+38 (063) 652-79-97

7 кроків, які змінять ваше ставлення до грошей

Трансформація вашого ставлення до грошей може вплинути практично на всі сфери життя. Для цього ваше ставлення до фінансів має вийти за рамки отримання зарплати чи оплати рахунків. Головне – це те, що ви думаєте і як ставитеся до своїх коштів, тому що думки і почуття впливають на ваш капітал.

На що впливає фінансове здоров'я

Усвідомлено чи ні, але у вас уже сформувалася певна грошова поведінка. Вона прямо чи опосередковано вплинула на вибір професії, сформувала певні звички, куди витрачати гроші і навіть визначила те, чим ви любите вечеряти.

Здорові стосунки з грошима означають розуміння того, як вони працюють і як їх примножити. Використовуйте гроші не лише для задоволення щоденних забаганок, а й закладайте в них сенс зниження стресу в майбутньому, досягаючи цього за допомогою інвестування. Грамотне ставлення до фінансів – неминуче веде до фінансової свободи та добробуту, але як вловити цю грань між азартом і життєвою необхідністю.

У чому суть нездорових і здорових стосунків із грошима

Нездорові стосунки з грошима часто призводять до стресу, спричиненого їх нестачею. Вони полягають у:

 • Імпульсивних покупках;
 • Уникненні контролю за своїми фінансами;
 • Відмові говорити про гроші та пошуках фінансової підтримки;
 • Неприязні або гніві стосовно фінансово забезпечених людей;
 • Боязні витрачати гроші навіть на найнеобхідніше.

Невміння поводитися з грошима впливає і на інші сфери у вашому житті. Наприклад, фінанси є однією з основних причин розлучення для багатьох пар і можуть стати причиною конфліктів у родині.

Життя в достатку і здорові стосунки з фінансами часто нівелюють безліч інших негативних моментів. Зі щільним гаманцем і сонце світить яскравіше, і птахи співають голосніше, а ви починаєте більше цінувати життя.

 • Здорові стосунки з грошима включають у себе:
 • Створення плану витрат або бюджету. Про те, як побудувати дійсно працюючий бюджет, ви можете дізнатися;
 • Наявність надійної фінансової подушки на випадок надзвичайних ситуацій, перейти до створення якої ви зможете, прочитавши цю статтю;
 • Життя без боргів або швидке їх погашення;
 • Можливість здійснювати покупки без почуття провини.

Важливо розуміти, що зміна ваших стосунків до грошей потребує часу. На жаль, не існує швидких шляхів щодо позбавлення від шкідливих звичок у грошовій поведінці. Проте, витративши трохи часу і зусиль, ви почнете бачити прогрес у фінансових справах, станете впевненішими і твердішими.

Не нехтуйте прописними істинами і створюйте собі правильні настанови, рухаючись на шляху до поліпшення свого фінансового благополуччя.

КРОК 1. Чесно оцініть свою нинішню фінансову поведінку

Перший крок – це чесна оцінка, а не осуд того, як ви поводитеся з грошима. Щоб розібратися в цьому, поставте собі такі запитання:

 • Які в мене думки про гроші? Вони позитивні чи негативні?
 • Як я просунувся у стосунках із грошима за останній рік?

Крім того, ось кілька глибших запитань, які допоможуть вам змінити своє ставлення до грошей.

Які стосунки з грошима були у ваших батьків?

Ваше виховання відіграє важливу роль у тому, як ви взаємодієте з фінансами. Навіть, якщо батьки не вчили вас фінансовій грамотності, ви отримували її, спостерігаючи за тим, як вони заробляли, витрачали або інвестували гроші.

Якщо ваші батьки були дуже ощадливі і витрачали гроші тільки на найнеобхідніше, то, в свою чергу, у вас можуть бути такі самі або протилежні звички. Наприклад, ви відчуваєте провину, коли витрачаєте гроші, тому що в дитинстві у вас не було певних предметів розкоші.

Чи впливає на ставлення до грошей коло вашого спілкування?

Коло вашого спілкування впливає на багато сфер життєдіяльності, зокрема, й на ваше ставлення до грошей. Якщо ваші друзі, знайомі або навіть члени сім'ї постійно скаржаться на гроші, ваша поведінка і думки відображатимуть ті самі негативні переконання. Це може призвести до того, що ви станете ставитися до грошей менш розумно. Постійна економія викликає стрес, адже таке життя радше нагадує виживання. Заробляти = витрачати, більше заробляти = більше витрачати.

Дайте чесну оцінку своїй фінансовій грамотності

Коли ви проаналізуєте своє теперішнє ставлення до грошей, намагайтеся описати його у кількох нейтральних висловлюваннях. Наприклад:

 • Мої стосунки з грошима складаються так, що я часто турбуюся про них;
 • У моїх нинішніх обставинах я витрачаю більше грошей, ніж слід було б.

КРОК 2. Визначте, яким ви хочете бачити своє фінансове майбутнє

Зараз саме час залишити минуле в минулому і зосередитися на майбутньому. Наприклад, ви можете витрачати гроші на те, що вам подобається, але при цьому – не забувати і про заощадження.
Почати варто з того, щоб подумати про свої цінності та переконатися, що ваші стосунки з грошима відповідають їм. Відчуйте себе багатим сьогодні. Наприклад, красиво одягаючись або купивши дорогий гаджет, це дасть вам поштовх і прагнення до досягнення багатства в майбутньому.

КРОК 3. Визначте свої фінансові уподобання та цілі

Вам необхідно зосередитися на здобутті нових, правильних звичок, визначити свої вподобання та обрати мету. Для цього подумайте, яких результатів ви хочете досягти, змінивши ставлення до грошей. Чи готові ви інвестувати для збільшення своїх заощаджень? Чи хочете ви насолоджуватися впевненістю, заробляючи більше грошей? Може вам потрібно розрахуватися з боргами?

Визначивши свої вподобання та уявивши результат, вам буде легше сформувати нову стратегію поведінки. Змінюйте свої звички, створюйте новий розпорядок дня, плануйте досягнення своєї нової мети. Сформувати її допоможуть книжки з фінансової грамотності, з найкращими з яких ви можете ознайомитися, перейшовши.

КРОК 4. Почніть закладати фундамент

Це той момент, коли ви починаєте застосовувати попередні кроки на практиці. Цей процес можна порівняти із закладанням фундаменту, який є найміцнішою частиною будинку.

Найпростіший спосіб почати будувати цей фундамент – це освіта. Розуміння того, як працюють гроші, як їх використовувати, розуміння фінансової структури може допомогти у зміні ваших стосунків із грошима. Для закладання фундаменту підійде застосунок з ведення бюджету, обрати який можна за цим посиланням.

КРОК 5. Не забувайте давати собі поступки

Важливо пам'ятати, що неправильні фінансові звички складалися у вас роками. Нічого страшного, якщо ви не зможете змінити ситуацію в одну мить.

Коли вам доводиться нелегко, спробуйте застосувати деякі техніки, щоб себе заспокоїти:

Вибачте себе за минулі грошові помилки

Навіть найбагатші люди робили помилки з грошима, тож ви не самотні. Замість того, щоб зациклюватися на помилці, пробачте себе і дозвольте винести уроки з невдалої ситуації.

Продовжуйте спроби, поки не досягнете успіху

Неважливо, перейшли ви до складання бюджету чи тільки намагаєтеся знайти позитивний настрій, з першої спроби у вас може не все вийти. З високою ймовірністю ви повернетеся до старих звичок, зверніть на це особливу увагу і розвивайте свою фінансову грамотність для запобігання минулим помилкам.

Є. Зубковський

Дія породжує протидію, а бездіяльність веде до деградації

КРОК 6. Звертайтеся по професійну допомогу

Якщо взяти людей, які одужали після важких хвороб, то стає зрозуміло, що не обійшлося без допомоги професіоналів, у цьому випадку лікарів. Аналогічно і у ваших стосунках з грошима, іноді потрібна допомога зі сторони . Професіонал в особі фінансового радника допоможе вам досягти фінансового здоров'я набагато швидше.

Витративши дві хвилини на реєстрацію, ви отримаєте 15 хвилин інформації від професіонала, які замінять місяці, а може й роки самоосвіти.

Отримайте відповідь на запитання, що Вас цікавить за 15 хвилин
Зроби свій перший крок до системного інвестування вже сьогодні!
Залиш заявку на безкоштовну консультацію

КРОК 7. Відсвяткуйте перший крок на шляху до фінансового здоров'я

Ми часто святкуємо річницю знайомства або народження дитини. Чому б не відсвяткувати ваші нові правила щодо ставлення до грошей? Правила, які дійсно впливають на всі інші сфери в нашому житті.

 • Ось кілька способів відсвяткувати:
 • Дайте собі вихідний;
 • Побалуйте себе улюбленим десертом;
 • Відвідайте улюблене місце.

Як уникнути нездорових стосунків із грошима

Наступний крок – не повернутися на шлях нездорових звичок щодо ваших фінансів. Щоб цього уникнути необхідно:

 1. Сфокусуватися на правильних звичках

Поганих звичок завжди важко позбутися. Замість того, щоб витрачати енергію на спроби змінити погану звичку, зосередьтеся на створенні нових і більш корисних навичок. Вони автоматично витіснять стару модель поведінки.

Наприклад, однією з найкращих грошових звичок є автоматизація заощаджень та облік ваших фінансів. Для закріплення цієї навички вам підійдуть додатки для швидкого відстеження ваших витрат і доходів, а більш детально про це ви можете дізнатися, ознайомившись із цією статтею

Ще одна нова звичка, яку можна впровадити – фінансовий аналіз. Тобто, певний час, який ви виділяєте на те, щоб проаналізувати свої грошові потоки.

Мета аналізу полягає в тому, щоб створити звички, які будуть приємними і легкими, а ви не будете занадто багато думати, як їх виконати.

 1. Звертайте увагу на свої думки та переконання про гроші

Повертайтеся до думки, що гроші – це ресурс, і у вас є можливість використовувати цей інструмент на свій розсуд.

Деніел Канеман

Гроші не принесуть вам щастя, але відсутність грошей, безумовно, принесе вам нещастя

Гроші не є джерелом щастя, але вони важливі для набуття стабільності та впевненості в завтрашньому дні. Знайдіть баланс між необхідною кількістю грошей для забезпечення своїх потреб, і витрачайте частину на те, що робить вас щасливим.

 1. Проводьте час з фінансово грамотними людьми

Уявіть собі, що ви проводите більшу частину часу з колегами, які скаржаться на роботу. Своєю чергою, ви самі почнете скаржитися і породжувати негативні почуття до того місця, де проводите значну частину свого часу. Те ж саме можна сказати і про гроші.

Проводьте час з людьми, які говорять про те, як збільшити свої заощадження і почати займатися додатковим заробітком, щоб бути фінансово забезпеченим.

Подумайте про людей у вашому оточенні, які щасливі працювати в тому середовищі, яке їм подобається. Часто саме ці люди є фінансово грамотними і можуть підтримати вас, поки ви змінюєте своє ставлення до фінансів.

 1. Усуньте зі свого життя те, що заважає правильному підходу до вашого капіталу

Як і при створенні нових звичок, спробуйте усунути зі свого життя те, що заважає правильному підходу до грошей.

Це може виражатися в переході від кредитних карток до використання готівки, завдяки чому можна запобігти необдуманим витратам. Ви також можете триматися подалі від соціальних мереж, щоб не піддаватися спокусі впливових людей, які намагаються переконати вас зробити певні покупки.

Навіть обмеження перегляду телевізора може бути корисним при зміні ваших відносин до фінансів, звільняючи вас від спокуси споживати.

Висновок

Дотримуючись цих кроків, ви зможете стати фінансово грамотним і перейти до створення свого багатства. Пам'ятайте, що ця трансформація потребує часу.

Почавши з простих кроків, що ведуть до розуміння свого ставлення до грошей і, сформувавши установки для свого майбутнього, ви зможете налаштувати себе на серйозні зміни. На шляху до фінансової незалежності важливо дотримуватися своєї мети, звертатися за професійною допомогою, і давати собі поступки.

Поделиться в социальных сетях:

Дякую за оцінку!
Оцініть статтю
Голосів — 1
Рейтинг статті — 5

Коментарі ()

  Інші статті автора

  Як вибрати брокера для торгівлі на фондовому ринку

  Хто такий брокер зрозумілою мовою Брокер - "посередник" або "попутник", фізична…
  29.09.2022
  Читати

  Як скласти план досягнення мети за системою Франкліна

  Особисті фінанси
  Мати в житті ціль – треба. А ще важливіше – впевнено йти до неї, хоча це не завжди легко, адже…
  23.05.2022
  Читати

  Складний відсоток – що це таке і як його використовувати в інвестуванні

  Портфель
  Що таке складний відсоток Складний відсоток нараховується…
  29.12.2022
  Читати

  Десять випадків, коли інвестувати ще зарано

  Особисті фінанси
  Інвестування - відмінний спосіб отримувати прибуток без особливих зусиль. Вкладати гроші можна…
  23.05.2022
  Читати

  Шість помилок, що заважають досягти фінансової незалежності

  Особисті фінанси
  Кожен з нас прагне багатства та фінансової незалежності. Але вдасться досягти його лише деяким. А…
  23.05.2022
  Читати

  Популярні послуги