+38 (063) 652-79-97
 • Головна
 • Блог
 • Грошові типи особистості. Хто ви і що з цим робити

Грошові типи особистості. Хто ви і що з цим робити

Інтенсивні зміни у полі життєдіяльності сучасної людини змушують її перебудовувати свої цінності та пріоритети для відповідності новим соціально – економічним умовам. В цих умовах у людини формуються особливі поведінкові реакції та закони, у сумі демонструючи індивідуальне “фінансове мислення”.

Типологія Гольдберга та Льюїса

Згідно з теорією чеських психологів Х. Гольдберга та Р. Льюїса, гроші для людини виступають синонімом головних її цінностей: безпеки, кохання, свободи та влади. За їх твердженням, наявність певної суми грошей знижує рівень тривожності та посилює почуття захищеності, надаючи індивіду відчуття максимального комфорту. Тандем вчених Гольдберга і Льюїса вперше визначив "грошові типи" особистості, а їх типологія досі залишається однією з найточніших.

Маючи психологічні сенси безпеки, влади, любові і свободи, які досягаються за допомогою грошей, психологи описали такі типи особистості.

Гроші – символ безпеки:

"Компульсивний економ" - отримує насолоду від процесу накопичення грошей, знаходячи почуття безпеки, при цьому відчуває постійний страх їхньої втрати.

"Аскет" - радіє своїй показній бідності, нерідко при цьому заздрить оточуючим.

"Любитель розпродажів" - отримує задоволення від покупок рівноцінних товарів дешевше, ніж інші.

"Фанатичний збирач" - обожнює колекціонування, надаючи йому сенс свого існування.

Гроші - символ влади:

"Маніпулятор" - використовує гроші для керування людьми.

"Будівельник імперії" - намагається за допомогою грошей зробити інших залежними від себе чи свого продукту.

"Хрещений батько" - шляхом дачі хабарів отримує контроль над ситуацією, забезпечуючи собі почуття переваги.

Гроші - символ кохання:

"Покупець кохання" - платить за любов і повагу, уникаючи почуття знедоленості.

"Продавець кохання" - обіцяє любов для інших і отримує задоволення від виникаючої потреби інших у ньому самому.

"Викрадач кохання" - бажає отримати любов, але йому завжди здається, що він її не заслуговує.

Гроші – символ свободи:

"Покупець свободи" - за допомогою грошей звільняє себе від правил та прохань, обмежуючих його незалежність.

"Борець за свободу" - відкидає гроші як джерело свободи, обираючи на противагу їм дружбу та товариство.

Типологія Скотта та Беттані Палмер

Автори книги “Спочатку кохання, потім гроші” подружня пара фінансових консультантів та психологів з Америки Скотт та Бетані Палмер за співпрацею зі Стенфордським університетом запропонували свою класифікацію “грошових” типів особистості.

На їхню думку, необхідно ще до одруження або перед початком співробітництва обговорювати свої фінансові плани. Вони навіть розробили список питань, які варто ставити один одному перед одруженням. Щось із серії: чи повинні у вас бути різні рахунки? Або: які найжахливіші фінансові помилки ти робив чи робила? Вони впевнені, що це необхідно зробити для недопущення розбіжностей та встановлення довірчих стосунків. У разі, з укладанням партнерства по бізнесу, організація та розподіл майбутнього прибутку врятує від розбіжностей та суперечок, що ведуть до розриву відносин.

Вам представлено типологію "грошових" осіб, спираючись на характеристику яких ви зможете визначити свій тип особистості, тип своєї половинки, партнерів або опонентів.

"Розтратник"

Ви любите витрачати гроші, не оглядаючись на те, наскільки важко вони були зароблені, а ваша філософія полягає в тому, що гроші створені тільки для того, щоб їх витратити. Ви схильні демонструвати нав'язливу та безконтрольну поведінку у своїх витратах, що особливо проявляються в періоди моральних потрясінь та почуття знедоленості. При цьому ви легко даруєте своїм близьким людям подарунки і так само часто балуєте ними себе.

Марнотратний тип - це не просто витрати куди-небудь, це витрати зі смаком. Ви вмієте красиво відпочивати та проводити час, і скільки б ви не заробляли, то витратите все до копійки, незважаючи на труднощі, з якими можете зіткнутися у майбутньому.

Для створення хоч якихось заощаджень даного типу підійде передача частини своїх активів в довірче управління. У такому разі ваш фінансовий радник не дасть витратити більше грошей, ніж приносить ваш портфель. Розгляньте варіант з депозитом без можливості попереднього вилучення, який виступить у ролі недоторканої фінансової подушки.

Якщо ви не впевнені, то перед покупкою підрахуйте вартість однієї вашої робочої години і зіставте його з ціною на обраний товар.

"Охоронець"

Тип особистості "Охоронець" стоїть у протилежному кутку до "Розтратника" і цим двом типам дуже важко буде вжитися на одній площі.
"Охоронець" знає ціну грошам, вміє їх заробляти та економити, створюючи фінансову "подушку". Про принципи її створення читайте у статті "Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки".

“Охоронця” оточуючі часто вважають скупим, але, якщо він упевнений у людині, то може позичити йому велику суму грошей. Цей "грошовий" тип важко розлучається з грошима, більшість покупок він вважає дріб'язковими та непотрібними. Це знижує якість його життя, адже витратити на розваги йому особливо важко. "Охоронці" не люблять купувати дрібниці, але при цьому зберігають вдома купу непотрібних речей.

Щоб уникнути надмірного бажання зберігати, дозвольте собі робити для себе хоча б одну покупку на місяць, щоб відчути радість від придбання, а не тільки від постійного відкладення на “чорний день”.

"Захисник"

Людина “Захисник” наповнена страхом у якийсь момент залишитися без грошей, навіть без ґрунтовної причини. Фінансові "подушки", депозити в банках, вклади в дорогоцінні метали - "Захисник" максимально диверсифікує свій портфель, щоб у разі несприятливої ситуації не втратити всі заощадження.

"Захисники" легше розлучаються з грошима, ніж "Охоронці", але роблять вони це лише тоді, коли впевнені, що з фінансовою подушкою все гаразд.

Розслабитися та зняти стрес “Захиснику” допоможе одна з програм для фінансового обліку, про які я розповідав раніше. Для захисту своїх заощаджень можна спробувати нові способи інвестицій, наприклад, купівля цінних паперів країн зі стійкою економікою.

"Авантюрист"

Цей "грошовий" психотип можна назвати синонімом слова "гравець". "Авантюристам" не до душі тихе та розмірене життя. Вони люблять заробляти багато і відразу, ризикуючи всім заради майбутньої вигоди.

Така стратегія заробітку хоч і приносить дохід, але його важко назвати постійним. Якщо "Розтратника" тішить сам факт покупки, то "Авантюристу" приносить задоволення процес заробляння грошей для майбутніх витрат.

Авантюристи можуть з наскоку спустошити свою фінансову подушку, купивши акції компанії стартапера, якщо побачать у ній перспективу надприбутку.

Власником такого фінансового психотипу варто забезпечити себе джерелами пасивного доходу, з яких він може брати гроші на свої авантюри. Витрачати легко, будучи впевненим, що фінансовий радник завжди порадує прибутковим квартальним звітом від пасивного доходу.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

"Безтурботний"

"Безтурботний" психотип не переживає через відсутність грошей. Його психологія полягає в тому, що "немає - це перед тим, як буде".

Наявність грошей - це чудово, але через їхню тимчасову відсутність вони страждати не будуть. Вони не відволікаються на думки, а раптом щось трапиться, а просто продовжують впевнено стояти на ногах та виконувати свою роботу. Для руху вгору фінансовими сходами безтурботним людям необхідна мета та підтримка близьких людей, заради яких вони готові знизити рівень своєї безвідповідальності та почати планувати майбутнє.

Соціологія: типи особистостей та взаємини між ними

Економічна поведінка людини має ґрунтуватися на гармонії. Людина з правильною “грошовою” поведінкою не повинна надмірно відмовляти собі чи робити багато необдуманих покупок.

Згідно з дослідженнями вищезгаданих психологів, люди, які дозволяють собі витрачати, перебувають у кращому фізичному та психологічному стані. У людей ж більш економних особисті досягнення нижчі і вони мають песимістичніший характер.

Міжособистісні відносини різних фінансових типів можуть мати як сприятливий характер, створюючи гармонію одне для одного, так і бути деструктивними - ті, які ведуть до руйнування.

"Охоронцю" легше знайти спільні інтереси з "Захисником", їхні психотипи схожі, тому вони можуть побудувати якісний союз. А от безтурботним авантюристам не судилося досягти якогось ступеня фінансової незалежності через невміння відкладати гроші та високу схильність до ризику.
Якщо в сім'ї чоловік "Зберігач", а дружина - "Розтратник", то це призведе до непорозуміння у разі виникнення фінансових труднощів.

На мій погляд, найкраще поєднуються люди з однаковими чи схожими грошовими психотипами, якщо йдеться про створення сім'ї. У випадку, з набором персоналу для втілення в життя бізнес-ідей, краще створити команду із "Захисників", керованих "Авантюристом" із бухгалтером "Зберігачем". При такому поєднанні весь креатив авантюрного типу пройде ретельну обробку і буде спрямований на отримання прибутку з мінімальними ризиками.

На взаємодію фінансових психотипів впливають чинники їх соціального становища у суспільстві. Існують багаті авантюристи – такі як Ілон Маск та банкрути – на кшталт зберігачів біткоїну аж до обвалу його вартості.

Ясно одне, що для заробітку грошей конкретному психотипу потрібна стратегія, рухаючись за якою він зможе мінімізувати ризики та позбутися страху обов'язкових витрат.

Вопросы для закрепления материала

За типологією Скотта і Беттані Палмер є п'ять найпоширеніших грошових типів особистостей: розтратник, охоронець, захисник, авантюрист, безтурботний.

Згідно з теорією чеських психологів Х. Гольдберга та Р. Льюїса, гроші для людини виступають синонімом головних її цінностей: безпеки, любові, свободи та влади. Тому виокремлюють 4 грошові типи особистості: маніпулятор, компульсивний економ, покупець свободи, продавець любові.

Грошовий тип особистості показує ваш підхід та емоційну реакцію на гроші. Визначення того, до якого типу ви належите, може значно поліпшити ваші стосунки з грошима.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 3
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

 1. Станіслав 19 листопад 2022, 10:23 # 0
  Вау, я авантюрист
  Євген Зубковський Эксперт в галузі особистих фінансів
  • 12 років досвіду в інвестуванні та 3 роки інвестицій у фондовий ринок США
  • Під управлінням $1,3 млн.
  • Особистий капітал $200+ тис.
  • Допоможу Вам інвестувати надійно та безпечно!

  Інші статті автора

  Інвестиції через закордонного брокера

  Портфель
  Отримувати пасивний дохід та вести комфортне життя без особливих зусиль – можливо. Для покупки…
  23.05.2022
  Читати

  Складний відсоток – що це таке і як його використовувати в інвестуванні

  Портфель
  Що таке складний відсоток Складний відсоток нараховується…
  29.12.2022
  Читати

  Шість звичок, що ведуть до бідності

  Заробляти достатньо – значить залишатися багатим. Життя може ставати біднішим, завдяки певним…
  23.05.2022
  Читати

  Які акції купувати у кризу?

  Портфель
  Епідемія коронавірусу захопила всю планету. Не дивно, що вона вплинула й на економіку. Інвесторів торкнулася не меншою…
  23.05.2022
  Читати

  Переваги та недоліки інвестування у дорогоцінні метали

  Портфель
  Все більше українців замислюються над створенням достатнього для нормального життя в старості капіталу, збереження…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги