, й примножити свій капітал.

Ці інвестиції приречені на провал

Точного визначення, куди НЕ варто вкладати на період війни, вам ніхто не дасть, але є форми поводження з капіталом, які вважаються ризикованими.

Депозити та вклади

Вклади в банки чи інші проєкти, розраховані на довгострокову перспективу.

Достовірно нікому невідомо, як повернуться події, і результатом може стати лише покриття розміру інфляції на ринку доходом від процентної ставки. Та й дуже складно визначити банк, який переживе війну і хоча б збереже ваш капітал, не кажучи вже про своєчасну видачу грошей з рахунку.

Акції компаній, зареєстровані у воюючій країні

Купівля та продаж акцій може зробити вас як багатою людиною, так і бідною, а так як війна - не час для лотереї, визначимо їхню купівлю як небажану. Купуючи акції компанії, ви, по суті, станете власником її частини.

У результаті військових дій можуть постраждати виробничі потужності компанії або сам ринок просяде під тиском воєнного часу. У результаті ви можете виявитися акціонером компанії банкрута або власником акцій, які значно подешевшають з моменту покупки.

Для досягнення успіху при торгівлі акціями необхідно для початку розібратися в принципах роботи фондового ринку, поведінку якого під час війни не зможуть досконально спрогнозувати ні паблики новин, ні навіть експерт, не кажучи вже про рядового вкладника.

Нерухомість

Вкладання грошей у купівлю нерухомості на території країни, що воює, також буде небажаною, адже за підсумком ви можете отримати баласт у вигляді квадратних метрів, які не вдасться продати, якщо зовсім не залишитеся без них.

Як врятувати гривню під час війни

Якщо ж територія України на даний момент втягнута у несправедливу війну, то саме заощадження у гривні гостро потребують свого збереження.

Затяжні військові дії ведуть до стрибків національної валюти, яка в період падіння економіки відчуває високу залежність від зовнішніх позик, а також призводить до зниження виробництва.

Ситуативно можна виділити низку дій, спрямованих на порятунок гривні.

Іноземна валюта

Перекласти ваші заощадження в іноземну валюту, курс якої ви вважаєте найвигіднішим і майже на сто відсотків впевнені у її подальшій стабільності, наприклад, долари США.

Варто враховувати ступінь втягнутості країни у війну, валюту якої ви збираєтесь придбати. Не поспішайте довіряти першому зустрічному обміннику, різниця в курсах навіть в одному місті може бути істотною.

Долари - найпростіша в обігу валюта, вони доступні до обміну в будь-якій країні, а сам вигляд стодоларової купюри має якийсь магічний вплив, що може стати вам у нагоді при спонуканні когось до дії. Але також не варто забувати про інфляцію. Коли ви зберігаєте гроші "під матрацом", то вони втрачають свою купівельну спроможність.

Фондовий ринок та акції зарубіжних компаній

Якщо ви хочете змусити свої гроші працювати з не меншою прибутковістю, ніж до початку війни, то наполегливо рекомендую звернути увагу на закордонний Фондовий ринок, який з недавнього часу відкритий для громадян України.

Тут є кілька нюансів, і без детального розбору вам не обійтись. Є кілька способів інвестування у Фондовий ринок, наприклад:

 1. Ви купуєте акції компанії гіганта з відмінною репутацією, наприклад, Майкрософт або Тесла, і наполегливо чекаєте на їх зростання в ціні, щоб потім продати та заробити. Тільки тут потрібно враховувати, що ви інвестуєте в окрему компанію і ніхто не знає буде вона рости або падати, тому в такому разі інвестор схильний до високих ризиків.

 2. Якщо ви початківець, то рекомендую вам інвестувати у фондовий ринок за допомогою ETF фондів – це надійний та безпечний спосіб. Купуючи ETF фонд, ви відразу інвестуєте у сукупність компаній. Також поріг входу на його купівлі нижче, ніж в акціях окремих компаній.

 3. Найстабільнішим вважається фондовий ринок США, тому що він мають найсильнішу економіку у світі. Єдиним мінусом виступає складність із переказом грошей за кордон, яка пов'язана із запровадженою НБУ забороною,  з метою недопущення відтоку капіталу з країни у воєнний час. Але завжди є варіанти.

Дорогоцінні метали

У нашій свідомості відразу спливає золото. У періоди руйнівних подій для економіки воно надійно виконує свою монетарну функцію і збереже ваші заощадження від знецінення, адже золото не залежить від інфляції і легко піддається зберіганню в домашніх умовах, що також стане його перевагою на період військових дій.

Ціна на золото з часом лише зростатиме і це стане відмінним вибором для тривалого зберігання капіталу. У банку вам запропонують два види зберігання заощаджень у золоті:

 1. фізичний (коли ви приносите і кладете до банку злитки, а захотівши отримати свої зливки назад, забираєте їх разом із відсотками у вигляді злитків меншого розміру);

 2. вклад без постачання самого металу (принесені вами гроші перераховуються за поточним курсом за 1 грам золота та повертати гроші банк буде відповідно до ціни за грам у момент повернення вкладу).

Дещо менш популярними металами, в яких прийнято зберігати заощадження, стали срібло, платина та паладій, оскільки їх курс надто залежить від спекуляцій на ринку і часто не відповідає реальному, але, якщо у вас з'явиться вигідна пропозиція, то вкладайтесь, метал ще довго буде твердою валютою.

Облігації

Вкладання гривні у цей вид цінних паперів не дасть вам багато заробити, але стане надійним помічником на шляху порятунку гривні від знецінення, адже гарантії повернення коштів за ними надаються державою.

У разі вкладання гривні відкривається можливість ще й допомогти Україні, купуючи військові облігації, тим самим підтримуючи економіку під час військових дій.

Отримати стабільний дохід, щоправда, вийде лише у випадку, якщо у вас на рахунку буде солідна сума, адже вартість однієї військової облігації дорівнює 1000 грн.

Плюсом буде те, що вам не доведеться підтверджувати своє джерело доходів та сплачувати податки від отриманого прибутку. Придбати облігації ви можете практично у всіх банківських відділеннях, які працюють на території України.

Якщо ваш капітал дозволяє, то сміливо йдіть та купуйте облігації інших країн з сильною економікою. Придбані вами векселі, а разом з ними і заощадження, будуть під державним захистом тієї країни, де ви їх придбали. Звертайте увагу лише на сильних світу цього, наприклад, країни Великої сімки, зокрема США.

Криптовалюти

У період військових дій ваш погляд не може не торкнутися ситуації на ринку криптовалюти, коли йдеться про форму зберігання гривні.

По суті, їхня залежність від воєнних дій мінімальна, ви з упевненістю можете вкладати і навіть заробляти на торгах або купувати нові її види, чекаючи на подорожчання.

Не рекомендується розлучатися зі своїми активами, досконально не вивчивши ринок чи не звернувшись до експертів – це може спустошити ваш гаманець.

Пам'ятайте, що ставши власником цього виду валюти, її ніхто не зможе у вас відібрати або накласти на неї санкції, а для доступу до монет вам достатньо мати лише смартфон.

Стейблкоїни

Цей різновид криптовалюти має основну відмінність від традиційного біткоїну тим, що підкріплений реальними активами в доларовому еквіваленті.

Купуючи стейблкоїни, ви фактично станете власником електронних доларів, а купити їх ви зможете на біржі за курсом, який лише трохи поступається валютному.

Найчастіше військові дії тягнуть за собою дефіцит готівкового долара, і якщо ви не встигли вчасно його купити, то вибір стейблкоїну стане чудовою альтернативою.

Позичити під відсотки

У цьому випадку схема така ж, що і з депозитом, тільки гарантією повернення грошей виступає особисте зобов'язання позичальника, тобто людини, якій ви дали в борг.

При укладанні угоди обов'язково вимагайте від позичальника розписку із зазначенням суми та часу, коли він зобов'язується повернути гроші або на офіційному рівні закріпіть угоду в нотаріуса.

Щоб позика була менш схильна до інфляції, позичте в іноземній валюті, наприклад, у тих же доларах. Прибутковість угоди визначається самими її учасниками, тут ви можете зіграти на відчутті гострої потреби у позичальника, але лише в тому випадку, якщо він зможе повернути вам борг.

Куди інвестувати під час війни?

На тлі військових дій, що спричинили незворотні зміни в економіці, новинах та соціальній сфері, не забувайте, що ви зберігаєте свої заощадження для себе коханого, то чому б не інвестувати частину свого капіталу в себе. Не забувайте, що інвестиція в себе – це найкраща інвестиція.

На сьогоднішній день доступно безліч інструментів для здобуття освіти онлайн або навіть повна зміна довоєнної професії, шляхом проходження різноманітних навчальних курсів.

Маючи капітал, не змушуйте лежати свої гроші без діла під час війни, коли більша половина населення вхопилася в свої заощадження і боїться їх не те, що примножити, а навіть витрачати на себе. У своїх ініціативах ставте собі за мету не зберегти гроші, а заробити.

А для тих, хто тільки планує сформувати капітал, ми підготували калькулятори, які допоможуть порахувати, яку суму щомісяця необхідно інвестувати, щоб за вказаний час отримати цільовий капітал.

Прочитавши цю статтю, ви вже знаєте, як робити не потрібно. За вами залишається вибір ніші, яка, на вашу думку, дає стабільний пасивний дохід.

Отже, ціль у вас вже є, залишилося розібратися з механізмами роботи. Вбиваючи в пошуковому рядку слова «куди вкласти гроші», ви отримаєте сотні сторінок із гучними заголовками та безліч незрозумілої інформації. Ніхто не каже, що так робити не можна, і якщо вам пощастить, то інформація буде корисною, і ви зробите правильний вибір.

Маючи капітал, а також орієнтуючись у видах інвестицій, потрібно вибрати стратегію, за якою ви діятимете, і тут вимкніть, улюблений у народі, «метод тику». Стратегія - це набір інструментів, призначений мінімізувати ризик втрати капіталу. Ключове слово «набір», що складається зі знань та досвіду, якого у вас може і не виявитися. Записуйтесь на безкоштовну 15-хвилинну консультацію з питань інвестицій за посиланням.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 0
Рейтинг статті — 0

Коментарі ()

  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Навіщо потрібен інвестиційний радник та як його вибрати

  Особисті фінанси
  Шлях до забезпеченого, комфортного життя з можливістю не працювати, одержуючи пасивний прибуток, складається…
  23.05.2022
  Читати

  10 кроків до створення надійного фінансового плану

  Портфель
  Що таке фінансовий план? Фінансовий план…
  9.01.2023
  Читати

  Почни в 25, вийди на пенсію в 45 - як вийти на пенсію після 20 років роботи

  Портфель
  Переваги раннього виходу на пенсію Очевидні причини дострокового виходу на пенсію пов'язані…
  13.03.2023
  Читати

  Пасивний дохід vs активний дохід: що обрати для створення багатства?

  Портфель
  Що таке активний дохід? Активний дохід заробляється шляхом обміну вашого часу, знань чи вмінні…
  21.11.2022
  Читати

  Популярні послуги